Wpis z mikrobloga

Przeczytajcie proszę ten opis.

Obligacje 10-letnie EDO są obligacjami, których oprocentowanie oparte jest o inflację. Oprocentowanie w pierwszym roku oszczędzania wynosi 2,70%. W kolejnych latach oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 1,50% (gwarantującej zysk powyżej inflacji). W pierwszym roku oprocentowanie jest naliczane od wartości 100 zł, a w kolejnych latach od wartości powiększonej o odsetki naliczone za poprzedni rok (tzw. kapitalizacja odsetek). Odsetki są wypłacane po zakończeniu oszczędzania.


Mam pytanie. Chciałbym w kalkulatorze finansowym obliczyć całkowitą stopę zwrotu z inwestycji obligacje. Podpowie mi ktoś czy dobrze zakładam założenia tych obliczeń? Zakładam, że inwestuję kwotę X. Oprocentowanie z pierwszego roku jest łatwe do obliczenia. (Kwota X*2,70%). Następnie zakładam, że wysokość inflacji każdego roku będzie wynosiła uśredniając 2%, więc powinienem liczyć:

a) każdy rok uzupełniony o odsetki z poprzedniego roku * (inflacja (2%) + 1,50%) - Czyli 3,5% rocznie?
b) każdy rok uzupełniony o odsetki z poprzedniego roku * 1,50% - Czyli 1,5% rocznie?
c) jeszcze inaczej?

Chciałbym również zapytać czy po 10 latach i po otrzymaniu pieniędzy z inwestycji zostanie automatycznie potrącony podatek Belki? Czy ja jestem zmuszony to jeszcze jakoś rozliczać we własnym zakresie? Również chciałem zapytać czy jest ewentualna możliwość wcześniejszej wypłaty środków.


Z góry dziękuję za podpowiedzi.

#inwestowanie #inwestycje
  • 10