Wpis z mikrobloga

To dla wszystkich co chcą RTXa 3080 wciskać w jakieś słabe procesory i wolne pamięci, ale i nie używać rozdzielczości 4k.


@nowywinternetach: Ale niby jakiś procesorów chcesz do tego, nawet 10900k jest za słaby w 1080p do tej karty. Trzeba czekać na Zen3 by mieć coś co się do tego nadaje i ewentualnie gen 11 intela choć tu w grach już nie będzie raczej przewagi nad zen3.
@Zuben: Nawet jak jest za słaby to i tak 40% lepszy od 3600 i wypluwa czasem po 50 fps więcej. To jest różnica. Myślę, że minimum trzeba tutaj wrzucać coś w stylu kręconego 8700K, 9600K, 10600K. Ryzen to raczej musi zaskoczyć jak wyjdą 4xxx z silnym jednym wątkiem.

I nie zapominać o pamięciach, wyciskać jak największe taktowanie i zacieśniać timingi bo to też sporo daje.
To dla wszystkich co chcą RTXa 3080 wciskać w jakieś słabe procesory i wolne pamięci, ale i nie używać rozdzielczości 4k. Strata pieniędzy i wydajności.


@nowywinternetach: Jeśli masz nieograniczony budżet, to masz całkowitą rację. Ale jeśli masz do wydania określoną kwotę pieniędzy np. 3,5tys, to jestem na 99% pewny, że zyska się dużo więcej wydajności łącząc ryzena 5 3600, którego już ktoś posiada z rtx 3080, niż gdybyś miał wydać tą
Ryzen to raczej musi zaskoczyć jak wyjdą 4xxx z silnym jednym wątkiem.


@nowywinternetach: Ale Ryzen już ma pojedynczy wątek szybszy, pokazują to benchmarki i testy w takim csie gdzie pokonuje intele. Problemem jest komunikacja między rdzeniami przy zmiennych obliczeniach.
@Zuben: CS GO to wyjątek od reguły. W reszcie gier Intel kopie dupę AMD przy tych samych zegarach. Mówisz o tej komunikacji, to pewnie też dlatego są wysokie latency ram i też z tego bierze się problem. To ma być poprawione w 4xxx
W reszcie gier Intel kopie dupę AMD przy tych samych zegarach.


@nowywinternetach: Kopie ale nie dlatego że te gry siedzą na jednym silnym wątku, w takich scenariuszach paradoksalnie Ryzenu 3000 wygrywają.

Mówisz o tej komunikacji, to pewnie też dlatego są wysokie latency ram i też z tego bierze się problem. To ma być poprawione w 4xxx


@nowywinternetach: Dlatego mówię że przewaga Intela w następnych generacjach prawdopodobnie zniknie.
@nowywinternetach: Słaby procesor czyli jaki? Ryzen 3600? xD Dopisz może jaka była utylizacja GPU z 10900k kiedy było te twoje skrajne "40-60%" na Ryzenie. Ryzen 3600 + płyta B450 wyjdzie taniej niż sam 10600k, nie mówiąc o 10900k xD. Powiedz mi gdzie widzisz sens wydawania 100% więcej kasy na Intela dla wzrostu wydajności rzędu 10%? Hardware Canucks zrobił porównanie 10900k vs kilka Ryzenów i w grach dobranych przez niego nie wygląda
Pobierz
źródło: comment_16006149166z4L0Xp6VLBG8HYHxGhcX9.jpg
@kilo_wody_pod_stopa: No nieźle, podałeś grę która najbardziej katuje grafiki, a nie procesory, więc te wyniki są spłaszczone. No i do tego spoglądamy na Full HD, bo takie monitory mają ludzie w większości póki co.

10% nie wiem gdzie Ty widzisz, oglądałeś ten film co wrzuciłem? Czasem jest to 40 fps czy więcej. I to bez podkręcania Intela, gdzie i ramy można mu wrzucić na powyżej 4000Mhz czego u AMD nie można,
Dlatego mówię że przewaga Intela w następnych generacjach prawdopodobnie zniknie.


@Zuben: Przy założeniu że Intel będzie cały czas stać w miejscu. Na co wcale pewności nie ma.
Przy założeniu że Intel będzie cały czas stać w miejscu. Na co wcale pewności nie ma.


@Sinity: No właśnie mają dać tą nową architekturę w 11 tylko że nadal na 14nm++++++++++++++++++++++++. Zobaczymy jak ona wypadnie.
@nowywinternetach: Dobra, krótkie pytanie z mojej strony. Co jest stratą pieniędzy wg ciebie? 1. PC na R5 3600 + 3080 + monitor 1440p@144hz czy 2. PC na 10900k + 3080? Rozważasz najwydajniejsze GPU 3080 za 3k+ PLN z najwydajniejszym procesorem 10900k za 2k+ PLN do 1080p, "bo takie monitory mają ludzie" xDDD Niżej screen z uśrednionej wydajnośći 1080p@2080ti. Tylko do szybkiego zobrazowania różnicy 3600 vs 10900k
Pobierz
źródło: comment_1600615898Fls4lWaqh7lONAA7ezVLkx.jpg
@nowywinternetach: No nie może być, że pan pracujący dla jednego z większych sklepów zaleca wymianę procka na takiego za ponad 3k (proc + płyta)...
Nie neguję różnicy, ale nie popadajmy w paranoję. Jak ktoś siedzi na R5 3600 to spokojnie może kupić RTX3080 i przeskoczyć na nowego Ryzena za 2-3 miesiące... ewentualnie poczekać rok na nową platformę, która już na pewno pozwoli tej karcie rozwinąć skrzydła.

Nie rozumiem takiego "zabraniania" kupowania