Wpis z mikrobloga

Takie pytanie mnie nurtuje. Powiadają, że księżyc to część ziemi po kosmicznej kolizji, co miałoby sens. Mnie natomiast zastanawia, czemu księżyc jest kulą. Po takiej katastrofie zapewne kawałek był nieregularny. O ile na ziemi istnieje atmosfera, wiatry, deszcze, erozja fizyczna i biologiczna, która mogła wyrównać planetę przez miliony lat, tak księżyc nie powinien był się sam z siebie tak wygładzić. Może ktoś tu uwielbia astronomię i ma jakąś teorię, jak takie obiekty się formują w kule? #astronomia #astronomiaodkuchni #kosmos
  • 8
@akcug: grawitacja, punkt centralny działa grawitacją z taką samą siłą we wszystkich kierunkach. Pozatym to nie było tak, że oderwał się jeden kawał i z czasem uformował kulę, tylko miliardy ton różnorakiego pyłu, głazów z upływem czasu, pod wpływem grawitacji, kolizji z asteroidami które bombardowały powierzchnię wieloktronie uformowały księżyc. Takie jest moje zdanie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@LegionPL: to że kula jest najefektywniejsza to ja wiem, pytam, jaka siła sprawia, że ciało stałe w próżni, gdzie nie ma żadnych sił poza grawitacją, zmienia kształt na kolisty.
@MarcinusZ: Dodam tylko iż naukowcy w miarę dokładnie wyliczyli ile musi być tej masy ciała niebieskiego aby stało się kulą. Podobnie wyliczyli, iż kratery na planetach od pewnej określonej masy inaczej wyglądają - mają wewnętrzne pierścienie są to wierzchołki fali uderzeniowej. Przy małych obiektach typu Księżyc wnętrze krateru jest płaskie jak patelnia.