Wpis z mikrobloga

Jestem mieszkancem wojewodztwa dolnoslaskiego, ktore nalezy do pewnej "elity" wojewodztw w Polsce, ktore granicza z obcym panstwem, i co najwazniejsze - NIE TYLKO Z JEDNYM ! (graniczymy z Niemcami i Czechami)

Tak sie sklada, ze wojewodztwa wschodniej Polski sa dokladnie w tej "elicie":

- wojewodztwo podkarpackie - granica z Ukraina i Slowacja #podkarpacie
- wojewodztwo lubelskie - granica z Ukraina i Bialorus #lubelskie
- wojewodztwo podlaskie - granica z Bialorus i Litwa #podlasie

Jak juz wspomnialem, my, dolnoslazacy mamy swoje doswiadczenia z zachodu Polski - od dziecka jezdzilem z rodzicami na narty do Czech, we Wroclawiu poznalem swoja partnerke, ktora pochodzi z Bogatynii, wiec bedac w jej miejscowosci, na rowerze w ciagu 2h mozna pojechac na piwo do Czech i potem do Niemiec i wrocic na kolacje do domu. Oczywiscie mamy tu latwiej, bo Czechy i Niemcy sa w Schengen, wiec granic fizycznie nie ma.

Pytanie jednak do moich kolegow we wschodniej Polsce:

Jak wygladaja wasze doswiadczenia z przekraczaniem granicy? Zakladam, ze "najgorzej" jest w wojewodztwie lubelskim, bo to 2 zewnetrzne granice UE. Pewnie nie jest latwo dostac sie na Bialorus i Ukraine... To jakie sa wasze doswiadczenia/? Wyjezdzaliscie od dziecka czy raczej temat wycieczek na wschod nie jest zbyt popularny? #chelm #bialapodlaska #lublin #zamosc

Czy mieszkancy wojewodztwa podlaskiego jada w jakims celu na Litwe? Dla mnie to wrecz surrealistyczne (geograficznie), ze mozecie wsiasc sobie w auto i chwile pozniej byc w krajach baltyckich... #suwalki #augustow #lomza #bialystok

I ostatnie pytanie do mieszkancow Podkarpacia - czy popularne sa wypady na Slowacje? Co ciekawsze, macie tez najblizej z Polski na Wegry! O ile wiem do miejscowosci przygranicznej Sátoraljaújhely z Krosna jest tylko 170km! A do slowackich Koszyc (drugie najwieksze miasto) tylko 140km! #krosno #rzeszow #debica no i #przemysl - na rowerze na Ukraine.

( ͡° ͜ʖ ͡°)

#pytanie #polska #geografia #podroze
J.....s - Jestem mieszkancem wojewodztwa dolnoslaskiego, ktore nalezy do pewnej "elit...

źródło: comment_15878945842jTdGBhBSZqvenHx6rq9fb.jpg

Pobierz
  • 51
@Jud-Suss: jako mieszkaniec województwa dolnośląskiego mam pytanie do Was ?
czy jadać na wschód i mijając Katowice / linie Wisły macie też uczucie że tam ta Polska jest jakaś inna ?
@Jud-Suss sam nie jeździłem na Ukrainę (25km do granicy) ale koledzy z ojcami jeździli na grube przemyty fajek pod koniec lat 90 xD. Jak chce się towary zwykle (alkohol czekolada, jedzenie) to na handel przyjeżdżają całe autobusy Ukraińców. Do tej pory byłem na Ukrainie tylko we Lwowie kilka razy na weekend, znajomi też tak jeżdżą, albo w ogóle. Ogólnie to kolejki na granicy to koło do 2 godzin w stronę Ukrainy i
@Jud-Suss Ukraińców akurat wielu znam bo pracowałem z nimi(ci akurat byli spoko, jeden pochodzi z Ługańska, opowiadał jak było gdy zaczęła się wojna), poznałem kilku na studiach ( połowa z nich nie potrafiła mówić po polsku), z jednym chodziłem 4 lata do klasy w technikum i na prawdę spoko gość, i miałem jakiś czas dziewczynę Ukrainke ( ͡º ͜ʖ͡º) Ogólnie przekroj osób jest tak jak i u
@Jud-Suss: nie wiem jak aktualnie ale 5-10 lat temu Słowacy bez przerwy robili zakupy w PL. Krosno jest na nich bardzo mocno nastawione (m.in. Sporo reklam po słowacku). Dla nas wyjazdy na Słowację w celach zakupowych nie mają sensu. Przed wejściem do Unii warto było jeździć po alkohol i słodycze. Zresztą w tamtych czasach na barwinku to nawet nie nabijano pieczątek do paszportu za każdym przejściem bo mijało się to z
Jestem mieszkancem wojewodztwa dolnoslaskiego, ktore nalezy do pewnej "elity" wojewodztw w Polsce, ktore granicza z obcym panstwem, i co najwazniejsze - NIE TYLKO Z JEDNYM ! (graniczymy z Niemcami i Czechami)


@Jud-Suss: Źle liczysz. Prawdziwą elitą jest województwo podlaskie, które graniczy z Białorusią, Litwą i przez czwórstyk z Rosją, więc schowaj się z tym swoim dolnośląskim i nie podskakuj.