Wpis z mikrobloga

Co się dzieje na Białorusi? Mój kolega pochodzący z Białorusi podjął się relacjonowania wydarzeń w tym państwie na Facebooku. Niemal codziennie krótkie podsumowanie. Śledź i wspieraj!

Będę wrzucać jego posty z podsumowaniem dnia pod tagiem #bialoruswalczy #bialorus #polityka

Źródło: https://www.facebook.com/groups/768421777032355

05.09 #thedailybialorusin

❤️ Wybaczcie proszę kolejną obsuwę! Wczoraj miałem gości, a dzisiaj pracowałem na drugą zmianę, więc trochę mi się wszystko rozjechało.

⚡️Rodzice studentów Uniwersytetu Lingwistycznego masowo przyjechali do Mińska, żeby spotkać się z administracją w sprawach przemocy w stosunku do ich dzieci.

⚡️W sobotę w tzw. Czerwonym Kościele (a właściwie św. Szymona i Heleny) odbyła się masz w intencji wszystkich poszkodowanych i zatrzymanych podczas protestów oraz za upokojenie dusz niewinnie zamordowanych.

⚡️Klub sportowy “Dynamo” Brześć poinformowało o zerwaniu kontraktu z trenerem bramkarzy Wasilijem Homutowskim. Powodem było deklaracje poparcia dla sprawiedliwych wyborów, a tak że przeciw przemocy milicji. W zeszłym tygodniu napisał też posta, w którym popiera symbolikę narodową pod postacią flagi biało-czerwono-białej.

⚡️Oburzeni rodzice zebrali się pod przedszkolem/szkołą Nr.10 w Brześciu. Dyrektorka tej placówki została zwolniona ze stanowiska za to, że odmówiła falsyfikowania wyborów. Administracja twierdzi że sama złożyła wypowiedzenie, lecz rodzice w to nie wierzą.

⚡️Przy ulicy Karola Marksa w Mińsku brutalnie zatrzymano ponad 25 studentów. Dwóch studentów musiała odebrać karetka – jednemu niebezpiecznie podskoczyło ciśnienie, drugiemu złamano palce na ręce. Pod postem jest nagranie ukazujące metody Łukaszenkowskich psów.

⚡️Na jednym z osiedli, na których odbywa się już od kilku tygodni “woja flagowa” (jedni wieszają inni zdejmują) pojawiła się cała delegacja złożona z pracowników administracji, straży pożarnej, tajniaków, OMONu a nawet przewodniczącego Urzędu Miasta dzielnicy Frzunzieńskiej. Mieszkańcy osiedla stanęli w obronie symboliki narodowej. Doszło do przepychanek z milicją, ludzie próbowali powstrzymać zwyżkę, by nie pozwolić na zdjęcie flagi. Jednak zwyżkę udało się ustawić i przeciąć linkę, na której zawieszono flagę. Wieczorem flaga wróciła na swoje miejsce!

⚡️W Mińsku odbył się przebieg motocyklowy popierający protesty. Jednym z przystanków był memoriał Tarajkowskiego przy stacji metra Puszkinskaja. Motocykliści zatrzymali się i złożyli hołd tragicznie zmarłemu.

⚡️Kolejny marsz kobiet przeszedł przez miasto. Wspaniałe Białoruskie dziewuchy zebrały się przy rynku Komarowskim, skąd później ruszyły w kierunku placu Zwycięstwa, a później przeszły do placu Niepodległości. Zebrało się prawie 4000 przedstawicielek płci pięknej! Marsze Kobiet odbyły się również w Grodnie, Homli i Lidzie.

⚡️Rowerzyści również wyjechali na ulice by wyrazić swoją potrzebę demokratycznych zmian na Białorusi.

⚡️Białoruscy hackerzy albo jak sami na siebie mówią “Cyber-partyzanci” włamali się na stronę Izby Handlowej, gdzie rozmieścili swój manifest, w którym nawołują wszystkich obywateli do walki o niepodległość. To już trzecia strona, która padłą ofiarą ich partyzanckich ataków.

⚡️Kolejna osoba opuściła szeregi milicji na własne życzenie. To Olga Warczenia, była starsza śledcza w dzielnicy Frunzienskaja. Brawo!

⚡️Jeszcze jedna spóźniona wiadomość - 4 września odbył się koncert legendarnego wokalisty Liawona Wolskiego, jednego z założycieli zespołu N.R.M. Występy zarówno zespołu jaki i Liawona osobiście były przez ponad 7 lat na Białorusi zakazane, więc żeby zapobiec ewentualnym wmieszaniom władz, informacja o koncercie została ujawniona dopiero na kilka godzin przed jego rozpoczęciem.

⚡️Czterech pracowników firmy PandaDoc pracującej w strefie IT aresztowano pod zarzutem kradzieży w wyjątkowo dużych wymiarach (wiem, że krzywo przetłumaczyłem, ale nie znalazłem odpowiednika w Polskim KK). Pozostali pracownicy twierdzą, że jest to działanie stricte polityczne, gdyż pracownicy tej firmy masowo i codziennie wychodzili na protest przed biurem w centrum Mińska.

⚡️Polska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie pobicia trzech Polaków przez Białoruski OMON podczas protestów.

Wołam: @Przwoj @Cierniostwor @hesoyamaezakmi

----------------------------------

I historyjka:
"10 rano. Stoję na Puszkińskiej obok metra. Stałem ze 3 minuty. Podchodzi kobieta w wieku emerytalnym, mówi:
- Przepraszam za pytanie, pan za białymi czy za czerwonymi?
- Ja za naród.
- Postoisz na czatach?
Stoję dalej, ale już na czatach. Kobieta wyciąga spreja z farbą i maluje czerwony pas na białym piasku.
Póki to robiła, około minuty, z przejścia podziemnego wychodzi facet w wieku z rowerem i pyta:
- Co, trzeba postać na czatach? To ja na górę.
Ja nie wiem jak szybko zwyciężymy, ale to są wydarzenia nieodwracalne."
Pobierz
źródło: comment_1599504645HA9qlml9gpbI3wwMtZ9oje.jpg
  • 2
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mamarysh: z tym Lawonem, to nie wiem czy nie przegięcie. Zdaje się mi, że solo występował na Białorusi, ale tu mogę się mylić. Jednak NRM-u już nie ma z 10 lat, więc coś tu się logiki się nie trzyma.