Wpis z mikrobloga

100 powodów by nie głosować na PiS
Powód 1: #!$%@? rynku farmaceutycznego

Daj ktoś znać czy byście byli zainteresowani tagiem #100powodowantypis z podobnymi merytorycznymi argumentami ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Czym jest AdA?
AdA to nowelizacja Prawa farmaceutycznego, popularnie zwana „Apteką dla Aptekarza”. Ustawa zakłada m.in. przeniesienie na farmaceutów odpowiedzialności za prowadzenie nowych aptek.
Zgodnie z przepisami, nową aptekę może prowadzić tylko farmaceuta lub farmaceuci w ramach wybranych spółek osobowych

Po co to komu?
Uzasadnienie ustawy było bardzo piękne, w założeniu miało walczyć z mafią lekową, ograniczyć zaniedbania. Regulacja zakłada m.in. powrót do tradycyjnej roli apteki, traktowanej jako placówki ochrony zdrowia, a nie sklepu oferującego sprzedaż leków. Pozytywnie o zasadzie „Apteka dla Aptekarza” wypowiedział się też Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Kierunek zmian od samego początku popierała Naczelna Izba Aptekarska.

No i co? No i gowno
Spustoszenie na rynku aptekarskim. Według danych polskiej firmy analitycznej PEX PharmaSequence, w ciągu ostatnich trzech lat, czyli od wejścia w życie regulacji „Apteka dla Aptekarza” (AdA), liczba aptek ogólnodostępnych w Polsce spadła o 1181 placówek i znalazła się na poziomie roku 2012.

Z typowego europejskiego systemu otwartego (według raportu UOKiK z 2015 r.) zmieniła go w jeden z najostrzejszych w Europie systemów zamkniętych, w którym łącznie obowiązują restrykcyjne ograniczenia właścicielskie, ilościowe (w tym regulacja „1%”), geograficzne i demograficzne oraz bezwzględny zakaz reklamy apteki punktów aptecznych (który w praktyce administracyjnej i sądowej przerodził się w zakaz informowania pacjentów o działalności aptek i farmaceutów, co nie ma precedensu w żadnym kraju UE).

Ale chociaż monopole rozbite ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Pudło.
Sieci apteczne to dziś (według stanu na koniec maja 2020 r.) 353 podmioty, głównie małe i średnie polskie firmy. Argument o monopolu kilkuset przedsiębiorstw jest sprzeczny z podstawową wiedzą ekonomiczną.

Ale chociaż polski kapitał, nie będą Niemcy nam leków pedalić (°°

Nie tym razem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
W posiadaniu podmiotów krajowych jest ponad 93 proc. ogólnej liczby aptek w Polsce, a sieci z udziałem kapitału zagranicznego działa zaledwie 5.
Nie, nie 50, nie 500. 5. Słownie pięć.

Ale muszą być jakieś argumenty za, prawda?
Owszem. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ustawa w dużej mierze ograniczyła podmiotom sieciowym przejmowanie mniejszych aptek. Natomiast jak wiemy, każda regulacja prowadzi do rozwinięcia się szarej strefy. Właściciele dużych spółek szukają więc alternatywnych metod umożliwiających im dalsze przejmowanie.

Farmaceuci otrzymują propozycje skorzystania w tzw. „twardych franczyz” poprzez m.in. podpisywanie weksli in blanco. Popularnym rozwiązaniem jest również skupowanie aptek na tzw. „słupa”, co najczęściej kończy się tym, iż rola aptekarza-właściciela placówki sprowadza się jedynie do roli „posiadacza” zezwolenia. W praktyce traci on możliwość podejmowania samodzielnych decyzji biznesowych. Bezpowrotnie traci więc swą niezależność ekonomiczną. Inną metodą jest skupowanie akcji lub udziałów, a następnie przejmowanie tą drogą kontroli nad spółkami prowadzącymi apteki.

Warto wspomnieć, że powyższy mechanizm stosowany jest w dużej mierze przez największe sieci apteczne, z których część, mimo prowadzenia działalności w Polsce nie płaci podatku CIT. Tylko kilka firm z grona największych sieci reprezentowanych przez PharmaNET, osiągnęło w 2016 przychód w wysokości 7,3 mld zł, nie płacąc przy tym podatku dochodowego.

Zdaniem naczelnej izby aptekarskiej to nie zła forma ustawy, tylko bierność organów Inspekcji Farmaceutycznej w zakresie egzekucji prawa powoduje, że nie wszystkie postanowienia tej regulacji są realizowane.

Czy było zatem warto wprowadzić regulacje? Oceńcie sami ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#polityka #neuropa #apteka #farmacja #4konserwy #tldr #pis #bekazpisu
d.....x - 100 powodów by nie głosować na PiS
Powód 1: #!$%@? rynku farmaceutycznego
...

źródło: comment_1594896102BwPC5166XkvRJs7d2dJgmV.jpg

Pobierz
  • 5