Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki, mam pytanie odnośnie sieci internetowej, niestety laik ze mnie, więc proszę wybaczyć uproszczone słownictwo.

Mam standardowy router wr740n TP-Linka, do którego mam podłączone kablem sieć internetową, z routera też idzie kabel internetowy na komputer stacjonarny. Mam stały adres MAC, każda zmiana karty sieciowej w komputerze stacjonarnym wymaga zgłoszenia dostawcy internetu i akceptacji zmiany zdalnie przez niego.
Router ten łączy się też przez wifi z laptopami, smartfonami w domu.
Będę mieć drugą stacjonarkę - czy mogę ją po prostu podpiąć kolejnym, osobnym kablem sieciowym z routera? Czy muszę kupić kartę/moduł wifi?

Mój router ma z tyłu trzy wolne "żółte" miejsca na podpięcie kabli internetowych, ale nie wiem czy podpięcie kolejnego komputera, nie spowoduje ześwirowania z adresem mac.

Dziękuję za pomoc.

#komputery
  • 9
@StrefaZimna: możesz podłączyć jak chcesz
temat "adresu MAC" dotyczy tylko wyjścia WAN z twojego routera do jakiegoś modemu dostawcy internetu
nota bene, zmiany "adresu MAC" nie musisz zgłaszać do providera bo adres MAC można sobie w zasadzie dowolnie ustawić, nie jest to adres na sztywno przypisany do urządzanie (tzw klonowanie MAC)
@TwojStaryToKorniszon: router jest mój (w sensie kupiony).

Gdy padła mi kiedyś karta sieciową w stacjonarce kupiłam nową i wymienilam. Po uruchomieniu pojawiło się info w przeglądarce internetowej, że zmienił się adres MAC i był podany nowy numer (inny niż poprzedni), logo dostawcy i że proszą o kontakt z dostawcą w celu weryfikacji i akceptacji. Taką sytuację miałam dwa razy na przestrzeni 8 lat.
Dostawca jest z miasta, obejmuje parę dzielnic, żadna