Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Holenderskie Mirki, prosze o pomoc. W zwiazku z propozycja pracy zastanawiam sie nad przeniesieniem sie w okolice Eindhoven. Wszedlem na Funda.nl i znalazlem tam kilkanascie calkiem ladnych domow do wynajecia w okolicznych miejscowosciach typu Tilburg, Helmond, 's-Hertogenbosch za okolo 950 do 1000 Euro, co wydaje sie jakos niedrogo. Oczywiscie do tego dojda rachunki. Ale zastanawia mnie co znaczy to incl. lub excl. w ogloszeniach? Czy oni jeszcze procz kwoty wynajmu podanej na fuldzie i oplacenia rachunkow licza sobie zwykle jakies inne oplaty dodatkowe i w jakiej wysokosci? Oraz dodatkowe pytanie: czy tam do wynajecia takich domow tez zglasza sie po kilkaset osob, ktore sa zdolne podbijac cene byle tylko wziac, tak jak ma to miejsce w Irlandii, gdzie teraz mieszkam? Ponadto moze sie ktos orientuje ile mniej wiecej kosztuje miesieczny na regionalny pociag do Eidhoven z tych miejscowosci? Z gory dzieki za pomoc.
#holandia #eindhoven
  • 22
  • Odpowiedz
@wykop_lub_zakop incl. oznacza z opłatami w cenie czynszu, excl. bez opłat. Koszty dodatkowe najczęściej są, tj. prowizja agencji ok. 350e lub więcej i depozyt zazwyczaj w wysokości 1-2 miesięcznego rentu. Tak, zgłasza się wiele osób na oglądanie, rynek mieszkaniowy jest bardzo napięty. Nie ma tak, że ktoś podbija cenę wynajmu, ale agencje najczęściej wybierają te osoby, które mają najlepszą sytuację finansową. Ponadto, prawie wszystkie agencje wymagają miesięcznych zarobków na poziomie 3-4x kwoty
  • Odpowiedz
@wykop_lub_zakop: kurła, sory, ale dom w okolicy Tilburga za 1000e :D nie możliwe to jest. A jeżeli faktycznie takie ogłoszenie znajdziesz, to nie łudź się, że wynajmą osobie spoza Holandii, która nie ma przynajmniej kontraktu stałego. Serio, tutaj wymagają bardzo dziwnych rzeczy, bardzo często chcą abyś udowodnił, że pracujesz przez co najmniej rok w jednej firmie już
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@perki51:Dzieki za odpowiedz. Rozumiem, ze ta prowizja 350 to jednorazowa? Depozyt oczywiscie zwrotny, jesli dom oddany w stanie zastanym? Czy tez sa takie akcje, ze depozyt przepada, jesli zerwiesz umowe przed np. uplywem jednego roku? Z tym 3-4x bede mial problem, bo zona dopiero bedzie szukac pracy po przeprowadzce... Tu w Irlandii sa juz tak wysokie czynsze, ze w tej chwili ten wspolczynnik spada ponizej 3.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@wojciech_s: Dzieki. W tych miejscowosciach znalazlem kilkanscie takich bez problemu. Komtrakt bym mial na dwa lata i to w publicznej instytucji. Niemniej rozumiem, ze beda brali swoich. Pytanie jak duzo tlumow wali po te domy. Np. tutaj ogloszenia nie wisza po 2, 3, 4 tygodnie, bo schodza w ciagu kilku dni wszystkie procz tych najdrozszych w cenie ponad 3 tysiace za miesiac. A widze, ze na Fuldzie one wisza po 2
  • Odpowiedz
@wykop_lub_zakop: Tak, prowizja jednorazowa i depozyt zwrotny. Ten wymóg 3x lub 4x to oczywiście brutto, które musisz zarabiać. Żona też się liczy, najczęściej 50%... czyli jeśli ty zarabiasz €2000 i żona €2000 brutto to z wymogiem 3x możecie wynająć dom za €1000 miesięcznie. Jeśli szukasz mieszkania w okolicy Tilburga to mogę ci polecić agencję KIN Makelaars. Nie pobierają żadnej prowizji, są uczciwi, kontaktowi i mają na bieżąco aktualizowaną stronę z ogłoszeniami.
  • Odpowiedz
@perki51: Super, dziekuje Ci bardzo. To nie tak zle skoro wymog jest dla 3, 4-krotnosci ale liczac zarobki brutto, myslalem, ze netto. Czyli zeby wynajac dom za 900 (rozumiem, ze liczone bez rachunkow, sama kwota wynajmu), a takich kilka widze wystarczy, ze brutto zarabiam 2700. Tragedii nie ma. Na stronke juz patrze!
  • Odpowiedz
@wojciech_s: No €1000 miesięcznie to okazja, ale uwierz że zdarzają się takie. Ja w Tilburgu wynajmuję mieszkanie 80m2 za €760 na miesiąc. No i mimo, że było wiele zainteresowanych (w tym Holendrzy) to agencja wybrała mnie. Czasem się trafiają takie sytuacje, dlatego warto próbować.
  • Odpowiedz
@perki51: Ja jestem wrecz lekko zaskoczony, ze tyle jest ogloszen z normalnymi duzymi domami ponizej tysiaca euro tam w Holandii. Nie do pomyslenia w tej chwili w Dublinie i okolicach. Tutaj zarobki wyzsze, ale w proporocji do czynszu wypada slabiej niz to co widze w Holandii.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@wykop_lub_zakop: po znajomości też mozna coś ciekawego złapać. Ja mam 3 sypialnie , jedną do remontu , dwie w miarę ok salon za 1200 z mediami nic mnie więcej nie interesuje i to w Amsterdamie . Jedyny minus że na Arenie więc Murzynowo ale ja tam do nich nic nie mam ;)
  • Odpowiedz
@wojciech_s: Tak, wiem, nie napalam sie, research robie. Po prostu bylem zaskoczony, ze tak sporawe domy w takim standardzie sa w miare przystepnych cenach. W Irlandii wielki z tym problem. Slyszalem, ze nawet w Polsce, w Warszawie i okolicach ceny sa juz na tym poziomie, wiec tym bardziej lekki szok.
  • Odpowiedz
@wykop_lub_zakop: jestem obecnie na poziomie szukania czegos w innej okolicy, czesto 4x czynsz jesli chodzi o zarobki, pare agencji nie akceptuje umow z agencjami pracy a dochod zony/partnerki jest liczona jako 1/3. No i mieszkania/domy znikaja szybko jak #!$%@? :)
Generalnie cinko :D
  • Odpowiedz
@wykop_lub_zakop: No tak to może wyglądać, ale możesz być pewny, że na każde ogłoszenie odpowiada przynajmniej kilka osób. Oni najczęściej zostawiają te ogłoszenia na dłużej i organizują oglądanie domu, gdzie przychodzi kilka, kilkanaście osób. Oferty mogą być atrakcyjne, ale ciężko po prostu coś dorwać bo jest sporo zainteresowanych.
  • Odpowiedz
@BillyGugu: Wiesz, to zależy od miejsca. Akurat nie spotkałem się z takimi wymaganiami w rejonie Tilburg / Breda i okolice, ale w większych miastach jest na pewno tak jak mówisz.
  • Odpowiedz