Wpis z mikrobloga

Materia gwiazd neutronowych pod lupą LHC.

Gwiazdy neutronowe to chyba jedne z ciekawszych obiektów gwiazdowych; w dodatku, na których temat raczej więcej nie wiadomo niż wiadomo. Prawdopodobnie to one odpowiedzialne są za odbierane na Ziemi sygnały radiowe z tzw. pulsarów. Ponadto, ich wzajemne fuzje bądź zderzenia z czarnymi dziurami mogą powodować powstanie fal grawitacyjnych o częstotliwościach obserwowalnych na Ziemi przez detektory fal grawitacyjnych, tj. LIGO czy VIRGO, a w niedalekiej przyszłości japoński KAGRA. Szacuje się, że najbliższa nam gwiazda neutronowa znajduje się w odległości ok. 500 lat świetlnych.

Nazwa gwiazdy wskazuje, że w głównej mierze powinny się one składać z neutronów - tak podpowiada teoria. Olbrzymia siła grawitacji oraz niewyobrażalne ciśnienie wewnętrzne mogą jednak spowodować, że w coraz głębszych jej warstwach neutrony mogą "przekształcić" się w hiperony - czyli cząstki podobne do neutronów lecz składające się z co najmniej jednego kwarka dziwnego. Hiperony wytwarzane są i badane w Wielkim Zderzaczu Hadronów - a konkretniej zajmuje się tym jeden z detektorów o nazwie ALICE.

Co ma jednak LHC do gwiazd neutronowych? Bezpośrednio nic, ale fizycy badając hiperony próbują pośrednio badać w ten sposób materię gwiazd neutronowych. W połączeniu z obserwacjami astronomicznymi są w stanie uczynić z niektórych analiz dotyczących hiperonów solidne hipotezy na temat "najdziwniejszej" materii we wszechświecie.

Zainteresowanych nieco szerszymi szczegółami zachęcam do zapoznania się z polecanym wyżej znaleziskiem.( ͡° ͜ʖ ͡°)

#nauka #fizyka #fizykakwantowa #astrofizyka #kosmologia #kosmos #wszechswiat #gruparatowaniapoziomu #swiatnauki #zainteresowania #ciekawostki #liganauki #ligamozgow
źródło: comment_zVQhQWZTi6pnHNRv64L4sC4vvTgeVG1R.jpg