Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 27
Jako że @nazwapl_tk krzyczała że nie mam prawa do narzekania skoro nigdy nie miałam ich hostingu to miałam okazję sobie sprawdzić jak działa. Ciekawe kiedy dostanę pozew XDDDDDD
Chcę sobie postawić prosty serwer plików - chmurę na ownCloud. Wygrałam w Wykopowym rozdajo ich hosting na 6 miesięcy, więc uznałam że postawię na Nazwie. I co? I gówno, DNS Anycast 123 zł rocznie. Musiałam metodą prób i błędów znaleźć potrzebne przekierowania do strefy DNS w Cloudflare. No ale ok, udało się, ownCloud zainstalowany poprzez Softaculous. Czegoś mi tu brakuje, hmm... Już wiem, certyfikatu SSL. Jeśli myśleliście że w prosty sposób wygeneruję Let's Encrypt z panelu admina to się myliliście. Do wyboru zakup (DARMOWEGO CERTYFIKATU) za 60 zł albo przeniesienie domeny do Nazwy (domeny, którego TLD Nazwa nie wspiera). Więc choćbym się miała zabić w trakcie to generuję sobie LE sama. Plik CSR który dostarcza Nazwa możecie sobie wsadzić głęboko w d...omenę. Jest zakodowany w EC, więc Let's Encrypt go nie przyjmie. Wygenerowałam nowy klucz prywatny w RSA, nowy CSR, zrobiłam certyfikat i w końcu go dodałam i włączyłam. Oczywiście opcji wymuszenia HTTPS nie ma, muszę dodać .htaccess (ale to może kiedy indziej, na razie mam dość). Sam ownCloud domyślnie (pewnie Nazwa korzysta z Apache, bo nginx ma to domyślnie wyłączone) wywala do index.php, więc dopóki tego nie ustawię sama to link będzie wyglądał jak: domena.tld/index.php/ XDDD
No ale finalnie jakoś to działa. Szkoda tylko że podobny efekt bym osiągnęła na innych hostingach które nie próbują wymusić więcej i więcej opłat z każdym krokiem, a do tego wszystko mogłabym ogarnąć jednym kliknięciem. No cóż, miło mi było przetestować NAJLEPSZY HOSTING W POLSCE ( )

#nazwapl #wykopefekt #hosting #webdev #gownowpis
  • 38
@Avil: Tylko tyle? Domyślnie jest włączony cache do plików php, więc trzeba czekać kilka minut, aż się zmiany w kodzie pokażą na stronie (no chyba, że ma się dostęp do panelu, wtedy można to wyłączyć). Natomiast cache js i css nie da się wyłączyć, więc po każdej zmianie konieczność odczekania 3-4 minut jest obowiązkowa.
@Avil W przypadku nazwy.pl przy generowaniu certa Let's Encryptem wygodniej jest robić weryfikację poprostu poprzez wgranie pliku przez sftp i weryfikację po http przez acme challenge.
Nie wiem czego używasz do generowania certa, ale ja polecam win-acme.
@Avil: Czekaj czekaj. Nazwa kasuje za darmowy certyfikat? Czy za ,usluge’ ,zainstalowania’ go? Tak czy siak....słabo z ich strony. Do nazwy podchodziłem kilka razy, za każdym razem coś nie tak :)
@Avil:

Chcę sobie postawić prosty serwer plików - chmurę na ownCloud. Wygrałam w Wykopowym rozdajo ich hosting na 6 miesięcy, więc uznałam że postawię na Nazwie. I co? I gówno, DNS Anycast 123 zł rocznie. Musiałam metodą prób i błędów znaleźć potrzebne przekierowania do strefy DNS w Cloudflare. No ale ok, udało się, ownCloud zainstalowany poprzez Softaculous.


