Wpis z mikrobloga

Mircy z tagu np. #uk #niemcy - może ktoś z Was tego doświadczyl i może się wypowiedzieć.
Tematy naszej ukochanej skarbówki.

Pracowałem w UK w 2015-2017 gdzie 2015 i 2017 było to mniej więcej pół roku w Polsce, pół roku w UK.
(styczeń - kwiecień 2015 Polska, potem UK; styczeń - kwiecień 2017 UK, potem Polska)
Dostałem wezwanie do US do wyjaśnienia. Szybki telefon i wychodzi na to, że nie uwzględniłem w PITcie dochodów z UK na te 2 lata gdzie pracowałem i tu i tu. Zdziwiłem sie bo myślałem że skoro nie ma podwójnego opodatkowania to moge sobie to odzielić gruba krechą. Jednak nie .... Pomimo że płacę podatki w uk a chociaż częściowo pracowałem w PL to mam to zgłosić skarbówce.....

Kolega miał podobną sytuację przy pracy we włoszech i skończyło się to zaległym podatkiem i odsetkami w wysokości 3k za 1 rok ;/;/;/

Ktoś się zmagał z jakimś wezwaniem do US w podobnym temacie?
  • 16
  • Odpowiedz
@vertoo: ja bym Ci polecal skontaktowac sie z dobrym biurem rachunkowym, polski us lubi sobie interpretowac wszystko po swojemu w zaleznosci od placowki. Ewentualnie poszukaj bezplatnej infolinii urzedu skarbowego (oficjalnej, generalnej - nie placowki) i przedstaw sytuacje - zobaczysz co Ci powiedza. Mimo wszystko ja osobiscie poszedlbym do biura rachunkowego, bo mimo ze ich usluga bedzie Cie cos kosztowac - finalnie mozesz wyjsc duzo na plusie, niz zajmowalbys sie tym samemu
  • Odpowiedz
@1989: @vertoo: Bo musisz w Polsce uwzględnić kwotę zarobioną w UK i uwzględniając tę kwotę obliczyć stopę procentową dla dochodów w PL. Do PIT36 składa się załącznik PIT/ZG. Moim zdaniem wina jest ewidentnie po Twojej stronie. Nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania.
  • Odpowiedz
Pisz czynny żal...


@LosBigosLocos: Ja #!$%@?, kto to wymyślił w ogóle. Czynny żal? Znaczy, że co? Sypiesz głowę popiołem, pogrążasz się w żalu i idziesz przez urząd na klęczkach przepraszając wszystkich napotkanych ludzi za to że żyjesz, czy o co chodzi? ;) Czynny żal... a nieczynny, to jest wtedy jak Ci dojebią jakąś karą z kosmosu i wtedy tylko żal Tobie dupę ściska?

Pamiętam, jak jeszcze kiedyś mieszkałem w PL, za
  • Odpowiedz
@LosBigosLocos: Ja wiem, że wy tam w Polsce znacie na pamięć te wszystkie 532 (liczba z dupy) przepisów wprowadzonych w tym roku i jesteście bardzo zadowoleni, jak ktoś ich wszystkich nie zna i ma przez to tam u was jakieś auka, ale @vertoo przyjechał z uk, gdzie urzędnik jest po to, żeby ci pomóc a nie zbierać kasę dla bąbelków z pincet plus, stąd pewnie problem ;)
  • Odpowiedz
@Zaxx: nie zesraj się z tym UK xD. Ja też wróciłem do Polski (po 7 latach) i jakoś byłem w stanie się dowiedzieć, że będę musial wykazać te dochody po tym roku podatkowym w PL.
  • Odpowiedz
@Zaxx no jak ja mam z ciebie nie kisnać? UK takie piękne, a w Polsce taki chlew. Zapominasz, że w UK twoje podatki idą na benefity dla chavsów i ciapate bąbelki...
  • Odpowiedz