•  

  Do teatru czy opery teraz nie wyjdziemy, ale najnowsza Halka Moniuszki w koprodukcji wiedeńskiego Theater an der Wien i Teatru Wielkiego Opery Narodowej jest do obejrzenia na YT.

  Dla tych, którzy na co dzień nie słuchają takiej muzyki: dlaczego warto?

  1. Nie ma górali, kierpców i ciupag. Akcję przeniesiono do zakopiańskiego hotelu w latach 70. XX wieku. Właściciel hotelu organizuje u siebie wesele córki. Żadne z nich nie wie, że bogaty pan młody zaciążył hotelową kelnerkę Halkę, w której zakochany jest jej kumpel z pracy. Mroczna scenografia, PRL, czarno-białe kostiumy. Wreszcie coś nowego.

  2. Piotr Beczała w roli Jontka. Jeden z niewielu Polaków w światowej ekstraklasie tenorów. Przekonał dyrektora Theater an der Wien do zrealizowania przedstawienia, które uchodziło za zbyt hermetyczne, by je pokazywać za granicą. Jako Halka zadebiutowała Amerykanka Corinne Winters. Śpiewa po polsku lepiej niż niejedna krajowa sopranistka. Dyrygent - Łukasz Borowicz - narzucił szybsze tempa, również na plus dla dynamiki akcji.

  3. Nie znać Halki to jak nie znać Pana Tadeusza ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Świetne przedstawienie, najlepsza Halka, jaką widziałem. Mirki z #warszawa - obserwujcie repertuary, może jeszcze do Teatru Wielkiego wróci.

  Część 1: https://youtu.be/KuvWiJ42uuE
  Część 2: https://youtu.be/5hH1sdEhkko

  #kultura #teatr #opera #muzykaoperowa #muzykaklasyczna #muzykapowazna #bojowkamuzykipolskiej #gangkulturalnejwarszawy

  źródło: halka.jpg

  •  

   @wonsz_smieszek: Wielkie dzięki (。◕‿‿◕。)

  •  

   Właściciel hotelu organizuje u siebie wesele córki. Żadne z nich nie wie, że bogaty pan młody zaciążył hotelową kelnerkę Halkę, w której zakochany jest jej kumpel z pracy.

   @wonsz_smieszek: no to coś zmienili, bo w tej Halce co znam, to p0lka Halka myślała, że coś ugra u panicza i zamiast się brać za równego sobie zakochanego w niej Jontka to naiwnie myślała, że przez łóżko Janusza awansuje do wyższych sfer i się przejechała ;)

   A tak serio to mam trochę mieszane uczucia co do uwspółcześniania oper, na przykład w w tegorocznej edycji festiwalu Opera Rara w "Sigismondo" były po prostu niepotrzebne wtrącenia polityczne:

   źródło: Screenshot 2020-03-15 at 21.30.28.png

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Albo zjebały się plusy, albo nasza społeczność ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  odpowiedzi (33)

 • avatar

  Do chuja pana, wszystko jebnie.(juz jeblo). To co sie bedzie dziac za 4 tygodnie to jakis Armageddon xd. Kazdy kraj narzuca nowe zakazy. To jest kurwa chore. Na Łotwie namierzaja ci komorke jak masz wirusa. Wegry wladza absolutna. Polska zakaz wychodzenia z domu jak nie masz 18 lat. Nie mozna pojechac samemu na wycieczke w odludne miejsce.
  I ludzie tu przyklaskuja, banda idiotow ktora cale zycie musi miec nad soba bat. Do tego te komentarze wypokow ,ze ktos wyszedl z domu...

  Ludzie nie mozna zatrzymac swiata na 3 miesiace...to nie gra komputerowa gdzie sie zrobi SAVE a jak wszystko jebnie “oj nie pyklo” to LOAD

  Wirus nas bije, a kryzys ekonomiczny nas zgwalci w morde.

  #koronawirus #chujbytowszystko
  pokaż całość

  odpowiedzi (59)

 • avatar

  Jakie to jest obrzydliwe, że jeśli włączysz TVP, to dowiesz się wszystko jest zajebiście, Polska robi najwięcej testów, mamy spadek zachorowań, jesteśmy najbogatsi na świecie a opozycja chce mordować Polaków koronowirusem. Jak można zaakceptować finansowanie takiego gówna z pieniędzy publicznych. Przecież to jest Korea Północna, Goebelss i ZSRR za czasów Stalina. Zaraz się dowiemy, że w Polsce nie ma nowych przypadków a Włochy nas proszą o wsparcie.
  #koronawirus
  pokaż całość

  odpowiedzi (63)