Zacznijmy od tego, że jeżeli ktoś instaluje na serwerze ownCloud to musi przede wszystkim
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@nazwapl_tk: Pominę tłumaczenie mi że trzeba być wykwalifikowanym informatykiem żeby korzystać z chmury na hostingu, bo tu mnie masz, jestem inżynierką informatyki. Jeśli ja się męczyłam z postawieniem zwykłej chmury kilka godzin to nie wyobrażam sobie kogoś kto chce mieć swoją pierwszą chmurę internetową na hostingu ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Mogę przetransferować moją domenę do nazwa.pl (które nie ma akredytacji ICANN więc nie zarejestruję jej tu, a
@Avil:

Pominę tłumaczenie mi że trzeba być wykwalifikowanym informatykiem żeby korzystać z chmury na hostingu, bo tu mnie masz, jestem inżynierką informatyki. Jeśli ja się męczyłam z postawieniem zwykłej chmury kilka godzin to nie wyobrażam sobie kogoś kto chce mieć swoją pierwszą chmurę internetową na hostingu ( ͡° ʖ̯ ͡°)


Zrobiliśmy test. Na serwerze wchodzimy w Aplikacje, następnie "Przejdź do aplikacji", w okienku wyszukiwania wpisujemy ownCloud. Klikamy
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@nazwapl_tk: Nie, nie. Zacznijmy od początku. Mam domenę na przykład w INWX. Zauważam że Nazwa mówi tylko o DNS Anycast wszędzie, pytam na Wykop i dowiaduję się że można skorzystać z DNSów registrara domeny, czas oczekiwania około godziny. Ustawiam redirecty do Nazwy, a przynajmniej domyślam się jakie mają być. Ogarniam czego tak naprawdę potrzebuję po około kolejnej godzinie. Znajduję adres IPv4 na active.admin i robię wszystkie wymagane entry do strefy DNS.
Nie, nie. Zacznijmy od początku. Mam domenę na przykład w INWX. Zauważam że Nazwa mówi tylko o DNS Anycast wszędzie, pytam na Wykop i dowiaduję się że można skorzystać z DNSów registrara domeny, czas oczekiwania około godziny. Ustawiam redirecty do Nazwy, a przynajmniej domyślam się jakie mają być. Ogarniam czego tak naprawdę potrzebuję po około kolejnej godzinie. Znajduję adres IPv4 na active.admin i robię wszystkie wymagane entry do strefy DNS. Dodaję domenę
która nie dość że sugeruje "dajcie nam credsy do FTP, to wam zrobimy", to jeszcze ma pełny dostęp do wygenerowanego klucza prywatnego certyfikatu i może z nim zrobić co chce


@ptrcnull: Przykład to nie sugestia użycia. Nie napisaliśmy, że weryfikujemy przez FTP - zrobiliśmy acme-challenge. Pomijając ten fakt - można zawsze zmienić hasło do FTP albo użyć specjalnie stworzonego do tego celu konta FTP, które po operacji weryfikacji certyfikatu przez FTP
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Jeżeli ktoś chce mieć faktycznie bezpieczny certyfikat, powinien zainteresować się rozwiązaniami płatnymi u podmiotów dających gwarancję.

@nazwapl_tk: LE Authority to podmiot dający gwarancję. Normalnie otrzymanie takiego certyfikatu wygląda tak, że wrzucasz klucz publiczny i CSR, podpisujesz zgodę na warunki i dostajesz certyfikat. Bez klucza prywatnego.
Zajebiście tak dawać komuś swój klucz prywatny


@Avil: Nie używaj tylko naszego wpisu jako poradnika dla zabezpieczenia strony w jakimś banku. A tak na poważnie - to nie poradnik tylko pokazanie, że starasz się za wszelką cenę skomplikować coś, co jest proste. Jeżeli jesteś profesjonalnym użytkownikiem, wówczas nawet jak nie masz w nazwa.pl swojej domeny to możesz sobie prawdopodobnie pozwolić na zakup DNS Anycast.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@nazwapl_tk: No dobrze, przepraszam, już odejmuję to 15 minut XDDDD
I nie, nie skupiajmy się tylko na usługach Nazwy, bo Nazwa nie oferuje rejestracji 98% TLD jakie istnieją o ile nie więcej.

FileZillę instaluje się 2-3 minuty, ale nie podajecie danych do FTP na głównym panelu, trzeba sobie znaleźć i potem wrzucić plik.

Dodanie domeny. Czas propagacji wynosił 15 minut o ile dobrze czytałeś. Niech będą dwie godziny.

Posiadanie klienta FTP