•  

Wyboczenie - eksperymenty ze stalą niskowęglową, LBA SolidWorks i kryteriami wyboczenia

Omawiam bardzo ogólnikowo rys historyczny oraz drogę ewaluacji nauki o wyboczeniu w typowej mechanice maszyn wraz z przypomnieniem wycofanych już norm branżowych czyli PN-80/B-03200, PN-90/B-03200 oraz normy na podstawie Eurokodu 3, czyli PN-EN-1993-1-1 i dążenia do obliczeń numerycznych. Dla przypadku stali niskowęglowej - S235, przedstawiłem eksperyment porównania obliczeń nośności wg kryteriów Eulera, Tetmajera - Jasińskiego, Johnsona - Ostenfelda i liniowej analizy wyboczeniowej (LBA) w programie SolidWorks dla różnych przypadków geometrycznych. W ramach ułatwienia pracy z obliczeniami wyboczenia wg toku obliczeniowego normy PN-90/B-03200 przygotowałem program napisany własnoręcznie w języku C.

Zapraszam: [#91] Wyboczenie - eksperymenty ze stalą niskowęglową, LBA SolidWorks i kryteriami wyboczenia.
    Zapraszam również na stronę FB: Inżynier Programista

#inzynierprogramista #inzynieria #mechanika #projektowanie #cad #solidworks #pracbaza #studbaza #gruparatowaniapoziomu #programowanie #jezykc

źródło: minW.png

•  

@InzynierProgramista wysoki jest próg wejścia? Czy mechanika techniczna z płaskimi układami i bardzo podstawowa wytrzymałość wystrzaczy do ogarnięcia co się dzieje na kanale?

•  

@papier96: Witam. Raczej nie ma mowy tutaj pojęcia o "wysokim progu". Staram się mówić w miarę prostym językiem, czasami wręcz zbyt prostym o tematach, które stanowią podstawę w świecie mechaniki / konstruowania / projektowania wytrzymałości. Niektóre kwestie bardzo uogólniam tak, aby nieco naświetlić o co chodzi w temacie, natomiast powinno to dawać światło na to czego szukać, gdyby np. ktoś chciał rozwijać dalej swoją wiedzę w wybranej tematyce.
      Warto tutaj zauważyć, iż jestem "młodą osobą" w tej dziedzinie i również sam ciągle uczę się nowych rzeczy czy też weryfikuję wiedzę, którą gdzieś tam posiadłem poprzez np. różnego rodzaju eksperymenty, które w zasadzie może zrobić każdy i dzielę się z nimi. A jak wiadomo eksperymenty mogą przybrać postać zarówno udaną jak i nieudaną. Przez to często w swoich filmach zaznaczam, że jeżeli znalazłaby się jakaś osoba, która wie w danym temacie więcej (a na pewno tak jest) i zechciałaby się podzielić swoimi uwagami to zachęcam to napisania tych uwag. Nie zagłębiam się w skomplikowane rzeczy również dlatego, aby przypadkiem nie naruszyć know-how, którego nauczyłem się np. zawodowo w zakresie takim, który mógłby zaszkodzić mi czy podmiotowi dającego mi wiedzę, która nie może być ot tak udostępniana. Także nie ma co się zastanawiać tylko śmiało dołączać. Zdarzają się niekiedy bardzo proste pytania od Widzów, które staram się niekiedy wyjaśniać poprzez specjalne nagrania - oczywiście na tyle na ile pozwala mi mój stan wiedzy.