Wpis z mikrobloga

Jakiś czas temu pisałam o polskich pszczołach budujących gniazda z wycinanych kawałków liści. W dzisiejszym wpisie pokażę, jak wyglądają te gniazda jesienią. Dla porównania zamieszczam w komentarzach również, jak wyglądały one latem.

Ze względu na ograniczone możliwości przygotowania wpisu na wykopie - całość tutaj: http://dzicyzapylacze.pl/jesien-w-pszczelich-gniazdach/

Pozdrawiam serdecznie

M.....e - Jakiś czas temu pisałam o polskich pszczołach budujących gniazda z wycinany...

źródło: comment_Cs89s7okDagRe3wKMBFwXl7bpBM33oPD.jpg

Pobierz
  • 14
Miesierka niedopska buduje gniazda w pustych tunelach wyściełając je fragmentami liści róż i tarnin. O tej ciekawej pszczole można poczytać pod linkiem poniżej. tam równiez informacje, jakie kwiaty posiać, by przywabić ją do swojego ogrodu oraz (myślę, że ciekawe) zdjęcia otwartego gniazda.
http://dzicyzapylacze.pl/miesierka-niedopaska-megachile-versicolor/
M.....e - Miesierka niedopska buduje gniazda w pustych tunelach wyściełając je fragme...

źródło: comment_ysEQ305mvHX6pVS6n4kdMVXdF9yHKzYA.jpg

Pobierz
świetny kontent, baw się dalej w odkrywcę (ʘʘ)

@egonszef: Dziękuję. Lubię miłe słowa ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ale już od dziecka wiem, że kiepsko bawi się samemu. Mam nadzieję, że pokazując, jak stworzyć różne zabawki pomagające pszczołom, znajdę ekipę do wspólnej zabawy w odkrywców ;)
@Megachilidae: raz pod lublinem w szkółce drzewnej poznałem zapaleńca takiego, zajechaliśmy dosyć późno ale jeszcze widno było, jak już dokonałem zakupów to facet taki w pośpiechu wszystko i mówi że jeszcze pszczoły ogarnąć póki jasno, no to zagęszczamy ruchy ale po jakimś czasie już mówi że jednak po ciemku będzie musiał i kurde widziałem jak się zamyślił i oczy mu się zaświeciły na myśl że w nocy i tak się domyślam
@egonszef: Znam trochę zapaleńców, z którymi wymieniam się doświadczeniami i cenię sobie ich spostrzeżenia i uwagi. Na wykop zaprosił mnie jeden taki wariat - a dokładniej wariatka - @Tulkandra żebym opowiedziała trochę o dzikich pszczołach.

Mnie zajmują głównie pszczoły samotne, czyli takie które zakładają pojedyncze gniazda i nie wytwarzają miodu. Gniazdują w ziemi, pustych łodygach, drążą tunele itp. Tacy dzicy zapylacze ;)
Ciekawe w nich jest to, że są nieagresywne i
@bartpl: Agresywnymi gatunkami w obronie swojego gniazda mogą być owady społeczne, np. pszczoły miodne (ule) czy osy społeczne (duże papierowe kuliste gniazda).

Pszczoły czy osy samotne są łagodne. Nie bronią swoich gniazd, bo nie potrafią się organizować. Żyją obok siebie, same dla siebie. Można obserwować je z bliska zupełnie bezpiecznie. Użądlą jedynie w bezpośredniej obronie, gdy ściśniemy je łapiąc w ręce. Gatunki te możemy hodować na działce czy balkonie.
Dla nich
Takie słowa cieszą moje oczy :) Cieszę się @bartpl:
Jedna wskazówka jeszcze:
Murarka ogrodowa to najbardziej pospolity gatunek, który mieszka w każdym domku. Wszystko zależy od temperatury wiosennej, ale potrafi pojawić się już w marcu. To skuteczny zapylacz drzew owocowych (wykorzystywany do tego nawet komercyjnie), dlatego na wiosnę warto by domek już stał i murarki mogły go znaleźć u Ciebie.