Wpis z mikrobloga

Dzisiejszy briefing prasowy WHO:

[pytania 7, 8 i 9 i odpowiedzi do nich były w mojej ocenie najciekawsze]

A. Niektóre systemy ochrony zdrowia są pod presją. Ludzie nadal potrzebują leczenia innych chorób, porodów. szczepionek. WHO opublikowało wytyczne w zakresie radzenia sobie z tymi problemami przez systemy ochrony zdrowia w czasie pandemii COVID-19. UK rekrutuje byłych pracowników, Rosja studentów.

B. WHO opublikowała podręcznik na temat przygotowania prowizorycznych systemów ochrony zdrowia do radzenia sobie z COVID-19.

C. WHO apeluje o wolny przepływ środków ochrony osobistej by zapewnić do nich dostęp wszystkim.

---

Z pytań.

1. Pytanie z Portugalii. Czy WHO rekomenduje jakiekolwiek ograniczenia w zakresie karmienia piersią i ograniczenia w zakresie kontaktu matki z dzieckiem?

WHO opublikowała wytyczne w tym zakresie i w zakresie środków ostrożności.

2. Pytanie z Al Jazzira. Pytanie o Indonezję - 122 zgony. Co musi być zrobione przez władze?

Kraje są na różnych etapach epidemii. Każdy powinien planować strategicznie. Trzeba gonić za wirusem, izolować przypadki, testować, etc... każdy powinien chronić system ochrony zdrowia przed przeciążeniem etc... [ten sam komunikat co zawsze]

3. USA używa chlorochiniy. Czy WHO rekomenduje użycie chlorochininy?

Nie ma udowodnionego jednoznacznie udowodnionej skuteczności. Są nierandomizowane badania które wskazują że niektóre leki i koktajle leków potrafią skracać i łagodzić chorobę czy zmniejszać śmiertelność. Trwa "Solidality Trial" który da odpowiedź w zakresie tego co jest skuteczne. Jest obawa że użycie niektórych leków spowoduje ich braki dla chorych na inne choroby którzy też ich potrzebują.

4. Pytanie z Afryki. Afryka nie ma zdolności produkowania respiratorów. Jak WHO może pomóc?

WHO wysyła sprzęt diagnostyczny i środki ochrony. Pracujemy nad rozwiązaniami. Respiratory są ważne. Ale wcześniej potrzebny jest tlen medyczny. Każdy kraj w Afryce ma tlen. Pracujemy nad tym by udrożnić rynek w zakresie dostaw respiratorów. Medycy powinni się szkolić choćby w ramach konferencji które regularnie organizuje WHO.

5. Pytanie z Austrii. Austria będzie wymagała od wszystkich którzy idą do sklepów masek. Co o tym myślicie?

Nie jesteśmy świadomi takiego środka zapobiegawczego. WHO nadal nie rekomenduje noszenia maski przez wszystkich ponieważ nie ma jasnych dowodów na to że maski pomagają, a dodatkowo są globalne braki masek i powinny być one dostępne przede wszystkim dla pracowników medycznych.

6. Pytanie z Indii. Indie mają kryzys humanitarny w związku z masą ludzi uciekających wewnątrz kraju przed blokadami. Co z tym?

Ludzie potrzebują się poruszać i jest to dla nich ważne. Kluczowa jest komunikacja ponieważ ludzie muszą rozumieć dlaczego się to dzieje i muszą ufać władzom by takie ograniczenia były skuteczne. Rząd musi wybierać środki, ale komunikacja powinna być w centrum zainteresowania rządu. Samo zamknięcie może spowolnić rozwój, ale samo ono nie zadziała. Potrzebne jest szerokie podejście.

7. Kraje takie jak Włochy i Hiszpania zdają się dochodzić do szczytu zachorowań. Czy jakieś estymacje w zakresie szczytu zachorowań w Europie?

W Wuhan nie tylko zamknęli ludzi w domach ale aktywnie i agresywnie poszukiwali przypadków by odseparować chorych od społeczeństwa i od rodziny. To nie ma miejsca w tych krajach. Widać pewną poprawę i stabilizację liczb która sugeruje że liczba kontaktów zmalała. Liczba kontaktów per przypadek znacząco zmalała. Więc dystansowanie pomaga. Jeżeli wyjmiesz te przypadki ze społeczeństwa szybko, to jesteś w stanie wyprzedzić epidemię. Wszyscy mówią o tym jak dojść do szczytu i jak ustabilizować, ale faktyczny problem będzie z zejściem w dół. Na tym należy się skupiać. Liczymy na stabilizację, ale musimy popchnąć liczbę chorych w dół, to nie stanie się samo. Dystansowanie kupiło nam trochę czasu i pozwala na ustanowienie systemów dozoru i leczenia. I trzeba ten czas bezwzględnie, mądrze i efektywnie wykorzystać. Inne kraje, kraje które zdławiły wirusa mają teraz przypadki importowane, ale nie opuściły one gardy i dławią każde nowe pojawianie się choroby w zarodku.

