Wpis z mikrobloga

Czy wymiana sprzętu gwarancyjnego na inny używany to normalna praktyka?
Pytam ponieważ mój monitor z powodu wady fabrycznej dostał akceptację przez producenta na usługę gwarancyjną i został mi przysłany monitor z 2160h przepracowanymi.

Monitor ze średniej półki cenowej
https://www.x-kom.pl/p/366183-monitor-led-32-i-wiekszy-nec-multisync-ex341r-czarny.html

Producent w warunkach gwarancji pisze takie coś.

W okresie gwarancji firma NEC usunie wady produktu wynikające z usterek materiałowych lub fabrycznych. Usługi gwarancyjne realizowane będą na obszarze obowiązywania gwarancji i według uznania firmy NEC w drodze naprawy, wymiany wadliwych części lub wymiany produktu na produkt o równej wartości, bez doliczenia kosztów robocizny i materiału. Realizacja świadczeń gwarancyjnych nie powoduje ani przedłużenia okresu gwarancji, ani rozpoczęcia nowego okresu gwarancji. Wymienione części przechodzą na własność firmy NEC.

Równa wartość względem czego? Skoro monitor kupiłem za 4k a dostaję z używke z 2160h to już nie jest to równa wartość a jak względem stanu aktualnego produktu wysłanego na gwarancję to ja podziękuje za produkty tej firmy.

#komputery #it #programowanie #monitory #monitor
źródło: comment_1585210970nuwRFizvjzeM8i6LUppjo6.jpg
  • 14
@KrX_: No więc dostałeś monitor który przepracował mniej, a więc o nie niższej wartości.

Generalnie tak, to jest praktyka spotykana wśród producentów. Wygląda to tak, że Twoje urządzenie biorą, ustalają co padło, zdejmują z półki takie samo urządzenie i Ci wysyłają, a w tym czasie zamawiają część która padła, potem naprawiają i po naprawie odstawiają na półkę z której urządzenie zdejmą gdy przyjdzie do naprawy kolejne tego typu.
Dodatkowo po takiej "podmienie" gwarancja się nie przedłuża. Ozacza to, że istnieje możliwość, że jak przepracuję kolejne 2000h to już moja gwarancja przeminie a wada pojawi się znowu w tym "podmienionym" modelu.
@KrX_: dlatego do 2 lat korzystam z rękojmi sprzedawcy a dopiero powyżej 2 lat z gwarancji producenta. Nigdy nie dostałem używanego sprzętu podczas reklamacji. Naprawa, zwrot pieniędzy lub wymiana na nowy egzemplarz - takie sytuacje miałem do tej pory a reklamowałem AGD drobne (parownica) i duże (lodówka), karty pamięci, płyty główne, kamerki samochodowe, elektronarzędzia, kosiarkę.
@MikelThief: Jak sprawnym? Mówisz o tyym wymienionym na 2160h? On też nie jest sprawny, chciałem pominąć tą kwestię ale monitor ma wypalony dolny pasek windowsowski na całej lini. Odkryłem to tylko dlatego, że mam Mac'a ( ͡° ͜ʖ ͡°). Monitor idzie jeszcze raz na wymianę - dostanę kolejną sztukę ale chcę się uchronić przed kolejną śmieszną "używką"