Wpis z mikrobloga

Hej #dzicyzapylacze
Ostatnio dużo się dzieje. Zmieniłam całkowicie wygląd strony: https://dzicyzapylacze.pl i podreperowałam jej funkcjonalność. Do nowości dołączył ostatnio dział "Rośliny", który redagowany jest w całości przez @Tulkandra i będzie pewnego rodzaju katalogiem roślin dla pszczół.

Długo rozważałam nad kształtem i charakterem działu roślinnego. Początkowo planowałam skupić się tam jedynie na najważniejszych roślinach rodzimych, których jestem zwolenniczką. Ostatecznie zdecydowałam jednak, że będzie to również baza ozdobnych roślin, które stanowią pożytek dla pszczół. Mamy zebranych sporo informacji dotyczących gatunków pszczół oblatujących różne rośliny: zarówno ozdobne, jak i rodzime, i myślę, że jest to rzecz warta odnotowania.

Ponieważ dostaję często pytania, jakie rośliny są korzystne dla dzikich zapylaczy, spieszę poinformować, że powstanie osobny artykuł na ten temat. Natomiast w tworzonym przez Tulkandrę dziale roślinnym w przyszłości zaznaczone będą rośliny najcenniejsze dla pszczół, które warto mieć w swoim ogrodzie. Stworzymy tam też kalendarz kwitnienia i in.

Myślę, że Tulkandra jest odpowiednią osobą do prowadzenia tego działu. Razem ze swoim Tatą od kilku lat obserwują pszczoły i odwiedzane przez nie kwiaty. Efektem ich pracy jest ponad 150 filmów o roślinach dla pszczół na Kanale YT Dzikie Pszczoły. Bardzo się cieszę, że będzie wspierać Dzikich Zapylaczy i wierzę, że jej dział, który aktualnie raczkuje, jest początkiem czegoś wielkiego ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Dzięki i witaj w zespole :)))

#rosliny #pszczoly #ogrodnictwo

Na zdjęciu dla ozdoby Hylaeus variegatus (samotka czerwonawa, barwna) na jasieńcu piaskowym.
Pobierz M.....e - Hej #dzicyzapylacze
Ostatnio dużo się dzieje. Zmieniłam całkowicie wygląd ...
źródło: comment_1599671197VKSNhTVT8RKyntwkSCJEvR.jpg
  • 24
@Megachilidae: skoro mowa o funkcjonalności to, podchodząc tak do tych małych stworzeń, może też trochę odwrócić kolejność i np. wyszczególnić jacy dzicy zapylaczy są istotni dla "działkowców" i jak ich przyciągnąć? Przykładowo np. jagoda kamczacka jest zapylana głównie przez trzmiele i bodajże murarki, bo dla konwencjonalnych pszczół zwykle jest za zimno i mają też utrudniony dostęp do kwiatów. Przełożenie słowa bioróżnorodność na coś bardziej namacalnego mogłoby zwiększyć zainteresowanie, zwłaszcza to aktywne.
@HansLanda88: ok. Czyli zapylacze praktycznie. Pomyślę nad tym. Dzięki.
@sikejsikej: Ostatnio zrobiłam listę tematów artykułów na stronę (z czego mam pełną dokumentację) i wyszło mi, że w tempie, w jakim aktualnie piszę, czyli raz na dwa tygodnie, zajmie mi to dwa lata :)))
@HansLanda88: jeżeli będziesz mieć różnorodne rośliny zarówno np. dla trzmieli długojezyczkowych i tych
z krótszymi jezyczkami a co ważne przez caly sezon, same Cię znajda :):):) ważne, żeby nie skupiać się tylko na jedynej roślinie lub na kwitnieniu w jednym czasie. Czyli np. aby wszystkie rośliny kwitły czerwiec-lipiec. Ale aby zacząć np. od miodunek, jagody kamczackiej w kwietniu a skończyć na nawłoci pospolitej czy dzielzanie jesiennym, astrach marcinkach, późnej malinie we
@powsinogaszszlaja: pomogę Ci, jak wyśle nasiona nawłoci. Masz dzielżan jesienny? Dziś reklamowałam go @Megachilidae. Dziś obserwowałam, co dzieje się na nawłoci pospolitej. To jest szał. Mnóstwo trzmieli, pszczół samotnic, bzygow, była klecanka (chyba) na koniec przyleciał szerszeń. Ruch jak w sezonie.
@Megachilidae: Kilka razy widziałem jak strony miały coś w rodzaju własnej Wikipedii. MediaWiki chyba to się zwie. Coś takiego byłoby bardzo poręczne. Każda pszczółka, roślina itd. miałaby swoją stronę. Krótki opis, charakterystyka pszczółki, zdjęcie. Jakie rośliny lubi, gdzie się gnieździ. Każda wymieniona roślina to link który przenosi do krótkiego opisu, zdjęć, listy pszczółek której ją lubią. Takie skondensowane, podstawowe informacje. A te rozszerzone to na blogu.
@Gieekaa: To ciekawa myśl, jednak teraz byłaby to chyba dodatkowa praca dla mnie z tą wiki. Musiałabym ją wprowadzić raczej później, gdy będę miała więcej zebranych danych.

Początkowo miałam wizję, że będę miała takie listy pszczół z podziałem na rodziny z krótkimi notkami: https://dzicyzapylacze.pl/lepiarkowate-colletidae ale zaczęłam się rozdrabniać i musiałam analizować szczegółowo każdą pszczołę. Porzuciłam w końcu tę myśl na rzecz list z samymi zdjęciami i podlinkowaniem do pełnych opisów: https://dzicyzapylacze.pl/miesierkowate-megachilidae/