Wpis z mikrobloga

Mirki, pytanie odnośnie planowania instalacji elektrycznej. Nie mogę się do końca zdecydować czy iść w "inteligentny" budynek czy nie, trochę mnie przeraża ilość przewodów, jaką każdy wskazuje bo w nowo powstałych budynkach z tego co wiem stosuje się topologię gwiazdy.

Pytanie, czy absolutnie każdy odbiornik (włącznik, gniazdko, oświetlenie) musi mieć ciągnięty osobny obwód? Trochę nie mogę sobie wyobrazić sensu ciągnięcia do każdego gniazdka w jednym pokoju osobnego przewodu i łączenia tego w rozdzielnicy. Czy to nie powinno wyglądać tak że daje sobie jeden obwód na wszystkie gniazdka w pokoju "A" i łączę to wtedy bezpuszkowo a np. do oświetlenia stosuję tę topologię i ciągnę kabel w tę i z powrotem? Czy lepiej nie mieszać i robić wszystko na topologii gwiazdy? Nie do końca widzę sens sterownia absolutnie każdym gniazdkiem w każdym pokoju. Co innego np. oświetlenie zewnętrzne, rolety, oświetlenie w pokojach itd.

#elektryka #inteligentnydom
  • 9
@Rst00: musisz sobie zadać jedno zajebiście ważne pytanie, czym dla ciebie jest ten "inteligentny dom".
Dla mnie sterowanie oświetleniem jest kompletnie zbędne. Za to chciałbym mieć pociągnięte kabelki przy oknach, do sterowania i zasilania rolet, czujników otwarcia itd, a nie mam ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Samo sterowanie i czujniki da się ogarnąć bezprzewodowo, ale silnika rolety bateryjką nie poruszysz.

Drugi bardzo ważny i szeroko rozumiany temat to
@NiktZWasNieMaRacji: słyszałem o czymś takim, robi się wtedy głębsze puszki elektryczne. Jak się to sprawdza?

Generalnie chciałbym położyć możliwie najwięcej kabli i na razie zapomnieć o sprawie bo wiadomo, budżet ( ͡° ͜ʖ ͡°) Może jesteś w stanie coś podpowiedzieć co warto dodać na etapie wykonywania instalacji?

@globalbus: wiesz, sterowanie oświetleniem chciałbym chociażby z tego względu żeby sobie odpalić np. zewnętrzne gdy słońce zachodzi lub je
@Rst00: udawanie domowników jest trochę bez sensu. Nie lepiej tradycyjny system alarmowy i abonament u firmy ochroniarskiej? Może być to tańsze. Do sterowania daje się inne przewody niż do zasilania. Także raczej ciągnij skrętkę tu i ówdzie.

Podłogówka ma sporo wad. Np. grzanie pod meblami, których nie zaplanowałeś w trakcie jej układania. Spory bezwład temperaturowy. Niektórzy też nie lubią spać przy podłogówce, bo do snu przyjemniejsza jest nieco niższa temperatura. Wysterowanie
@globalbus: tradycyjny system alarmowy też bym chciał, ale bardziej to "udawanie" miało działać jako prewencja - a nóż się jakiś włamywacz przestraszy lub będzie miał chwilową zagwozdkę czy aby na pewno nikogo nie ma w domu.

Co do podłogówki to zdaję sobie sprawę ale w zasadzie dom nie jest aż tak duży, pomieszczenia są raczej w takiej formie że zbyt dużo z układem się nie zmieni a z kolei kaloryfery dają
Dla mnie sterowanie oświetleniem jest kompletnie zbędne.


@globalbus: Za to u mnie się całkiem dobrze sprawdza. Wychodząc z domu czy idąc spać nie muszę wyłączać poszczególnych punktów tylko zabezpieczam dom czy naciskam przycisk przy łóżku i sprawa załatwiona.
Czasem dziecko mi się w nocy budzi i przychodzi na piętro, wcześniej tak długo płakało aż ktoś nie wstał i nie włączył światła. Teraz mam to rozwiązane przez tag nfc przy łóżku. Wystarczy
@Rst00:
1. jeśli planujesz to zaplanuj sobie instalację alarmową - kable nie są drogie a docelowo możesz sobie zintegrować z centralą sterowanie oświetleniem
2. tak jak @globalbus napisał, zasilanie do rolet, ewentualne kontaktrony do okien można też bezprzewodowe na baterię założyć (wiele osób pewnie powie, że można zakłócić¯\_(ツ)_/¯)
3. jak robisz topologię gwiazdy to będziesz potrzebował sporą rozdzielnicę elektryczną (wago seria 2003 ma spoko rozwiązanie mostkujące przewód PE do szyny DIN