Wpis z mikrobloga

Taką to historię ciekawego koleżki trafiłem.

Emil Diemer
Niemiaszek urodził się w 1908 roku, i został szachistą. Ale nie jakimś zawodowym, niemniej w latach '30 grywał w symultanach, w których ograł Mistrza Świata - Olka Alechina, i numer rankingowo 2 na planecie - Jefka Bogoljubowa. To tak jakby jakiś byle szachista ograł Carlsena + Caruanę dzisiaj. Jest to jakieś osiągnięcie, nie?

W latach '30 był tez kryzys gospodarczy, ciężko o robotę, więc Emil zapisał się do partii, jakiegoś dużego wyboru nie miał - była to partia nazistowska. Ale w odróżnieniu od wszystkich Niemiaszków, którzy pracowali jako kolejarze albo grali w orkiestrach, nasz znajomy miał bardziej ambitne zadania. Był korespondentem szachowym, jeździł po turniejach, spisywał partie, tworzył biuletyny, generalnie wychwalał geniusz niemieckich szachistów. Co prawda był jeden problem, bo na początku XX wieku większość czołowych szachistów była Żydami - ale nie z takimi problemami radziła sobie niemiecka propaganda.

Po wojnie Emil został wyrzucony z Niemieckiego Związku Szachowego, za niechlubną przeszłość nazistowską. Jeździł więc po turniejach w Holandii, Szwajcarii, które w latach pięćdziesiątych wygrywał. Niemniej nie grał na poziomie światowym, więc ciężko było z tego wyżyć... znalazł więc inne hobby. Analizy centurii Nostradamusa. No i po jakimś czasie stwierdził, że złamał wszelkie kody i zna wszystkie przepowiednie, i rzecz jasna przyszłość. Efekt?

Zamknęli w psychiatryku, a lekarze zabronili grać w szachy - bo potrzebował świętego spokoju, a szachy są zbyt ekscytujące. I tak zleciało dziesięć lat życia. Po tej kwarantannie wrócił do szachów i nadal wygrywał turnieje dla serniorów.. a potem wzion i umarł, żył 82 lata.

Teraz fragment dla szachistów - koleżka był znany, że grał nietypowe otwarcia. Jego ulubionym był Blackmar-Diemer Gambit, tak tak... dodano drugi człon na jego cześć, bo miał masę wygranych partii grając: 1. d4 d5 2. e4 dxe4 3. Nc3 Nf6 4. f3

Mając lat 76 grał w turnieju w Norymbardze, co zrobił? Rozpoczął od Lwiej Obrony, wariant Szczęki Lwa [B07]
I grał tylko pionkami, przez 17 ruchów. Pierwszy ruch nie-pionkiem był ruchem numer 18... rozwinął hetmana ( ͡° ͜ʖ ͡°)
A potem wygrał...

Paria została nazwana Nieśmiertelną Partią Pionkową. No i z niej jest w sumie sławny.. tyle..

A tutaj moja opowieść i interpretacja samej partii. Pierwsze sześć minut się rozgadałem o jego życiu, kolejne kilkanaście to przebieg i analiza... koleżka miał całkiem mocny zmysł taktyczny.

Emil Joseph Diemer vs Thomas Heiling
https://www.youtube.com/watch?v=XMvsjIhC0Zs
Zapraszam do wsparcia, oglądania, lajkowania, komentowania - bo fajny temat.

#mordimerchess #szachy ##!$%@? #contentnadzis #youtube #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #coolstory
Vit77 - Taką to historię ciekawego koleżki trafiłem.

Emil Diemer
Niemiaszek urodz...

źródło: comment_1586824630m5a15WFVCHoh192P3gEMOr.jpg

Pobierz