Wpis z mikrobloga

Zaczynam składanie smarthome. Planowo na początek chcę postawić światła, czujniki i kamerki na Xiaomi/Aqara, w międzyczasie dokładam domoticza, na koniec kompletuję gniazdka, termostaty i inny szpej niedostępny w Xiaomi z innych firm do systemu.
No i zaczynamy pytania:
1. Jaka bramka? Xiaomi Gateway v3 (ten na micro usb) czy coś innego?
2. Jak mam starą instalację w pokoju na 1 włącznik to mogę dać Aqara Dual do puszki i do drugiego klawisza przypiąć "zdalnie" inne urządzenie? (np. aktualnie mam oświetlenie na 2 żarówki ale jedna linia zasilania, wkładam Aqara Dual i ustawiam w aplikacji, że jeden przycisk = jedna żarówka).
3. Czy istnienie możliwość ustawić włącznik Aqara żeby "puszczał prąd" ciągle a włączanie i wyłączanie światła odbywało się przez żarówkę?
4. Czy jeśli pada net (w sensie zew dostawca, sieć wew jest ciągle aktywna) w mieszkaniu to mam możliwość sterowania światłami z włączników czy wszystko idzie się chrzanić i zostaje analogowe? Jeśli tak to czy domoticz może przejąć rolę serwera i uniezależnić mnie od braku łącza ze światem?
#smarthome #xiaomi
  • 12
  • Odpowiedz
@HachiRoku: 1) to chyba najlepsza opcja. Masz jeszcze bramke aqara, ale bym nie bawil sie w alternatywy.
2) mozesz to zrobic, tylko pamietaj ze wlaczniki aqara potrzebuja duzo wiekszej puszki wiec tym bardziej bez kucia scian sie nie obedzie.
3) chyba kazda akcje mozna zrobic z wlacnzikie aqary, wiec taka pokretna logika tez powinna Ci sie udac zrobic :-)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@HachiRoku: ja się nie znam ale zamontuj też czerwony przycisk.
Szwagier też chciał smarta.
Ale jak sąsiadowi w pewnym momencie coś się pochrzaniło i nie mógł wyjechać z garażu ani otworzyć bramki a piec mu w kosmos wyleciał bo Smart się zepsuł to mu przeszło.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@adikadik: jesteś pewien? Ja jak coś wybieram w apce np. Włącz światło albo przyciemniane to zawsze opóźnienia są po 20 sekund. Jakby się łączył z serwerem i dopiero od tego momentu wszystko działa od razu. Chyba, że robię coś programowalnym przyciskiem który łączy się z centralą w domu to wtedy od razu
  • Odpowiedz
@wisnia6666 o tym mowie. przycisk -> bramka -> urzadzenie leci lokalnie. apka przeciez idzie na serwery CN a dopiero pozniej na bramke. czyli lokalne sterowanie (nie liczac apki) dziala lokalnie bez neta, cala reszta przez CN
  • Odpowiedz
@SmartMe: ok jeszcze jedno pytanie. Mam dość rozległe mieszkanie i słabo "penetrowalne" przez WiFi itp. Czy mogę łączyć gateway w jednej sieci żeby zapewnić pokrycie całego mieszkania?
  • Odpowiedz