Wpis z mikrobloga

Mirki mam problem! Podczas długiego programu w trakcie palenia nagle wyskoczył mi na ekranie błąd " CNC: 2000 Zewnętrzny wyłącznik awaryjny aktywny" (w komentarzu zdjęcie) maszyna przestała palić i nic nie można było zrobić, gdyż komunikat o błędzie blokował każdy ruch. Sprawdzałem żaden grzyb awaryjny nie był wciśnięty, odłączyłem maszynę od zasilania niestety nic to nie dało. Błąd cały czas pokazywał się na ekranie. Konsola sterowania to FAGOR 8035 i w internecie znalazłem po ang. opis błędu (w komentarzu link) :

"DETECTION During execution.
EFFECT It stops the movement of the axes and the spindle, eliminating all the enable signals
and canceling all the analog outputs of the CNC. When detected from the position
loop, it opens the position loop and sets the LOPEN mark to ·1·.
If it is in execution, it interrupts the execution of the part program of the CNC of its
channel.
CAUSE PLC input I1 is set to "0" (maybe the E-stop button) or the PLC mark
M5000(/EMERGEN) is set to "0".
SOLUTION Check at the PLC why the inputs are at "0". (Possible lack of power)."

Jestem średni z angielskiego i nie wiem czy dobrze zrozumiałem, że sterownik plc dostaję błędny sygnał i błędnie "widzi" włączony wyłącznik awaryjny? Jak myślicie jaka może być przyczyna? Sprawdzałem przewody nie są pourywane. Czy teoretycznie od wilgoci mogło się uszkodzić? Czy ten błąd mógłby być skutkiem czegoś o wiele gorszego niż uszkodzenie przewodu od grzybka np. uszkodzone prowadnice liniowe lub serwomotor?
Z góry dzięki za pomoc ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#cnc #waterjet #elektronika #chinski
  • 17


@JankesT97: Dzięki za odpowiedź :) Teraz już fajrant ( ͡° ͜ʖ ͡°) Będę walczył w poniedziałek. Sprawdzę w poniedziałek na spokojnie, w razie co wstawie zdjęcia. Nie jestem specem od elektroniki wiesz może z doświadczenia czy takie przekaźniki są prądu stałego czy zmiennego i jakie powinno być prawidłowe napięcie?
a sprawdzałeś przekaźniki albo styczniki, może tam jest problem, jak masz multimetr to posprawdzaj czy jakiś NO się nie zrobił nagle NC


@JankesT97: Odwrotnie, system awaryjnego zatrzymania zawsze jest NC naciśnięcie grzyba czy otworzenie osłony powoduje przerwanie obwodu.

@cichyrito: Gdzieś się pewnie śruba poluźniła i kabel z zacisku wypadł. Ewentualnie któryś grzyb czy cokolwiek innego się zepsuło.
Odwrotnie, system awaryjnego zatrzymania zawsze jest NC naciśnięcie grzyba czy otworzenie osłony powoduje przerwanie obwodu.


@wypokowy_expert: Zależy od klasy zabezpieczeń wymaganej przez normę maszynową. W pewnych przypadkach są dwie linie w przeciwfazie.
@cichyrito: Sprawdź czy wszystkie podzespoły mają zasilanie (jakieś migające wskaźniki itp). Sprawdź czy wszystkie serwa są sprawne, czy nie zgłaszają jakiś błędów (mogą w razie przeciążenia generować sygnał, który ktoś zinterpretuje jako stop awaryjny, nie pytaj czemu).
Sprawdź