Wpis z mikrobloga

@EissIckedouw ale to co ci się kojarzy, nie ma wielkiego znaczenia. To był i status, i wojownik konny. Jak było trzeba to mogli walczyć też jako piechota ale generalnie rycerz = konny. Takie zakony rycerskie (krzyżacy, templariusze, szpitalnicy) wszystkie walczyły na koniach. Piechurzy nie byli tam rycerzami.
@valencianista: to że na wikipedii napisali, że rycerz to pan na koniu to nic nie znaczy. Tak samo to że w jakiejś gierce rycerz to zawsze był pan na koniu to też nic nie znaczy. Rycerz to jest stan. Zresztą nawet jak wpiszesz rycerz w grafice to na 30 obrazków tylko dwa to panowie na koniach.
@valencianista: ale zdajesz sobie sprawę, że mi chodziło o to, że nikt nie używa i nie będzie używał słowa "spieszeni" zamiast "konni", bo to brzmi archaicznie. Pomijając to ile razy tego słowa użyto (co można sprawdzić w wyszukiwarce), możesz nawet zrobić taki test samemu. Zapytaj znajomych co brzmi dziwniej "konny rycerz" czy "spieszony rycerz" i zaprezentuj wyniki
@EissIckedouw takie analizy na chłopski rozum to wiesz ile są warte? Czy jak większość osób powie, że bitwa pod Grunwaldem to był 1525 to też będziesz się przy tym upierał?

Konny rycerz to masło maślane i kropka. Rycerz mógł sciasc z konia i był spieszony, nie wiem czego tutaj można nie rozumieć. Raczej ca nie będzie robiło z siebie debil używając tego typu tłumaczeń bo parę osób uzna słowo spieszony za archaiczne
@EissIckedouw W medievala ostatnio grałem w 2015 a dopiero w tym roku zrozumiałem co znaczyło spieszeni. Niby słowo archaiczne pasuje do gry ale może najlepiej gdyby w spolszczeniu zamiast spieszony było poprostu pieszy np Polscy rycerze i piesi polscy rycerze. W Rome 2 macedończycy mają w takie rozwiązanie w angielskiej wersji gry są piesi kompani i konni kompani. Wydaje mi sie ze tak było by w miare sensowne i proste do zrozumienia.