Wpis z mikrobloga

Wschód słońca w parku Udawalawe w południowej części Sri Lanki. Do parku wybrałem się na safari. Oprócz bawołów widziałem m.in. krokodyle, szakale, słonie, cętkowane jelenie oraz kilka gatunków ptaków: orły, pawie oraz, co mi się najbardziej podobało, zimorodki. Ptaków było dużo więcej, niestety niewiele wiem na ich temat i nie umiem ich rozpoznawać.

#srilanka #podroze #zwierzeta #jemprzeciez <- mój tag o Azji
Pobierz
źródło: comment_15865364734zeDGEQVFeFLjEFrp3T959.jpg
  • 14
@kotbehemoth: Panie, to jakaś ściema - czapla siwa i zimorodek zwyczajny, przyznaj się, że byłeś nad Biebrzą albo na Mazurach ( ͡° ͜ʖ ͡°) W sumie zazdroszczę - Cejlon i zwłaszcza ogromny subkontynent indyjski mają wspaniałą w wymiarze różnorodności gatunków przyrodę, gdzie zwierzęta znane i kojarzone z Europą albo Afryką sąsiadują z gatunkami orientalnymi. Świetnie to widać na przykładzie kotów - eurazjatyckie rysie, powszechnie kojarzone raczej z
sępy kasztanowate


@3mielu: W sumie z rzadka również - jak sępy płowe - zalatują do Polski, co ciekawe oba gatunki dawniej gnieździły się w Polsce, czy to na ukrainnych ziemiach poł.-wsch., czy również w obecnych granicach kraju. Do ok. 1850-1860 oba gatunki sępów gnieździły się w borach wokół Görlitz/Zgorzelca, a więc daleko na północ od współczesnych siedlisk. No ale sam nie widziałem w naturze, w locie taki sęp kasztanowaty robi pewnie