Wpis z mikrobloga

@neutronius @Zydomasoneria @Martwiak @ediz4 @Klawiszwpace @siopkus A co oznacza Block 3F?

- krótszy zasięg ze względu na brak dodatkowych zbiorników paliwa
- brak GCAS, czyli systemu ostrzegania przed zderzeniem z ziemią
- brak możliwości kontroli nad bezzałogowymi skrzydłowymi
- brak integracji samolotu z pociskami NSM / JSM oraz ASRAAM (lotnicza wersja CAMM-a) i bombami SDB II
- brak możliwości modernizacji samolotu do wyższego blocku w celu załatania wyżej wymienionych dziur
@piotr-zbies: Tyle, że z tego wychodzi raczej nie to, że będziemy mieć F-35 późno, czy mało, tylko, że 4 będziemy mieć wyjątkowo szybko, a resztę i tak w niezłym czasie. Jak w ogóle te 28 mają trafić do nas już w ciągu 3-4 lat, skoro obecnie będą tylko w opcji, a więc jeszcze niezakontraktowane?

No, a te 4 to może fajnie teraz, ale jeśli faktycznie nie da się z nimi nic
@NukeOps: Serio nie wiem o co tu chodzi bo sam pomysł żeby już dostać starsze maszyny i szkolić pilotów nie jest głupi. Traci to sens jak to być małpia wersja której nie da się doprowadzić do wersji której chcemy i tak w zasadzie nie wiemy czy kupujemy czy nie bo OPCJA. Kto normalny buduje system pod 4 samoloty. Ja wiem że Macierewicza można uznać za wariata ale Błaszczak odpieprza jakieś kosmiczne
@NukeOps: Też kiedyś za tym byłem ale zostałem przekonany
- koszt F16 w wysokiej wersji wcale nie odbiega od F35 którego cena idzie mocno w dół
- F35 wnosi nową jakość taką jak kiedyś wniósł F16 do lotnictwa (sieciocentryczność, stealth)
Oczywiście 32 sztuki to jednak za mało. Przydałoby się przynajmniej 48 sztuk
@ediz4: a mi się wydaje, że nie jesteśmy gotowi na to, w sensie infrastruktury, systemów i wyszkolenia. By to działało, trzeba wpiąć to w system, który maja Amerykanie. Z resztą, zamiast robić propagandówkę, zajęliby się plot i ppanc, bo to kuleje. Na #!$%@? nam F-35 jak nam je strącą, a kompanie czołgów wbiją się w obronę bez oporu.
Na #!$%@? nam F-35 jak nam je strącą, a kompanie czołgów wbiją się w obronę bez oporu.


@NukeOps: Zgadza się jednakże trzeba na teraz wymienić samoloty radzieckie a jak już kupować to porządnie. No chyba że chcesz pilotów wysłać do koszar i zlikwidować eskadry su-22 i mig-29. W takim wypadku F16 szybko skończą się resursy.

a mi się wydaje, że nie jesteśmy gotowi na to, w sensie infrastruktury, systemów i wyszkolenia.
Zgadza się jednakże trzeba na teraz wymienić samoloty radzieckie a jak już kupować to porządnie


@ediz4: to jest oczywiste. Czytałem na Defense24 że padł pomysł, aby wymienić F-16 których Amerykanie używają jako.. drony? do ćwiczeń i zestrzeliwania, a nasz Migi.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@piotr-zbies: w sumie to rozwiazanie nie jest zle. Dostajemy 4 maszyny ktore beda w USA wykorzystywane do szkolenia pilotow instruktorów. Zanim sie wyszkoli odpowiednia kadra bedzie już realizacja zamówienia z opcji 28sztuk.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Gdzieś czytałem, że Szwedzi byli chetni na wspólny dalszy rozwój Grippena a to mógłby być jakiś uzupełniający sprzęt np za suki. Poza tym jakiś transfer realny technologii a później może też wspolpraca przy okretach podwodnych. A nie jak zawsze produkt z półki i jedyne co dostaniemy to dokumentacja jak przemalowac kadłub...