Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Opipramoli_dihydrochloridum: mam w domu monitoring z kamerami 4K obraz jest pierwszą klasa, ALE jak już chcesz powiększyć jakiś detal powiedzmy 50 metrów od kamery zajmujący wycinek 5% kadru (np taki człowiek za płotem) i dodatkowo w średnim oświetleniu to już będzie tak jak tutaj.
Nowe kamery kodują aby zaoszczędzić miejsce i wycinają stałe, nieruchome fragmenty klatek. Jak moje 4 Chodzą 24/7 to 2Tb jest za mało bo starczy na niecałe 2
Ubezpieczyciel wymaga kamery. Jakiejkolwiek


@Tytanowy_Lucjan: trochę mnie to dziwi. Mamy 2020 rok, firmy mają lata doświadczenia za sobą... a dalej nie myślą, żeby zacząć wymagać kamer spełniających jakieś wymagania techniczne?
@EissIckedouw: @Koliat: wy z tymi chmurami to myślicie ze bajty latają razem z cumulusami? ( ͡° ͜ʖ ͡°) "W chmurze" to też jest dysk, czasami kilka, czasami całe magazyny dysków #!$%@? w takiej ilości kabli że płaci się więcej za chłodzenie tej całej infrastruktury niż dokupienie nowego dysku do magazynu ( ͡° ͜ʖ ͡°) niemniej jednak, tez uwazam ze powinny byc wprowadzone
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Niewiemwsumie: w chmurze to jest usługa magazynowa dostarczana przez Microsoft albo AWS czy innych dużych dostawców - wrzucasz dane, one sobie tam leżą a płacisz za trzymane TB danych i ewentualnie odczyt . Chłodzenie ani nic z tych rzeczy Cię nie obchodzi
@Koliat: XDDD no widze specjalista sie znalazl, dobrze wiesz o jakiej skali dyskow mowisz, wiec dobrze wiesz ze 0.05$ mniej z ich rachunku za glupie ochladzanie skalujac z ich rozmachem to sa grube oszczednosci czasami rzedu setek tysiecy. I zle mnie zrozumiales - ja tylko mowie ze ta cena ktora placisz jest skladowa dziesieciu innych cen ktore oni ponoszą + ich zysk, a wulgarne wycieczki byly skierowane do kazdego
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Niewiemwsumie: no jasne zgadza się, przy czym koniec końców - wydajniejsze rozwiązania chłodnicze są droższe, więc zwracają się (mają sens) tylko przy dużych inwestycjach, do tego dochodzi koszt know-how i mnóstwa innych rzeczy. Clue argumentu to to że dobrze zastosowane usługi chmurowe praktycznie zawsze wyjdą taniej i lepiej niż dowolny hosting czy samoróbka we własnym DC.
@Koliat: access tier Archive.
;-) zależy ile tego planujesz używać. Ogólnie zakładając że jakieśtam odczyty będziesz robił to przemnóż razy dwa... ja tam lubię liczyć 1TB za 5$ bo tyle kosztują rozwiązania typu dropbox które są prosto użyteczne i łatwo zarządzalne... i nikt nigdy takich rachunków nie kwestionuje ;)
@Ka4az:
Halo, jest jeszcze coś takiego co się nazywa kompresja. Tak więc twoje wyliczenia są gówno warte bo wychodzą ze złych założeń (tj. że ktokolwiek przechowuje filmy bez kompresji - tego nawet się nie robi na płytach Blu-Ray). Godzina filmu w 1080p w skompresowanej ale przyzwoitej jakości to powiedzmy 2GB. Razy 24h razy 90 dni razem daje 4320GB czyli 4TB.
No rzeczywiście, jakby ktoś miał kupić dysk 4 terabajty to by
@Opipramoli_dihydrochloridum:
widzę, wiele niedomówień i wielki brak wiedzy.

obecnie na rynku są kamery 8mpx (czyli jakieś 4k). najpopularniejsze są 1080p (2mp), które kodowane x265+ pozwalają uzyskać bitrate ~2mbits (15fps).
co do dysków, to średni system monitoringu obiektu (czyli większość kamer na ulicach- hotele, sklepy, banki) ma jeden dysk na 8-16 kamer (można i 32 kamery upchać na jeden dysk,ale każdy celuje w okolice 1 miesiąca). średnio mówimy o 20-30GB dziennie na
@Opipramoli_dihydrochloridum: To teraz weź sobie policz ile dysków twardych byś musiał mieć aby przytrzymywać obraz w 4K. Nie opłaca się to. To nagrywa 24/7 i musisz mieć zapis z conajmniej tygodnia.
Przykładowo u mnie na telefonie 1080@60fps co zajmuje mniej niż 4K, w kodeku X265 na dodatek, 1 minuta nagrania zajmuje. 220MB.
220x60=13200MB na godzinę x24 316800MB na dzień x7 2217600MB/1024 = 2167GB Na jedną kamerę. Teraz w zależności od firmy
@dr__slim:
20 kamer to chyba bardziej dyskont, bo w sklepach typu Żabka to zwykle kamer jest góra 4-5. A hotel tak jak mówiłem zapewne stać na wyłożenie 20-40 tysięcy na dyski. Przy czym wyliczałem to w oparciu o 90 dni podawane przez tamtego typa, jeśli przechowuje się miesiąc to podziel sobie ilość miejsca i potrzebnych dysków przez 3.
@Tytanowy_Lucjan: @Opipramoli_dihydrochloridum: powtórzę to po raz enty jak przy takich śmieszkach. To nie problem kupić dobrej jakości kamerę nagrywająca 1080p. Bo kupisz już za kilkaset złotych. Problemem jest magazynowanie tak dużej ilości danych. Jak masz kilka kamer na obiekcie to zapis danych tygodniowo idzie w dziesiątki terabajtów. Teraz sobie policz np wszystkie tramwaje po dwie kamery i zobacz jakie to koszta.
@Tytanowy_Lucjan
@MahouShounen
@EissIckedouw
Wszyscy się mylicie, nikt z was nie ma racji. Są określone normy, mówiące o danej ilości pixeli i klatek na sekundę. Nagrań nie trzyma się w chmurze xDD tylko na dyskach twardych na macierzach dyskowych. Poprzez zmniejszenie ilości klatek/ nagrywanie tylko klatek z ruchem osiąga się określane w zależności od obiektu monitorowanego normy długości czasu przechowywania zapisanego obrazu. Co do ilości pixeli to w niektórych obiektach wymaga się danej