Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Jak zrobić dobry grot do lutownicy transformatorowej 160W? Robię teraz z drutu miedzianego 2,5m2 ale szybko się przepala, mam wrażenie, że od tego, że końcówkę sobie ściskam kombinerkami jak na zdjęciu.

Na Allegro są tego typu ale wydaje mi się trochę drogo jak za 1szt, chyba, że naprawdę mają dużą większą wytrzymałość niż te z samego drutu?

https://allegro.pl/oferta/grot-skosny-miedziany-do-lutownicy-transf-9278373609

#elektryka #majsterkowanie
StanislawAniol - Jak zrobić dobry grot do lutownicy transformatorowej 160W? Robię ter...

źródło: comment_1593614118RPUXSM2pXcY1BCFro1IMj9.jpg

Pobierz
  • 6
@StanislawAniol: Nie zaginaj tak mocno tylko łagodniej i wytrzyma znacznie dłużej. Im mocniej zagniesz tym większa temperatura w miejscu zagięcia. Ja robię na ołówku zagięcie i lekko ściskam kombinerkami i trochę wytrzymuje. Na 70W 1,5mm też tak zagięty pada bardzo szybko :D
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
mam do Was pytanie, co daje mi taką 160W lutownica (względem takiej 70W), poza tym że szybko się nagrzewa i zapewne daje niesamowicie duże pole magnetyczne?

@hiperchimera: a gdzie to pole magnetyczne odczuwasz? Bo strumień magnetyczny z rdzenia transformatora nie jest w żaden sposób odczuwalny podczas pracy lutownicy. Przy 160W grot jest rozgrzany w około 1 sekundę, używam jej do grubszych elementów.

@marcel_pijak: literówka, miało być mm2
a gdzie to pole magnetyczne odczuwasz?


@StanislawAniol: na czubku grota. Zbliż sobie kiedyś do grota włączonej lutownicy jakiegoś ferromagnetyka, sam zobaczysz :)

Też jestem zdania, że transformatorówka powyżej 100W to przesada. I tak, masz rację, robienie grota "na wąsko" przyspiesza jego znikanie, wynika to z szybszej erozji miedzi w tym miejscu, miedź jest "wypłukiwana stopionym lutem, który jest z tego miejsca "wypluwany".

Dłuższą żywotność mają groty zgrzewane, o takie, jak na
Jarek_P - > a gdzie to pole magnetyczne odczuwasz?

@StanislawAniol: na czubku grot...

źródło: comment_1593617001c4M1pHJ1UhuYsnRbodSWKv.jpg

Pobierz