Wpis z mikrobloga

AMD tłumaczące się dlaczego porzucają wsparcie i starsze płyty nie będą obsługiwać Zen 3, a B550 i X570 tak.

"Q: What about (X pre-500 Series chipset)?

A: AMD has no plans to introduce “Zen 3” architecture support for older chipsets.

While we wish could enable full support for every processor on every chipset, the flash memory chips that store BIOS settings and support have capacity limitations."


no to mówię sprawdzam, płyty na X570 z 16MB kościami biosu:
- Gigabyte X570 Aorus Elite
- Gigabyte X570 Aorus Elite Wifi
- Gigabyte X570 Aorus Master
- Gigabyte X570 Aorus Pro
- Gigabyte X570 Aorus Pro Wifi
- Gigabyte X570 Aorus Ultra
- Gigabyte X570I Aorus Pro Wifi
- Gigabyte X570 Gaming X
- Gigabyte X570 UD

X470 z 32MB kościami biosu:
- Asrock Fatal1ty X470 Gaming K4
- Asrock Fatal1ty X470 Gaming-ITX/ac
- Asrock X470 Master SLI
- Asrock X470Master SLI/ac
- Asrock X470 Taichi
- Asrock X470 Taichi Ultimate
- Asus Prime X470-Pro
- Asus Crosshair VII Hero
- Asus Crosshair VII Hero (wifi)
- Asus ROG Strix X470-F Gaming
- Asus ROG Strix X470-I Gaming
- Asus TUF X470-Plus Gaming
- MSI X470 Gaming Pro Max

B450 z 32MB kościami:
- MSI B450-A Pro Max
- MSI B450 Gaming Plus Max
- MSI B450 Tomahawk Max
- MSI B450M Morta Max
- MSI B450M Pro-M2 Max
- MSI B450M Pro-VDH Max

Jak zrobią taki sam numer jak z PCIe 4.0 czyli wyrzucą wsparcie dla starszych chipsetów z nowej agesy to będzie wyjątkowe #!$%@? z ich strony, bo wówczas wgranie nowego mikrokodu z obsługą Zen 3 do biosów starych płyt nic nie da.

Niżej grafika potwierdzająca oficjalne stanowisko AMD:
#pcmasterrace #amd #ryzen
Pobierz Pustulka - AMD tłumaczące się dlaczego porzucają wsparcie i starsze płyty nie będą ob...
źródło: comment_15888855001Rh3AH3xJSQs2toP2bBRBh.jpg
  • 27
@Pustulka: Dla większości ludzi nie ma znaczenia. Mam Ryzena 3600 który mi starczy na kolejne 4-5 lat, po #!$%@? kupować 4600 który mi da ze 20% więcej mocy tylko? Lepiej ten 1k dołożyć do grafy. A jak przyjdzie mi zmieniać proca za te 5 lat to i Zen 3 będzie już wspomnieniem albo Intel pokaże coś ciekawego. Tak czy inaczej nową płytę trzeba będzie kupić
Dla większości ludzi nie ma znaczenia. Mam Ryzena 3600 który mi starczy na kolejne 4-5 lat, po #!$%@? kupować 4600 który mi da ze 20% więcej mocy tylko?


@drzuo: A to ciekawe bo ta większość ludzi jakoś zawsze podkreślała tą wyższość AMD nad intelem w kwestii kompatybilności i długowieczności chipsetów.
Z resztą dokładnie takie samego argumentu używano zawsze przy jednorazowych chipsetach u intela, że i tak nie ma sensu zmieniać CPU
@Variv: Ta "długowieczność" to był zawsze marketingowy trik. Ile trwa ta długowieczność? 2 generacje? 3? A nową generację mamy co roku teraz. Większość ludzi nie zmienia procka co roku bo nie ma takiej potrzeby, chyba tylko jakieś maniaki które muszą mieć najnowsze części. Sam temu uległem ostatnio kupując Ryzena bo to przecież długowieczność.... tyle że zdałem sobie sprawę poprzedni procek mi starczył na 5 lat, obecny też pewnie na tyle więc
@Pustulka: AMD zaplątało się we własne gadanie i własną propagandę a teraz rozczarowano. Nie ma tu nowości, AMD od lat klepie ozorem na lewo i prawo a potem rzeczywistość to weryfikuje. Od lat powtarzam, że to co mówi, zapowiada AMD to trzeba dzielić na 4 co najmniej jak nie więcej, bo specyficzną tendencje do naginania rzeczywistości pod siebie, że tak to delikatnie ujmę.
Czym różnią się 3rd generation od future 3rd generation?


@Bonuss: Obcna tzw. 3 generacja czyli ryzeny serii 3000 (głównie bo nie tylko) to jest druga wersja architektury czyli Zen 2 (poprzednie to zen i zen+ ) . Natomiast przyszła generacja to będzie już na Zen 3 czyli będą duże zmiany.
No dobra, ale mam x470 czyli zgodnie z tabelką 3rd będzie wspierana - czyli teoretycznie ta seria, która wychodzi w tym roku?


@Bonuss: Nie. Z tego co wiem to miała wyjść w tym roku seria 4000, czyli Zen 3. A to ma być kompatybilne tylko z x570 i B550.
Chyba, że jeszcze o jakiejś innej premierze mówisz.
@Variv: no własnie jestem skołowany o co w tym chodzi....
myślałem że:
- ryzen 1xxx - generacja 1
- Ryzen 2xxx generacja 1+
- Ryzen 3xxx generacja 2
- Ryzen 4xxx generacja 3
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Pustulka: ( ͡° ʖ̯ ͡°) mam R5 1600 i do tego TUFa B450M Pro (przedtem był Mortar B350 ale same problemy przez tą płytę miałem). Miałem nadzieję, że w przyszłości zmienię na coś z serii 4xxx a tu dupa. AMD zaczyna walić w ch.. jak Intel.
cieszę się teraz że jak kupowałem 3600x to dopłaciłem do 570 zamiast brać 350/450 xd dlatego że w planach mam upgrade 3600x=>4700/4800
@Pustulka: Mamy niemal powtórkę z premiery 3. generacji.

Oficjalnie seria 1000 nie powinna działać na X570 a działa, bo producenci płyt na to pozwolili.

Nie wyobrażam sobie, by teraz było inaczej.

Natomiast kluczową sprawą będzie czysta wydajność. Tak naprawdę nie wiadomo, czy w ogóle będzie sens kupować Zen 3 zamiast tańszego Zen 2