Wpis z mikrobloga

@ziuaxa może i tak, starałem się przez cały rok być dobrym dla ludzi z covidem, nawet o nich walczyłem i pokazywałem im jak walczyć o życie. 26 miałem osobę potwierdzona w sorze i chyba od niej przyłapałem. =(

Sam się drapie po głowie bo praktycznie cały czas byłem w stroju barierowym
@SoNuS no widzisz, a ja od marca chodzę bez maseczki i nic mi nie jest. Nawet grypa mnie nie złapała jak zazwyczaj co roku w okolicach listopada i grudnia :)
@ziuaxa z tym, że nie porównujmy oddziału ratunkowego strefa covid z ulica czy biedronka =). Tam możesz mieć kontakt lub nie musisz, ja niestety zawsze tam mam kontakt
@SoNuS nie no, oczywiście że SOR i ogólnie szpitale to miejsca gdzie 100 razy łatwiej coś złapać. Chciałem tylko podkreślić groteskowość idiotyzmów typu: noszenie maseczki w sklepie, w samolocie czy na ulicach ;)

(O samolocie wspominam bo w tym roku podrozowalem całkiem sporo, w tym właśnie trochę samolotami).
@ziuaxa sklep ulica miejsca otwartej przestrzeni owszem. Samolotu bym nie ryzykował. Siedzisz dosyć blisko i emisja w zamkniętym pomieszczeniu jest większa, a wystarczy 15min być w towarzystwie takiego jak ja aby się zarazić.
@SoNuS no akurat nie bardzo. Z tego co czytałem badania mówią, że samolot jest jednym z najbezpieczniejszych miejsc, jeśli chodzi o możliwość zarażenia się (wentylacja, wymiana powietrza). Intuicja swoje, a badania naukowe swoje - gorzej pewnie byłby w pociągu, autobusie i tego typu miejscach.
@ziuaxa właśnie tak się zastanawiałem od odniesnie wyciągu i nawiewu powietrza w samolocie pisząc to. W autobusie, pociągu to bezapelacyjnie.

Samolot mimo wszystko z większym wyciągiem ale nie jest bezpieczny na tyle aby się nie zarazić. W oddziałach zakaźnych są dobre systemy wyciągu i nawiewu aby była ciągłość wymiany powietrza, a mimo to personel sieje nawet na izolatkach gdzie leży 1 os. No wracając zgadzam się, a jaka. Masz gr krwi?
Samolotu bym nie ryzykował. Siedzisz dosyć blisko i emisja w zamkniętym pomieszczeniu jest większa

Przeczytaj: https://businessinsider.com.pl/technologie/nowe-technologie/czy-powietrze-w-samolocie-jest-bezpieczne-wentylacja-filtry-hepa-a-koronawirus/r2kwd4l

Wymiana całej objętości powietrza w kadłubie samolotu następuje od 18 do 25 razy na godzinę. - Powietrze dostarczane z instalacji klimatyzacji jest jednocześnie usuwane na zewnątrz w zaprogramowany sposób przez zawór upustowy. 

Jakość powietrza w nowoczesnych samolotach jest w rzeczywistości znacznie lepsza niż w większości innych zamkniętych środowisk. Jest ono wymieniane ze świeżym powietrzem co 2-3