Wpis z mikrobloga

#fotowoltaika myślę nad instalacja paneli fw na zakładzie, wchodzi w grę instalacja na 15kw, sporo osób w to wchodzi więc zastanawiam się nad tym, wszędzie teraz pełno tego jakie to super jakie oszczędności itp ale interesuje mnie jak wygląda rzeczywisty czas zwrotu (nie chodzi mi o wyliczenia przewidywane na zaś ) czy ktoś korzysta z tego więcej jak np 5 lat albo 10 jak to wygląda w praktyce? Ostatnio znajomy elektryk nawijał że wystarczy awaria falowanika i okres zwrotu może ulec zmianie o jakieś 2 lata. Większość osób z mojego bliskiego kręgu znajomych korzysta od maksymalnie 2 lat więc jest to okres w którym napewno wszystko chodzi jak malina bo przecież jest gwarancja, a co potem? Może ktoś coś? Tylko proszę bez linków do stron gdzie ktoś się jara bo założył 2 tygodnie temu i opowiada jakie to będzie miał oszczędności, wyliczenia hipoteczne w większości artykułów zapewne sponsorowanych więc też podziękuję.
  • 7
  • Odpowiedz
  • 0
@kingkris no wiem wiem tam to temat dość oklepany, ale tam też silne dodatcje wchodzą w grę i również były one i 20 lat temu. Wiesz u Niemca to u Niemca a nasz rodzimy rynek to trochę inna bajka. Chociaż masz sporo racji, moja niepewność wynika z topienia na jakiś czas ok 60 tysi na kredycie, wiadomo potem to zacznie jakoś się rekompensowac pytanie kiedy?
  • Odpowiedz
@Nalew1984: jako firma biorąc pod uwagę podwyżki 4-7 lat, ale to wróżenie z fusów. Dla każdego wylicza się indywidualnie, region sprzęt, kierunek dachu, wysokość faktur itp. itd. chcesz podeślij maila, wyśle Ci kalkulatory i sam sobie policzysz
  • Odpowiedz
  • 0
@kingkris u mnie prąd jest w sezonie tzn przez 7 miesięcy w granicach 1,5 do 2 tysi a w reszcie miesięcy ok 700 800zl pytanie czy nie będzie tak że przez okres kredytowania będę płacić 1500 czy 2000 prze okrągły rok a nie tylko w sezonie i to przez np 7 lat ¯_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@Nalew1984: czarować nie będę na zero w rachunkach wyjdziesz w skali roku dopiero, dlatego najlepiej po montażu przy zawieraniu nowej umowy brać fv za prąd co 6 lub 12mc. I pamiętaj, żeby odpowiednio przewymiarować instalacjie bo powyżej 10kw energetyka pobiera 30% nadwyżki produkcji jako prowizja za magazynowanie. Najlepiej bierz leasing na 10 lat tak by rata nie była wyższa niż rachunek, jest tu mireczek który ogarnia leasingi pod oze ( ͡
  • Odpowiedz
  • 0
@kingkris dzisiaj pogadam jeszcze ze znajomą ile to będzie kosztować i jaka jest kwestia leasingu zobaczymy co podpowie czy jedynie będzie jej zależało na wciśnięciu kredytu ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@Nalew1984: to jest loteria niestety. Procent albo promil inwerterów ma prawo się popsuć, ale to nie jest Rocket science i można naprawić. Trafiają się serie, które mają jakąś przypadłość i wtedy jest gorzej, dlatego weź inwerter, który jest na rynku 3-5 lat.

Podobnie z panelami. Na zagranicznych portalach pojawiają się serie, które miały pecha, np. degraduje się backsheet.

Jak chcesz zminimalizować ryzyko to celuj w znane marki, na rynkach zachodnich są
  • Odpowiedz