Wpis z mikrobloga

Jeśli kogoś interesuje "drukowanie" pieniądza w krzysie i ma o jeden zwój mózgowy więcej od konia, więc chce usłyszeć wykład profesora a nie #!$%@? brydżysty w muszce, albo jakiegoś innego youtubowego samozwańczego "eksperta", to macie poniżej wykład Profesora Belki. Wideo od momentu gdy zadaje sobie pytanie czy pieniądz stymuluje gopsodarkę i czy wywołuje hiperinflację.
p.s. wykłąd z 2013 więc gdy Profesor pyta czy to trwałe zmiany to można policzyć ile trwałą jeszcze potem hossa, 7 lat.
#ekonomia #gruparatowaniapoziomu
MateriaBarionowa - Jeśli kogoś interesuje "drukowanie" pieniądza w krzysie i ma o jed...
  • 15
@MolibdenowyTadeusz: Początkowo dochody kapitałowe nie były przedmiotem podatku belki (były nim tylko zyski depozytowe), a sam podatek miał być czasowy z tego co kojarzę (tutaj nie jestem pewien). Pomijając zasadnicze wady tego podatku to generalnie to SLD mocno maczało w tym palce, że wyszła z tego taka #!$%@? dużo większa niż początkowo zakładał Belka.
@MolibdenowyTadeusz: No dokładnie. Także rozumiem szkalowanie Belki ale jednak trzeba choć trochę oddać sprawiedliwość, bo to jednak w zamyśle u niego tak nie miało wyglądać a to SLD skasztaniło ogólnie ten podatek koncertowo po zaledwie roku z tego co pamiętam.

Ogólnie to dziwne było połączenie bo Belka #!$%@?ł równo pomysły socjalistyczne SLD i sporo im napsuł krwi blokując ich rozdawnictwo, oni jak widać też trochę rzeczy Belki #!$%@? a w sumie
i ma o jeden zwój mózgowy więcej od konia


@MateriaBarionowa: ja mam jeden zwój więcej od konia, więc czemu nie wytłumaczył dlaczego w latach 1971-1980 doprowadziło to do inflacji i wysokiego bezrobocia i stagnacji (czyli razem stagflacja) a teraz nie? I dlaczego CPI nie rosło za bardzo przy tak wysokiej podazy pieniądza? Tzn gdzie te pieniądze polazły bo polazły nie w ceny dóbr konsumpcyjnych, nie w kieszenie zwykłych ludzi, a do
@kemcio: kaynesizm akurat nie drukował pieniędzy a odwrót był z powodu braku pomysłu na szok naftowy w latach 70tych, byłą stagflacja i trzeba było zmienić strategię. Samych założeń celnych miał sporo i dużo przetrwało, a wolny rynek to odpadł już zupełnie 100 lat temu w ewolucji.