Wpis z mikrobloga

Czas na kolejny #polskizmeivels. Dzisiaj o przyimkach typu „stąd”.

Ma to swoje przyczyny historyczne. My to powinniśmy po prostu zapamiętać i nie pisać „z tąd” lub, o zgrozo, „ztąd”. Innymi problematycznymi słowami z tej kategorii mogą być: „znikąd”, „stamtąd”, „sprzed”, „znad”, „zowąd”, „skądinąd”.
Tylko uważajcie, by nie pisać „spowrotem”, bo to akurat piszemy oddzielnie i jest to przysłówek. ;)

Jeżeli chcesz widzieć więcej tego typu wpisów, zaobserwuj mnie lub tag #polskizmeivels. W komentarzu znajduje się też spamlista, jeżeli chcesz otrzymywać ode mnie powiadomienia.

#uczsiezwykopem #polski #jezykpolski #gruparatowaniapoziomu
  • 38
Wołam jeszcze raz niektórych (przepraszam, jeżeli komuś wysłałam dwa powiadomienia ( ͡° ʖ̯ ͡°)), ale parę dni temu przerosło mnie zapisanie zmian w bazie danych.


@Meivels: zawsze generuje się fonetyczne "s" przed spółgłoską twardą, że tak ją potocznie zdefiniuję? czemu nie "spowrotem" i jakie jeszcze wyjątki czyhają w polszczyźnie naszej nieodgadnionej? jest na to drugie jakaś reguła?
@evolved Bardziej mnie zastanawia, czemu właściwie zapisujemy to łącznie.
"W odniesieniu do błędnej wśród ankietowanych pisowni wyrażeń
przyimkowych: pomału, z powrotem, na co dzień, znad, na razie, i w tym
wypadku uzus rozchodzi się ze skodyfikowaną normą. Nic więc dziwnego, że Polacy mają trudności z zapisem wskazanych form, ponieważ
w polszczyźnie istnieje wiele skostniałych wyrażeń przyimkowych, uwarunkowanych dłuższą tradycją, o łącznej pisowni, np. pomału. Są to bardzo
dawne połączenia. Nowsze wyrażenia przyimkowe