Wpis z mikrobloga

Ale się Mirko pozmieniało! Pamiętacie te czasy, jak tag #astronomia było zapchany każdego wieczoru pytaniami o "tę jasną kropkę na południu"? Wenus zaczęła bić po oczach już tydzień temu, a na Mirko cisza. Nic straconego, Wenus będzie coraz wcześniej i coraz lepiej widoczna aż do kwietnia. W maju przypomni sobie, że ma się trzymać bliżej Słońca i w trymiga ucieknie z wieczornego nieba. Od lipca ranne ptaszki będą mogły śledzić ją po drugiej stronie nieba o wschodzie Słońca. Ale to czeka nas dopiero za pół roku.

Tymczasem, w redakcji #astronomiaodkuchni ( ͡° ͜ʖ ͡°) zmiany, zmiany, zmiany. Zmuszony sytuacją ekonomiczną dokonałem przeprowadzki, chociaż wciąż w obrębie Krakowa. Istnieją niezerowe szanse na zatrudnienie za granicą, więc zmieniły się też priorytety. Zbieram ekipę z różnych krajów, żeby zbudować sieć obserwatorów rozrzuconych po świecie i tym samym móc obserwować więcej ciekawych obiektów naraz. Jednym z ważniejszych wątków współpracy jest umożliwienie studentom dojścia do pracy naukowej już w pierwszych etapach studiowania. Wyobrażam sobie, że grupy studentów wyjeżdżałyby do obserwatoriów za granicę (i vice versa), pracowały przy danych oraz szkoliły się w procesie powstawania artykułów naukowych. Chciałbym dać im możliwość bycia współautorem publikacji naukowych, tak jak to jest na wielu zachodnich uczelniach. Taki mam cel. Czy się uda go osiągnąć? Mam nadzieję.

Sam spędziłem pół grudnia w obserwatorium na Słowacji zbierając dane. Szczęśliwie udaje mi się zawiadywać już w tej chwili małą, ale sprawną grupą operującą teleskopami w Polsce, Czechach, na Słowacji, w Niemczech, Włoszech oraz w Argentynie, w Stanach i na Kanarach. Niebawem czeka mnie wyjazd na Węgry i na Ukrainę, żeby rozmawiać o rozszerzeniu mojej grupy o kolejnych ochotników. Słowem, robota jakoś idzie do przodu.

Z takich naukowych wątków, to uchylę rąbka tajemnicy (jeszcze nie publikowane wyniki). Po sprostowaniu kilku błędów w podręczniku "do moich gwiazd" udało mi się odtworzyć analitycznie drobne fenomeny obserwacyjne. Do tej pory udowadniałem słuszność moich twierdzeń wyłącznie na bazie obserwacji i obliczeń numerycznych. Teraz mam model analityczny, czyli mogę przedstawić teorię za pomocą wzorów. Model układów kontaktowych nabrał nowych, pulchnych kształtów!

Oprócz tego, wczoraj wieczorem przy okazji analizy moich obserwacji z 2013 i 2015 roku przypadkowo odkryłem dwie nowe gwiazdy zmienne. Nie wiem, które to już na liście. Straciłem rachubę. Ich zmienność jest podobna do tej gwiazdy zmiennej, której Mirko nadało nazwę JKM 476 parę lat temu. W tej chwili mogę zdradzić tylko tyle, że amplituda ich zmienności jest mała, rzędu 0.1 magnitudo, a krzywe blasku wyglądają tak, jak dla gwiazd pulsujących lub dla układów podwójnych, które orbitują pod bardzo małym nachyleniem względem obserwatora na Ziemi, przez co nie widać zaćmień. W takich układach zmienność bierze się z faktu, że gwiazdy odkształcają się wzajemnie przez oddziaływanie grawitacyjne i przypominają kręcące się jajka. Trzeba będzie zrobić obserwacje tych obiektów w wielu filtrach fotometrycznych, żeby stwierdzić, jaka jest ich faktyczna natura.

Na koniec wiadomość o moim dawnym blogu. Domena obserwator.eu okazała się być dla mnie za droga (kupiłem wraz z hostingiem u nie tego dostawcy co trzeba), co spowodowało przenosiny na nowy adres. Mam zamiar uporządkować moje artykuły tak, by były w jednym miejscu. Tym miejscem jest Kosmoblog. Strona jest w tej chwili bardziej dla mnie, żebym przywrócił sobie nawyk systematycznego pisania. Niemniej, jeśli macie znajomych w szkołach lub w firmach, które myślą o zamówieniu pogadanki okołoastronomicznej, polecam się ( ͡° ͜ʖ ͡°). W obecnej sytuacji ekonomicznej łapię się każdej fuchy, bowiem każde parę groszy się liczy. Tym bardziej, jeśli mam w spokoju przetrwać w rozpoczęcia kolejnego projektu badawczego, jakoś na jesień.

Jako ładny obrazek do wpisu zamieszczam moją fotkę obserwatorium na Słowacji, gdzie byłem miesiąc temu.

Czystego nieba!

PS: o Betelgezę się nie martwcie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Pobierz Al_Ganonim - Ale się Mirko pozmieniało! Pamiętacie te czasy, jak tag #astronomia było...
źródło: comment_T0gUWUcXvNWWAMhAARllKT2oQXlWajdE.jpg
  • 15