Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 72
Zacząłem oglądać ten #serial dokumentalny na #netflix Najważniejsze Wydarzenia #drugawojnaswiatowa i od pierwszego odcinka już mnie #!$%@?ł i przestałem. Wg. Netflixa jednym z najważniejszych wydarzeń WW2 nie jest jej rozpoczęcie od ataku na Westerplatte (lub jak kto woli bombardowanie Wielunia). O Wojnie Obronnej wspomnieli może ze 3 zdania, że Polacy owszem bronili się dzielnie, ale szarżowali koniami na czołgi.

Dla Netflixa wojna tak naprawdę zaczęła się od najazdu Holandii, Norwegii i Danii, bo kogo by tam obchodziła dwudziestodniowa wojna w Polsce.

Dalej jest równie głupio i sobie darować?

#historia
  • 31
@resuf: 2 WS trwala 6 lat,czyli jakies 2190 dni. Polska sie bronila przez 20,zanim zostala zmieciona przez Ruskich i Niemcow z planszy. To jakes 0,9% calego czasu wojennego. A ty sie dziwisz, ze w Europie koncentruja sie na innych wydarzeniach?

Polska podczas 2ws byla tylko teatrem dzialan wojennych miedzy ruskimi i niemaszkami. Nic ponadto. Pojedyncze oddzialy walczace po stronie aliantow czy ruskich nie czynia z nas potegi militarnej.
@resuf: Zamiast tego polecam: https://www.youtube.com/channel/UCP1AejCL4DA7jYkZAELRhHQ

Starają się być obiektywni na tyle na ile potrafią.

Polska sie bronila przez 20,zanim zostala zmieciona przez Ruskich i Niemcow z planszy. To jakes 0,9% calego czasu wojennego. A ty sie dziwisz, ze w Europie koncentruja sie na innych wydarzeniach?


@Boroova: Przecież nikt nie neguje, że długość Wojny Obronnej to niewielka część czasu trwania całego konfliktu. Ale minimum przyzwoitości nakazywałoby poświęcenie jej więcej niż kilka
2 WS trwala 6 lat,czyli jakies 2190 dni. Polska sie bronila przez 20,zanim zostala zmieciona przez Ruskich i Niemcow z planszy. To jakes 0,9% calego czasu wojennego. A ty sie dziwisz, ze w Europie koncentruja sie na innych wydarzeniach?

Polska podczas 2ws byla tylko teatrem dzialan wojennych miedzy ruskimi i niemaszkami. Nic ponadto. Pojedyncze oddzialy walczace po stronie aliantow czy ruskich nie czynia z nas potegi militarnej.


@Boroova: chciałbym zwrócić uwagę,
@resuf Zależnie od tego gdzie zapytasz otrzymasz inną odpowiedź. Dla nas oczywistym jest, że wojna zaczęła się w 1939 roku, choć Czesi mogą podać inny miesiąc, na zachodzie część osób przychyla się do 1940 roku, spora część Rosjan poda datę 1941, tak samo jak sporo amerykanów, za to w Azji często padnie odpowiedź 1937. Temat wcale nie jest tak prosty na jaki wygląda
@Mleko_O: tak jest ale serial tworzy międzynarodowa firma więc dobrze by było gdyby przedstawiała historię zgodnie z faktami. czyli wojna w Hiszpanii preludium ii wojny, wojna w Azji początkiem teatru działań na dalekim wschodzie a faktyczny początek wojny (czyli zaangażowanie wojenne głównego złego że tak powiem) 39 Polska
@dobrepicko Główny zły był zaangażowany już wcześniej (Czesi pozdrawiają), zresztą Japonia, która trzymała się dłuzej niż Niemcy, od 1937 (i tutaj macha także Rosja). Tak jak mówię - sytuacja nie jest prosta. Samego serialu nie ogladałem więc do tego co i jak przedstawili się niestety nie odniose
Tak myślałem, że potomkowie dzielnych husarów będą się oburzać, że zamiast poświęcić dedykowany odcinek o bohaterskiej obronie Polski producent zdecydował się na odcinek o Midway jak to ledwo żyjąca flota USA z niezłym fartem #!$%@?ła 4 lotniskowce Japonii. Proponuję wyjąć kija z dupy i obejrzeć trochę więcej odcinków. Prawda jest taka, że byliśmy militarnie zacofani i dostaliśmy sromotny #!$%@? więc na świecie to żadna sensacja pokazywanie jak jakaś garstka ludzi broni poczty
@rosiv: ale co Ty tam pierdzisz pod nosem, to ja nawet nie xD Druga Wojna Światowa zaczęła się od napaści Trzeciej Rzeszy i Związku Radzieckiego na Polskę, kropka. Nie ma innej wersji. To, że Stany dołączyły się do konfliktu po wydarzeniach w Pearl Harbor, czy fakt, iż Wojna Obronna nie była tak spektakularna (według Ciebie tylko, ale widać nie czytałeś książek) w porównaniu do bitwy na łuku kurskim, oblężenia Stalingradu, Wojny
@Mleko_O: jeśli chodzi o Japonię to chyba tylko kwestia azjocentryzmu że tak to ujmę. co do Czech to nie można rozbioru tego uznać za początek wojny. wojna to działania zbrojne. pierwsze oficjalne strzały padły w Polsce. jak byśmy nie patrzyli na to (czytaj: z jakiej perspektywy) nie możemy uznawać np. zajęcia Austrii za początek wojny. a odnośnie Azji to myślę że też nie ma znaczenia, ponieważ wojna światowa wybuchła 1 września
@memento_mori: Miala mniej wiecej takie znaczenie, jak lont podpalajacy bombe. Atak na Polske byl tylko iska, na ktora wszyscy czekali. Ale patrzac obiektywnie na arene polityki miedzynarodowej tuz przed wojna, Polska nie miala zbyt duzego wplywu na bieg wydarzen - po prostu nasz kraj lezy pomiedzy dwoma supermocarstwami i zadnemu z nich nasz byt nie byl/ niejest na reke.