Wpis z mikrobloga

Jak wygląda transport kolejowy pomiędzy Polską a Białorusią, jeśli tam jest inny rozstaw torów?
W przypadku Cargo, domyślam się, że następuje jakiś przeładunek na granicy, a jak wygląda sytuacja z pociągami pasażerskimi? Jak jedzie taki pociąg Warszawa - Grodno?

#pkp #kolej #bialorus #podroze
  • 8
@Ekspert_z_NASA: nie wiem jak z Grodnem, do Brześcia pociąg międzynarodowy ma chyba regulowany rozstaw osi (czy jak się to zwie), bo nie ma konieczności przesiadki. Ale można też jechać z przesiadką - dojeżdżasz do Terespola, tam przechodzisz odprawę w terminalu i wsiadasz do pociągu na torach ze wschodnim rozstawem, bo już żadnego przystanku nie ma. Nie wiem co to za pociąg, czy polski czy białoruski, bo stary, a obsługa czasem polska,
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 6
@Ekspert_z_NASA: jeśli chodzi o Grodno czy Brześć to tam mamy do stacji dociągnięty tor normalny (czyli polski wagon i lokomotywa wjeżdża normalnie do stacji).

Pociągi wagonowe mają w Brześciu "przestawkę" czyli wagony z ludźmi są podniszone do góry, wózki są odłączane i wstawiane nowe, całość trwa jakieś dwie godziny.

Wyjątkiem są wagony TALGO kursujące cztery razy w tygodniu Moskwa - Berlin (w czasie Covid zawieszone), które mają specjalne wózki i przestawka
@gumpa_bobi: Właśnie się zastanawiałem czy nie mogliby pociągnąć kawałka normalnych torów do Grodna, a okazuje się, że są.
Co do tego podnoszenia wagonów ludźmi i wymiany wózków, to jestem lekko zszokowany. Nie wiedziałem, że takie operacje się odbywają.
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Ekspert_z_NASA: odbywają, przed Covidem przez Brześć przejeżdżało 8-10 par pociągów tygodniowo (czyli 20 w obie strony), głównie z Moskwy do Warszawy ale też relacje Moskwa - Berlin/Paryż/Nicea/Budapeszt. Rosjanie lubią pociągi i wagony bezpośrednio wiozące ich z Moskwy wgłąb Europy, stąd potrzebna przestawka.