Wpis z mikrobloga

#otomoto #dane #bigdsta #statystyka

Potrzebuje danych historycznych ogłoszeń samochodowych. Chce zrobić porównanie utraty wartości aut używanych do utraty wartości auta nowego. Chce sprawdzić czy bardziej opłaca się wziąć najem długoterminowy czy kupic używke. Porównać ile strace na jednym i drugim rozwiazajiu. Czy ktoś posiada takie dane i może je udostępnić? Nie muszą być wszystkie marki, wystarczy mi z 5-6 marek i łącznie z 15 modeli aut. Najlepiej gdyby dane były z okres 2019-2012. Wystarczy mi marka, model, rocznik, cena.
  • 7
@PiotrokeJ: Z doświadczenia wiem, że najem opłaca się tylko przy flotach i przy wynegocjowanych porządnych warunkach. W przypadku pojedyńczego zakupu, a już tym bardziej auta używanego nie ma sensu rozważać takiego rozwiązania, to jest napompowane przez marketing. Jedyne źródło takich danych to chyba archiwum allegro, albo stare gazety czy artykuły. Otomoto z tego co wiem nie prowadzi archiwum.
@PiotrokeJ: tylko utrata wartości to nie wszystko. W przypadku pojedynczego zakupu dochodzą koszta eksploatacji, bieżący serwis i naprawy. Przy najmie jest to korzystne bo Cię nic nie interesuje, nawet opony. Jak kupisz nowe to jednak dochodzą ekstra koszty (Dacia ma fajny ma który trochę je niweluje) no i jeszcze ryzyko felernego egzemplarza. Jak nowy to w teorii gwarancja i mają robić ale różnie to bywa, jak używka to sam pokrywasz. Dodatkowo
@ksiak: dlatego to wszystko chce wziąć pod uwagę, o ile od strony najmu jest to bardzo proste bo liczę np. 1200 netto x 36 miesięcy + polerka na koniec i gruntowne czyszczenie max 2k zł daje nam około 45 k zł. Teraz chce zobaczyć ile bym "stracił" kupując auto używane za 80 tys i sprzedając je po 3 latach. Załóżmy że będzie to klasa premium z popularnym silnikiem - Bmw F30
@PiotrokeJ: najem w przypadku klasy "premium" wyjdzie Ci korzystniej. Im droższy samochód tym większa utrata wartości. Droższy jest również serwis eksploatacyjny i ewentualna naprawa. Procentowo może to nie być już tak źle ale w zakresie kosztów różnica jednak spora.
Przyjmijmy średnią utratę wartości pojazdu na poziomie 50% w celu ułatwienia obliczeń (według danych z sieci, utrata to około 47% średnio) na przestrzeni trzech lat. Dla pojazdu nowego w kwocie 200k pln
@PiotrokeJ nad tym samym się zastanawiam właśnie. Zmieniam auto właśnie kupione w 2015 roku za 30k, teraz myślę że max 20 za nie będzie. Do tego przeglądy, ubezpieczenia, opony. Myślę że łącznie lekko 20k poszło w komin a to fura budżetowa.