•  

  Materia gwiazd neutronowych pod lupą LHC.

  Gwiazdy neutronowe to chyba jedne z ciekawszych obiektów gwiazdowych; w dodatku, na których temat raczej więcej nie wiadomo niż wiadomo. Prawdopodobnie to one odpowiedzialne są za odbierane na Ziemi sygnały radiowe z tzw. pulsarów. Ponadto, ich wzajemne fuzje bądź zderzenia z czarnymi dziurami mogą powodować powstanie fal grawitacyjnych o częstotliwościach obserwowalnych na Ziemi przez detektory fal grawitacyjnych, tj. LIGO czy VIRGO, a w niedalekiej przyszłości japoński KAGRA. Szacuje się, że najbliższa nam gwiazda neutronowa znajduje się w odległości ok. 500 lat świetlnych.

  Nazwa gwiazdy wskazuje, że w głównej mierze powinny się one składać z neutronów - tak podpowiada teoria. Olbrzymia siła grawitacji oraz niewyobrażalne ciśnienie wewnętrzne mogą jednak spowodować, że w coraz głębszych jej warstwach neutrony mogą "przekształcić" się w hiperony - czyli cząstki podobne do neutronów lecz składające się z co najmniej jednego kwarka dziwnego. Hiperony wytwarzane są i badane w Wielkim Zderzaczu Hadronów - a konkretniej zajmuje się tym jeden z detektorów o nazwie ALICE.

  Co ma jednak LHC do gwiazd neutronowych? Bezpośrednio nic, ale fizycy badając hiperony próbują pośrednio badać w ten sposób materię gwiazd neutronowych. W połączeniu z obserwacjami astronomicznymi są w stanie uczynić z niektórych analiz dotyczących hiperonów solidne hipotezy na temat "najdziwniejszej" materii we wszechświecie.

  Zainteresowanych nieco szerszymi szczegółami zachęcam do zapoznania się z polecanym wyżej znaleziskiem.( ͡° ͜ʖ ͡°)

  #nauka #fizyka #fizykakwantowa #astrofizyka #kosmologia #kosmos #wszechswiat #gruparatowaniapoziomu #swiatnauki #zainteresowania #ciekawostki #liganauki #ligamozgow

  źródło: 3c58_xray_optical.jpg

  Gorące dyskusje ostatnie 12h

  • avatar

   Gdy robisz na dwa etaty w TVN i TVP xD
   #wpolscejakwlesie #telewizja #tvp #tvpis #tvn #dziennikarstwo

   odpowiedzi (75)

  • avatar

   Nobla z ekonomii dla tej pani XD
   #zalesie #bekazpolakow #oplatasmieciowa #facebook

   odpowiedzi (26)

  • avatar

   Koleżanka pracowała w administracji jednego ze znanych polskich uniwersytetów. Po dwóch latach ją wyjebali z klasykiem, że "nic nie robi". Prawda była taka, że na jej miejsce czekała protegowana jakiegoś znamienitego profesora.

   I teraz zaczyna się impreza. Jak koleżanka usłyszała, że chcą jej wypowiedzieć umowę to poprosiła o rozwiązanie za porozumieniem stron no i cześć no i elo.

   Pół roku później dzwonią do niej, że "natychmiast ma przyjść bo pan rektor każe i ma podpisać jakieś papiery". Kumpela, że jest już w innym mieście. "To proszę przyjechać." "Chyba se państwo jaja robią. Nie. Jak pan rektor ma sprawę to zapraszam do mnie." XD

   Sprawa być może by się tu zakończyła, ale dzisiaj dzwonią do niej "jakie jest hasło do komputera". Mieli tam jakiegoś freaka od ochrony danych, który polecał szyfrować VeraCryptem. XD Ona w sumie pamięta, ale ma już wyjebane i mówi, że nie wie. Rozłączyła się.

   Teraz piszą jej jakiegoś maila z dupy strasząc sądami. XD "Składajcie pozew, nie moja wina, że macie burdel." XD

   Polskie uczelnie to stan umysłu.

   #pracbaza #uczelnie #studbaza #uniwersytety
   pokaż całość

   odpowiedzi (73)