Wpis z mikrobloga

Siedząc na YT natrafiłem na taki oto film o Ławrientiju Berii w którym nieżyjący już profesor Wieczorkiewicz "dedemonizuje" byłego szefa NKWD, stwierdzając, że nie był taki zły i że to wszystko postalinowska propaganda w wykonaniu Chruszczowa. I tak się zastanawiam, jak można stwierdzić coś takiego o człowieku, który podpisał rozkaz zamordowania kilkudziesięciu tysięcy Polaków w Katyniu, który rozkazał przeprowadzanie masakr pokroju tej w Dobromilu czy Sulinie i ogólnie odpowiada za śmierć setek tysięcy ludzi. Bo to jest fakt, nie opinia. To Wieczorkiewicz miał głowę przepraną komuszą propagandą czy to ja czegoś nie dostrzegam?

#historia #komunizm #rosja #iiwojnaswiatowa
Azaajaszz - Siedząc na YT natrafiłem na taki oto film o Ławrientiju Berii w którym ni...
  • 8
@Azaajaszz: Osobiście nie odebrałem tego jako próby oddemonizowania Berii.
Beria ponosi winę za całe mnóstwo ohydnych stalinowskich zbrodni. Temu raczej nikt nie zaprzecza. Po prostu część autorów zwraca uwagę na to, że Beria był cynikiem i popełniał zbrodnie dopóty, dopóki Stalin tego od niego oczekiwał - a gdy Stalina zabrakło, Beria przestał popełniać zbrodnie i zabrał się za reformowanie sowieckiego systemu. Po śmierci Stalina Beria postępował całkiem inaczej niż za jego
@stjimmy: Nie jestem, że tak powiem, obeznany w działalności prof. Wieczorkiewicza, na temat jego pracy/poglądów będę się posiłkował wiki.

przeciwstawiał się usprawiedliwianiu komunizmu

+1 dla niego

Armię Czerwoną uznawał za okupacyjną

+ 2 dla niego

a zbrodnie komunistyczne zrównywał z nazistowskimi

-1. Komunistyczne to o wiele większy kaliber IMHO

Publicznie przyznawał, że nie pogodził się ze stratą przez Polskę Lwowa i Wilna

Kwestia poglądów. Jak dla mnie, Polska w obecnym kształcie
@Trojden 100 racji, Beria nie był ideowym człowiekiem po tym jak dostał się na krótko do władzy próbował otworzyć ZSRR na Zachód i wprowadzić tam kapitalizm, miał zamiary podobne do Deng Xiaopinga.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Azaajaszz: do tego Beria według autorki starał się lawirować, cały czas wspierał opozycję w Gruzji, do samego Katynia to też próbował podobno grać na naszą korzyść, ale cały czas się musiał dostosowywac do Stalina
To Wieczorkiewicz miał głowę przepraną komuszą propagandą czy to ja czegoś nie dostrzegam?


@Azaajaszz: Wieczorkiewicz był czołowym sowietologiem w Polsce i prawdopodobnie ścisłą czołówką świata w tej tematyce. Jeśli ktoś miałby właśnie nie poddać się jakiejkolwiek propagandzie to on. Przecież on nie neguje zbrodni Berii. On mówi, że mu jeszcze większa mordę dorobili po destalinizacji. Nadto omawiając kacyków lat 30.-50. w Rosji, to samo przez się się rozumie, że to byli