Wpis z mikrobloga

@globalbus: to symulacja programem który nie bierze pod uwagę krzywej wydajności.
Ja rozumiem że można lubić fronius, ale używając innych producentów można wycisnąć dużo więcej nie przez kombinowanie z mocami i wiara w materiały marketingowe.
Porównaj krzywe wydajności dla kilku producentów i powiedz na którym miejscu jest fronius i czemu jest to koniec stawki.
@globalbus: Wygląda jakbyś podawał źródło danych z którego sam nie umiesz wyciągnąć wniosków.
Fronius wyraźnie napisał:

Maksymalny uzysk osiągniemy dla falownika Fronius SYMO 6.0-3-M o nominalnej mocy wyjściowej 6.000W (SM = 98%), ale warto zwrócić uwagę, że dla SM w przedziale od 80% do 120% straty uzysku nie przekraczają – w ujęciu rocznym – 0,5%!


strata to strata a ty próbujesz z tym handlować.

@Mateos2 oni będą się tłumaczyć (czasem słusznie)
@testerwykop: patrząc na wykres od którego się zaczęła dyskusja to strata będzie dużo wyższa niż 0.5% i to pomnożyć przez 10 czy 20 lat
Klimat się zmienia i uzyski rosną więc strata też może się powiększać.
Zaoszczędzenie kilkuset zł na inwerter przy inwestycji za kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy to moim osobistym zdaniem pozorna oszczędność
@testerwykop: wniosek wyciągnąłem poprawny. Nie montuje się falownika na pałę, 1kW paneli = 1kW falownika, zwłaszcza, gdy są to bardziej skomplikowane instalacje. Sprawność paneli wraz czasem tylko spada, rosnąć nie będzie.
@Mateos2: Kolego nie ma co liczyć na to, że jakiś instalator przyzna ci rację. Montowanie mniejszych falowników jest po prostu dla instalatora bardziej intratne. Puki klient nie ma instalacji na południe to ten mniejszy falownik się tam sprawdzi.

Fronius jasno napisał, że dla nich podstawą do wyliczeń "opłacalności" jest spadek wydajności ogniw i lekarstwem jest mniejszy falownik.

Nie wiem jak inni użytkownicy instalacji, ale ja w sytuacji spadku wydajności ogniw dokupię
@globalbus: dobry panel ma dodatnią tolerancję mocy
Teoretycznie może mieć nawet +3%
Popatrz na wykres o którym mowa i spróbuj zrobić aproksymate strat. Wyjdzie spokojnie ponad 2kwh. 1,50zl za jeden dobry dzień.
Czyli w takim kwietniu jak był to strata może sięgnąć 50zl za jeden miesiąc.
Zgadza się ?

@testerwykop:
I co, mówią klientom że instalacja zacznie działać z pełną mocą jak już panele będą zużyte i stare ? ;)
Nie wiem jak inni użytkownicy instalacji, ale ja w sytuacji spadku wydajności ogniw dokupię sobie kolejne... bo zużycie prądu mi nie spadnie (raczej wzrośnie).


@testerwykop: Jak masz miejsce, to tylko po kilku latach musisz znaleźć takie same (prawie niemożliwe) lub iść w tigo. Większość nie ma komfortu posiadania wielkiej powierzchni idealnie na południe. U mnie to była zabawa w tetrisa, by upchnąć potrzebne panele. Stąd czasem u ludzi instalacje na wszystkich
Jak masz miejsce, to tylko po kilku latach musisz znaleźć takie same (prawie niemożliwe) lub iść w tigo.


@Mateos2 zgodzisz się z tym stwierdzeniem?.

Tak, wszystko co jest poza typowym "wpierdzielmy wszystkie panele na południe" wymaga obliczeń.


@globalbus: No teraz już lepiej ( ͡º ͜ʖ͡º).
wystarczy, że jeden ma zero % i już całość ma zero % dodatkowej mocy

@globalbus: calkowita nieprawda

kilku latach musisz znaleźć takie same (prawie niemożliwe)

@globalbus: @testerwykop: nieprawda
mozna miec 10 paneli w stringu i kazdy innej firmy i o innych parametrach i bedzie dzialac elegancko
@Mateos2: całe mpp dostosuje się do najsłabszego panelu. Zarówno w punkcie pierwszym jak i drugim twojej wypowiedzi. Chyba, że będzie na nim wisiał optimizer, wtedy będą straty tylko związane ze stratą energii na optimizerze. Jak piszesz o mieszaniu paneli w stringu, to już dalej w dyskusję nie brnę.
@globalbus: MPPT nie dostosowiuje sie do zadnego panelu
MPPT sledzi ciag i nie ma pojecia co jest w ciagu.

uzywajac paneli z optymalizatorami TIGO powodujesz ze kazdy panel ma inne parametry I/V czyli mieszasz panele o roznych parametrach - zgadza sie ?
I to dziala bez problemu ? I tak samo dziala przy roznych panelach w ciagu.
@Mateos2: tak, a teraz policz sobie ile kosztuje dołożenie po TIGO na każdy panel i dolicz niezerowe straty z tytułu przetwornicy DC-DC.

Jak masz zamiar robić mix wszystkiego ze wszystkim, to możesz od razu kupić komplet solaredge.
@globalbus: cena panela zaczyna się zbliżać do ceny Tigo więc wolałbym dołożyć paneli.
Nawet nie wolałbym, mam jeden string gdzie dołożyłem dwa do ośmiu i elegancko pełną moc rozwijają.