Wpis z mikrobloga

Witam Mirków, ostatnio wpadłem na pomysł zlecenia wygrawerowania czegoś w metalu i miałbym parę pytań czy ma to sens.

Krótkie backstory: od ponad roku grywam sobie w Dungeons and Dragons ze znajomymi i ostatnio stwierdziłem, że strasznie męczące jest śledzenie zużytych spell slotów i HP za pomocą kartki i ołówka bo szybko taka kartka się brudzi od mazania gumką i w ogóle #!$%@?. Z drugiej strony mam straszną niechęć do korzystania z różnych rozwiązań online typu DndBeyond czy jakieś apki. Po namyśle stwierdziłem więc, że przydałoby się jakoś wytworzyć coś fizycznego. "Najlepsze" na co wpadłem to metalowa płytka, po której mógłbym zarówno pisać zmazywalnymi pisakami jak i oznaczać sobie pewne wartości przy pomocy magnesów. Zdaję sobie sprawę, że istnieją jakieś tańsze i prostsze rozwiązania, ale jak się bawić to się bawić.

W związku z tym chciałem się dowiedzieć czy po pierwsze ma to sens pod względem czy wykonanie czegoś takiego nie sprawi trudności, jakie problemy mogę napotkać i mniej więcej jaki będzie tego koszt. Od razu zaznaczę, że trochę ze mnie millenials i takie techniczne projekty to dla mnie temat raczej nieznany.

W picrel załączam poglądowo jak na razie bym sobie to wyobrażał, ale to wstępny szkic i jeszcze nieco tam zmienię. Głównie chodzi o to żeby było wiadomo na co liczę i żeby się nie okazało, że jakieś elementy będą sprawiały problemy.

1) Jak już wspomniałem płytka musi działać z magnesami więc rozumiem że stal nierdzewna czy aluminium odpada. Z takich "powszechnych" materiałów zostaje mi chyba tylko zwykła stal. Jakieś inne propozycje?
2) Jako, że te magnesy będę po tej tabliczce przesuwał to istnieje ryzyko porysowania powierzchni. Dzwoniłem do jednego zakładu grawerskiego i byli na tyle mili, że sami sprawdzili i poinformowali mnie, że rzeczywiście, przesuwanie magnesu zostawia rysy. W związku z tym pytanie - czy dałoby się taką tabliczkę pokryć jakąś warstwą lakieru czy innego impregnatu żeby temu zapobiec?
3) Pisanie pisakami i ich zmazywanie - tutaj trochę w ciemno, stal rozumiem może rdzewieć więc czy do zmazywania nadawałyby się zwykłe, suche chusteczki czy też musiałbym używać takich nawilżanych bądź w ogóle zaopatrzyć się w jakiś zapas np. alkoholu izopropylowego? Czy którejś z tych opcji musiałbym unikać? Strzelam też, że dużo zależy od rodzaju pisaka.
4) Koszt - dalej czekam na odpowiedź z innego zakładu grawerskiego(sezon urlopowy u nich), ale czy ktoś byłby tu w stanie oszacować tak pi razy drzwi jaki były koszt wygrawerowania takiego wzoru na kawałku blachy powiedzmy 20 x 13 cm? Co gdybym chciał to wygrawerować na wielkość kartki A4 czyli 210x297mm?

#grawerowanie #cnc #diy #dnd #pytaniedoeksperta #niewiemjaktootagowac
Pobierz Wiedmolol - Witam Mirków, ostatnio wpadłem na pomysł zlecenia wygrawerowania czegoś w...
źródło: comment_1598534275RhuFllOTArbWVuxAU9XrRh.jpg
  • 13
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Wiedmolol: ja bym to inaczej zrobił. Raczej jakieś tworzywo, wtedy też możesz powymyślać z kolorem, do tego na pewno łatwiej zmywalne. Stal musiałaby być polerowana, żeby to pykło. Natomiast same tworzywo bym podkleił blachą. Jakbyś był zainteresowany takim czymś to mógłbym coś pomyśleć z tym
@Wiedmolol: Możesz sobie to zrobić sam. Potrzebujesz metalowej płyty. Może być stal nierdzewna ( jest też w wersjach ferromagnetycznych ). Naklejasz na to nadruk wydrukowany na drukarce. Po wyschnięciu lakierujesz lakierem bezbarwnym w sprayu.
Kupujesz magnesy neodymowe i podklejasz je jakimś miętkim materiałem - coś al'a filc. Jeśli chodzi o farbę magnetyczną, mam u dzieciaków w pokoju - bardzo słabo trzyma.
@tomek7322: Zastanawiałem się trochę nad podklejeniem blachą i np. gdyby grawerować to w drewnie to myślę, że wyszłoby jeszcze bardziej klimatycznie(ale za to drewno nie będzie dobrym materiałem żeby po nim pisać). Co do innych tworzyw to rozejrzę się jakie mam opcje.

@Andr3v: Ok, przydatna informacja. Znalazłem już sklep oferujący blachy magnetyczne i wygląda to na całkiem dobry pomysł. To z podklejeniem magnesów też spoko.

@CichooByc: Starałbym się unikać
@Andr3v: Z tego co czytam to nie powinno się grawerować w ocynkowanych metalach bo jakieś szkodliwe opary. Zostanę chyba przy stali magnetycznej i albo grawerowaniu w niej albo w jakimś tworzywie jak zasugerował kolega wyżej..

Gratowanie też dobra uwaga. Nie zwróciłbym pewnie uwagi. Dzięki!
@Wiedmolol: a nie lepiej w ogóle wydrukować na jakimś fajnym papierze, wpakować w taka lepsza koszulkę na dokumenty (nie taką do segregatora tylko ofertówkę) i mazać po plastiku pisakiem suchościeralnym do tablicy? U mnie się sprawdza świetnie, jest lżejsze i nie boję się jak znajomi przychodzą z magnesem neodymowym.