Wpis z mikrobloga

@KiciurA: @secondreality: nad firmowymi dokumentami najważniejsze jest mieć kontrolę, niezależnie od tego gdzie sa. No ale serwer może służyć jako
1) Serwer plików
2) Serwer aplikacji, jak masz np. jakąś aplikację bazodanową
3) Serwer zarządzający np. Active Directory, jak potrzebujesz konfigurować komputery z Windowsem w firmie
4) Serwer kopii zapasowych
5) Serwer który robi "inne serwery" przy wirtualizacji
6) Serwer sieciowy który obsługuje ruch przychodzący / wychodzący / VPN etc
@secondreality priv żeby nie zaśmiecać... A to mi nic nie mówi tak do końca. Czy wynajęcie serwera gdzieś tam :) którego ktoś pilnuje 24/7 nie jest bezpieczniejsze? Jak mi to w formie padnie to będzie kaplica. Nie mamy i nie będziemy mieć informatyka na etacie.
@Koliat: tak - dlatego właśnie się na tym nie znam :) i nie wiem czy ktos mnie nie chce naciagnąć na spory wydatek. firma działa w branży gastro - i serwer ma być ulokowany w nowym lokalu. Nie będzie w tej firmie informatyka który by się tym zajmował - nikt się na tym nie zna. Mam obawy - że taki serwer może zwyczajnie się zepsuć jak każde inne urzadzenie - i
@KiciurA: Jeżeli jest mozliwość zrobienia tego u siebie to jest na plus. Te dokumenty lecą w sieć nie jesteś w stanie nad tym zapanować musisz wierzyć że admin który tym administruje nie wykorzysta tego dla siebie, dobry admin robi tak żeby to nie padło i było bezpieczne, informatyk może co najwyżej podejść i pokazać ci jak sie klika myszką (:
u mnie w pracy mamy własne serwery mailowe chmury i masę
@secondreality: Są narzędzia do ogarnięcia dokumentów w sieci, nie jest tak że nie ma się zupełnie kontroli nad tym ;-)

@KiciurA: Wszystko zależy od tego co ten serwer robi. Jak dostarcza jakieś oprogramowanie pomocnicze dla kas to raczej musi / powinien być na miejscu, lokalnie (bo np. możecie mieć marne łącze internetowe), a jeśli robi coś innego - najpewniej nie musi być lokalnie
@secondreality: Nie, że podczas otwierania dokumentu otwierający jest uwierzytelniany i wysyłane info gdzie, kto i kiedy otworzył / próbował otworzyć. Oczywiście pod spodem jest szyfrowanie, ale to bardzo transparentne dla użytkownika. Zabezpieczając dokumenty w ten sposób firma ma jakiekolwiek narzędzia kontroli nawet jak ktoś sobie skopiuje na gwizdek ze służbowego sprzętu dokumenty. Po "usunięciu" pracownika przestanie móc te dokumenty otwierać
@wonsz_smieszek: mi nie jest w ogóle potrzebny :) ale usiłują mi wmówić że jest . I wiem że to bardzo ogólne - ale tak jak mówię, kompletnie się na tym nie znam. wiem że jest skrzynka albo wirtualne miejsce i że jak się spierdzieli to będzie źle :) albo nawet jak się zawiesi. @Koliat: łącze internetowe będzie dobre.
@KiciurA: Jeżeli ten serwer ma być do przechowywania plików to polecam serwer NAS. Wkładasz dyski, podłączasz do routera i masz dostęp do plików. Konfiguracja jest prosta (klikasz wszystko w przeglądarce, nie potrzeba znać specjalnych komend). Dlaczego serwer NAS byłby lepszy od takiego wynajętego? Po pierwsze prędkość, nie jesteś uzależniona od dostawcy internetu tylko od swojej sieci lokalnej (o ile komputery firmowe są w tej samej sieci lokalnej), dwa posiadasz większą prywatność
@secondreality: Kopiowanie można zablokować, wtedy co najwyżej zrobisz zdjęcie aparatem bo Windows Ci nawet screenshota wytnie, ew. w VMce musiałbyś odpalić i zrobić screenshota konsoli całej