Wpis z mikrobloga

Przykład: Kupiłem 2 akcje firmy A po 3 zł. Kolejnego dnia kupiłem 4 akcje firmy B po 5 zł i dokupiłem 1 akcję firmy A za 6 zł. Tydzień później sprzedałem 1 akcję firmy A za 7 zł i 2 akcje firmy B po 8 zł. Jak obliczyć należny podatek?
Ze sprzedaży A: 1 * 12 zł/3 = 4 zł.
Zysk: 7 zł - 4 zł = 3 zł.
Podatek: 3 zł * 0,19 = 0,57 zł.
Ze sprzedaży B: 2 * 20 zł/4 = 8 zł.
Zysk: 16 zł - 8 zł = 8 zł.
Podatek: 8 zł * 0,19 = 1,52 zł.
Podatek łącznie: 2,09 zł.
Dobrze liczę?
#gielda #pytanie #pytanie
  • 7
@ArcheRbest: źle, fiskusa nie obchodzą wyliczenia per sztuka papieru wartościowego tylko per walor - nie "uśredniasz" sobie ceny nabycia lub sprzedaży.
W przypadku kupna w kilku transakcjach po różnych kursach lub sprzedaży w kilku transakcjach po różnych kursach obowiązuje FIFO, czyli w pierwszej kolejności sprzedajesz kupioną najdawniej akcję.
Pierwszą akcję A kupiłeś po 3zł (koszt 1*3), sprzedałeś ją po 7zł (przychód 1*7) - zysk 7-3 = 4
Pierwsze dwie akcje B
@uhu8, @Quantuum: A zakładając, ze mam spółkę C na której miałem 10zl straty to wtedy nie mam podatku do zapłacenia? Czy mimo wszystko mam? DE facto na rachunku maklerskim w takiej sytuacji nic mi nie przybyło..
@rluk: z praktyki polskiej administracji skarbowej sprzed kilku lat - jeśli rachunek maklerski w Polsce - to nie masz; jeśli zagranicą - masz.
Ogólnie - rozliczasz się w PIT-38 w przyszłym roku; i dla wszystkich papierów sprzedanych w minionym roku obliczasz ile kosztował zakup a ile przyniosła ich sprzedaż. Papierów nabytych a nie sprzedanych nie wliczasz w koszty. Prowizje maklerskie na zdrowy rozum powinny być kosztem, ale różnie to skarbówka widziała