8. Pytanie o chlorochininę w USA. Co dokładnie było obserwowane z chlorochininą i hydroksychlorochinną na świecie i o co chodzi z tym randomizowanym badaniem?

Były dowody in-vitro że te leki mogą być skuteczne. Nadal trwają badania czy lek jest skuteczny w organizmie człowieka i czy jest dlań bezpieczny. We Francji małe badanie wskazało ze długość leczenia skróciła chorobę. Kluczowe w randomizowanych grupach kontrolnych jest to żeby mieć porównanie. Jest wiele czynników które wpływają na przebieg choroby. Kluczowe jest wyizolowanie leku jako czynnika wpływającego na chorobę. Dlatego potrzeba wielu pacjentów różnej płci, wieku, stopnia zaawansowania choroby, etc..
Jest masa badań w trakcie. Wiele z nich jest na małych próbach dlatego trudno o wnioski. Dlatego istotne są teraz duże próby jak "Solidarity trial".

9. Są różne podejścia do kwarantanny w różnych krajach. Czy kwarantanna domowa jest skuteczna? Czy kwarantanna domowa wystarczy by osiągnąć taki sukces jaki osiągnęły Chiny?

Wyjaśnijmy pojęcia:
Izolacja - dla osoby chorej, potwierdzonej
Kwarantanna - dla osoby podejrzanej, która może być chora, zwykle po kontakcie z osobą chorą

Wszystkie podejrzane przypadki powinny być testowane i wszystkie podejrzane przypadki powinny być izolowane w stosownych ośrodkach medycznych.

Jeżeli jesteśmy na etapie klastrów - wszystkie kontakty powinny być kwarantannowane. Kwarantanna powinna się odbywać w innym miejscu niż dom. Ponieważ gdy ta osoba zachoruje zarazi swoich domowników jeżeli okaże się chora.

Kwarantanna domowa kontaktów jest akceptowalna gdy już nie ma innych miejsc przy odpowiedniej informacji, edukacji i z bardzo szybkim systemem wyciągania ludzi z domów jeżeli okażą się chorzy.

W Singapurze był położony nacisk by jak najszybciej identyfikować kontakty i jak najszybciej wyciągać zainfekowanych ze społeczeństwa i z ich domów. To zrobili dzięki zaangażowaniu społecznemu i zaangażowaniu pracowników medycznych.

Większość transmisji w europie obecnie teraz odbywa się w domach. Transmisja przeniosła się z ulic do domów. Teraz musimy chodzić po domach i izolować ludzi z domów którzy są chory.

10. Pytanie z socker.com (?). Pytanie o maski. Czy jest jakiekolwiek badanie które wskazuje że noszenie co dzień maski chroni?

To jest obszar aktywnych badań. Nie ma wystarczająco dużo analizy ilościowej. W domu przy opiece nad chorymi działa. Wiemy że mycie rąk pomaga. Badania głównie dotyczą pracowników medycznych. Gdy badania zostaną opublikowane zostaną ocenione i będą rekomendacje. Maski muszą być dostępne dla pracowników medycznych.

11. Do wielu krajów nie dociera że powinny testować. Część krajów uważa że testowanie jest bezcelowe. Jak dużo testów powinno być zrobionych jeżeli jest 1000 przypadków i 2500 podejrzanych. Ile powinno być w takim wypadku testów?

Wszystko zależy. Gdy jest dajmy na to 80% pozytywnych wyników to wiadomo że dużo przypadków przecieka. Większość krajów ma około 3% testów pozytywnych. Jeżeli masz dużo mniej to albo testujesz bardzo dużo, albo szukasz w złym miejscu. Testowanie jest bardzo, bardzo ważne.

#maniaccontent #covid19 #2019ncov #koronawirus
#who
maniac777 - Dzisiejszy briefing prasowy WHO:

[pytania 7, 8 i 9 i odpowiedzi do nic...
  • 7
@maniac777: To jest Twój domysł, dlaczego dezinformują ludzi. Ciekawe też, że uważasz takie kłamstwo za coś bardziej szlachetnego od powiedzenia prawdy.

Gdyby nie ta dezinformacja ludzie kupowaliby maski z Azji, szyki sami etc. Przez kłamstwa WHO wiele osób rezygnuje z zakrywania twarzy