Wpis z mikrobloga

Nie pisałem ostatnio ponieważ poświęciłem się nieco bardziej zdobywaniu teoretycznej wiedzy inwestorskiej. Oczywiście jak wiecie najpierw zainwestowałem kasę, a dopiero teraz zacząłem się edukować w temacie inwestowania. Mam dziwne wrażenie, że pomieszałem trochę kolejność... Wiem, że zakładałem trzymanie wszystkich akcji co najmniej przez 3 lata, jednak po mojej ostatniej, całkowicie amatorskiej analizie doszedłem do wniosku, że jednak przepłaciłem za akcje coca-cola, appla oraz american express, w związku z czym postanowiłem się ich pozbyć za wszelką cenę przy najbliżej okazji.

Podsumowując:
-Kupiłem 6 akcji coca-cola po 40$ , a wczoraj sprzedałem po 45,19$ .
-Apple kupiony za 254,21$ , wczoraj sprzedany za 260,319 $.
-American Express niestety nie udało się sprzedać przed spadkami. Mam nadzieję, że uda się jeszcze sprzedać zanim zaliczą porządnego nurka.

Pierwsza lekcja, którą dała mi giełda, to żeby podchodzić do niej z nieco mniejszym entuzjazmem, a zdecydowanie większym opanowaniem i dystansem. Niby to takie oczywiste, ale gdybym chociaż chwilę przed rozpoczęciem swoich pierwszych w życiu zakupów poświęcił minimum czasu na edukację + jakąkolwiek analizę na pewno by nie zaszkodziło.

Trochę również pobawiłem się z moimi zlecaniami kupna, sporo z nich anulowałem i obecnie plan zakup wygląda następująco:
-5 akcji VANGUARD S&P500 z limitem 39,95 $(obecna cena: 47,47$)
-2 akcje Berkshire Hathaway B z limitem 172,50 $(obecna cena: 182,27$)
-3 akcje Berkshire Hathaway B z limitem 162,50 $(obecna cena: 182,27$)

Zastanawia mnie jednak fakt, że VANGUARD S&P500 ma na Degiro kategorię G, a nie na przykład A. Jest jakieś ekstra ryzyko związane z tym ETF-em o którym nie wiem? Dokonałem również kilku mało znaczących zakupów i teraz skład portfela wygląda tak jak na dołączonym screenie. Obecnie ponad połowa portfela siedzi w finansach ze względu na całkiem niezłe ceny i fajną dywidendę. W przyszłości, po ewentualnych spadkach mam zamiar jeszcze dokupić akcje firm technologicznych.

Początkowa wartość portfela: 4445.56 EUR
Obecna wartość portfela: 4366.31 EUR(w tym wolne środki: 1665.35 EUR)

Pocieszający jest trochę fakt, że nawet jeżeli odniosę porażkę to i tak nie będę osamotniony ponieważ nawet jedni z najinteligentniejszych ludzi potrafili przegrać w konfrontacji z nieobliczalną giełdą. Taka #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne :

W 1720 roku Sir Izaak Newton miał akcje South Sea Company, najlepiej rokującej spółki w Anglii. Wyczuwając, że giełda wymyka mu się spod kontroli, ten wielki fizyk stwierdził, że może "obliczyć ruchy ciał niebieskich, ale nie jest w stanie skalkukować ludzkiego szaleństwa". Sprzedał swoje akcje ze stuprocentowaym zyskiem za 7000 funtów. Ale kilka miesięcy później, na fali szalonego entuzjazmu giełdowego kupił je ponownie i... stracił 20 000(ponad 3 mln dolarów, przeliczając na współczesne pieniądze). Do końca życia zabraniał wymawiać w swojej obecności słów "South Sea".

Powyższa historia pochodzi z książki "Inteligenty Inwestor" - Benjamin Graham.

Dobra, wystarczy już pisania tych wypocin, zobaczymy co dzisiaj zgotuje dla nas pani giełda, ale widząc zachowania DAX nie sądzę, żeby było zbyt zielono, w związku z czym bardzo ambitny plan na dzisiaj: zabrać się za malowanie mieszkania i nie sprawdzać notowań do 21:00.

Poprzednie wpisy:
-Wpis numer 1
-Wpis numer 2
-Wpis numer 3

Osoby ciekawe tego czy uda się amatorowi coś ugrać na kryzysie zapraszam do śledzenia tagu => #inwestoramator
Tym nie zainteresowanym polecam wrzucenia tagu na => #czarnolisto
Na prywatne polecenie wołam Pana @flugaarugakakaraka ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#gielda #inwestycje #inwestowanie #finanse #inwestoramator
źródło: comment_1585736203GIirP6k1ugQQMXynruYUk8.jpg
  • 20
@smalczyk1: Korzystam na razie ze wskaźników P/B i P/E. Nie mam pojęcia czy robię to dobrze, więc nie chcę tłumaczyć, żeby nie wprowadzać Cię w błąd, ale z tego co wyczytałem to konieczne jest ich sprawdzanie w oparciu o całą branżę.
@Antiax: Dzięki, fajnie by było jakby też ktoś kto się na tym wszystkim zna poudzielał się. Chociaż ciężko o taką osobę, która naprawdę się zna i pewnie takie osoby mają teraz i tak pełno roboty.
@shinigami26: Pamiętaj o opłacie 2,5EUR co (chyba) kwartał za możliwość korzystania z każdej giełdy, na której masz akcje. Na razie masz 2: New York SE i NASDAQ ale Vanguard ETF na S&P jest chyba na EAM.

Jeśli konto prowadzisz w EUR a skupiasz się na aktywach denominowanych w USD, pamiętaj o dodatkowych kosztach przewalutowania przy każdej z transakcji, a także weź pod uwagę potencjalne straty przy osłabieniu się dolara względem euro.
@shinigami26: z Europy właściwie nie ma dostępu do większości funduszy z rynku amerykańskiego. Tylko niektórzy brokerzy mają do nich dostęp. DEGIRO ma przez to dostęp do bardzo wąskiej grupy wszystkich światowych ETFów. Oczywiście te dostępne dla nas, nie dość że mamy mniejszy wybór, to mają więsze marże bo jest mniejsza konkurencyjność...

Mimo wszystko, nie przeszkadza to w jego kupnie, ale należy pamiętać o tej dodatkowej opłacie.