Wpis z mikrobloga

Cdn. wpisu klik


Zmieniłem kartę graficzną z nadzieją, że problemy znikną. Jak bardzo się pomyliłem ...

1. Za każdym razem jak włączam Ubuntu to nie działa lewy monitor. Z panelu display, kiedy staram się wyklikać dołączenie monitora to cofa mnie do poprzednich ustawień. Dopiero jak odłączę kable DP, i podepnę najpierw lewy, potem prawy monitor, to zaczyna działać (w odwrotnej kolejności nie działa).

2. Manager logowania się freezuje. Kiedy siadam do komputera i chce się zalogować to muszę poczekać ze 3 minuty, aż się odmuli. Czasami w ogóle nie chce się odmulić, to pomaga przejście na tryb tekstowy (ctrl + alt + F2) i powrót do trybu graficznego. Niestety, kiedy ma naprawdę zły dzień w ogóle nie reaguje i potrzebny jest reboot.

3. Ubuntu rebootuje mi się czasami jak zostawię na weekend.

Podkreślę jeszcze raz. Na tym komputerze był zainstalowany wcześniej windows. Działał poprawnie.

#linux #windows #ubuntu #it
Pobierz ZasilaczKomputerowy - Cdn. wpisu klik

SPOILER

Zmieniłem kartę graficzną z nadzi...
źródło: comment_1598352948EdI2ivk6jNaVUNwjhtxsmU.jpg
  • 21
@ZasilaczKomputerowy: X11 czy Wayland ? NVidia czy Radeon ? Sterowniki otwarte czy zamknięte ?
Na każdej z tych rzeczy obsługa wielu monitorów działa różnie. #!$%@?ąc od ustawiania różnego DPI czy częstotliwości odświeżania na tych monitorach - to po prostu nie działa, musi być taka sama. Ja mam w domu 32'', w robocie 2x22'' i sto razy lepiej mi się pracuje na 1 większym monitorze. Nigdy ale to nigdy nie zrozumiem fanbojów
@Scallar: X11, nVIdia, sterowniki zamknięte (na otwartych w ogóle jest katastrofa), monitory są symetryczne - ten sam model. Z resztą to nie ma znaczenia. Powinno działać od razu, user nie jest od tego, żeby zastanawiać się nad aspektami technicznymi w systemie, który reklamuje się jako system desktopowy.

Muszę mieć 2 monitory, bo mam taką specyfikę pracy.
@ZasilaczKomputerowy: no jakkolwiek ubuntu by się nie reklamowało, rzadko działa to wszystko ładnie OOTB, zwłaszcza mniej standardowe rzeczy (i niestety setup wielomonitorowy się do nich zalicza).
Ja u siebie używam apki arandr, która pozwala sobie wygodniej te monitory poustawiać, a do tego wyeksportować configi jako skrypty. Nie jest to jakieś super rozwiązanie, ale na tyle rzadko zmieniam config że nauczyłem się z tym żyć - po prostu wpinam w stację,
Na windzie działa.


@ZasilaczKomputerowy: No ok, ale co to ma do rzeczy? Microsoft pisze sam sterowniki do nvidii na windowsa? Przecież to nvidia dostarcza taki szajs pod linuksa. Z kolei na otwartych driverach społeczność musi się bawić w inżynierię wsteczną by w ogóle te karty chciały działać bo po kij udostępniać nawet minimalną dokumentację techniczną architektury? Drivery nvidii chyba nie obsługują połowy rzeczy w linuksie.

Nvidia taki sam szajs odwalała w
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kao3991: używam linuksa na zmianę z Windows od lat. Nie mam pojęcia czym spowodowane są te freezy na Ubuntu ale to jest realny problem co zauważyłem u znajomych. System zamarza na amen i trzeba reset robić. A potem wchodzisz na forum gdzie ludzie piszą że nie uruchamiali linuksa ponownie od 2 lat ehh
@ZasilaczKomputerowy: Problem z Linuxem jest taki że generalnie jest rozwijany zbyt wolno, mimo finansowania przez Valve i Red Hata. Osobiście sam jestem w sobie zapewnić wsparcie techniczne na Archu czy Ubuntu ale strzela mnie gdzie czekam na feature parę lat a i tak mają go w ...

A co do "problemów", korzystam w robocie z Ubuntu 18.04 i działa w 90% normalnie, czasami IDE się zwiesi i trzeba xkillnąć ale tak