Wpis z mikrobloga

W jakim banku oprócz mBanku (główny ROR) i PKO BP(książeczka mieszkaniowa) sprawdzać zdolność kredytową? Muszę już mieć wtedy upatrzone i zarezerwowane lokum (rynek pierwotny)? Czy banki powiedzą na ile mnie stać by nie przychodzić do nich z każdą nową ofertą? 3 banki czy 4 można sprawdzać by nie psuć BIKu? #kredythipoteczny #mieszkaniedeweloperskie
  • 15
@motorade: Jeśli chcesz tylko poznać zdolność kredytową, to umów się z doradcą i niech Ci ją wyliczy i sprawdzi dla różnych banków. Masz wszystko podane na tacy, a nie płacisz za to. Potem wiesz, na ile Cię stać, na co możesz sobie pozwolić i szukasz.

Przystępując do kredytu, czyli wkładając wniosek, musisz już mieć to pod konkretną inwestycję.
@uniQuee: sprawdzałem w mbanku na stronie bo tam mam główny ROR od kilkunastu lat i spokojnie mnie stać, ale przy rozmowach "na serio" już zapewne będą robić zapytanie do BIKu a jak tam się przekroczy limit to zaczynają się kłopoty a tego chcę uniknąć
już zapewne będą robić zapytanie do BIKu a jak tam się przekroczy limit to zaczynają się kłopoty


@motorade: Nie ma limitu ilości zapytań do BIKu. Chyba że masz na myśli że masz tam coś do ukrycia, to i tak to znajdą.
@dran2: Nie mam nic do ukrycia ale bank jak będzie mnie prześwietlać gdy już będę robić zapytanie kredytowe to będzie ślad, a system jak zobaczy że są 4 zapytania na 3 możliwe to obniży score i będę mógł dostać kredyt co najwyżej na mikrofalówkę
@motorade: Wstępne sprawdzenie zdolności, które jest dokonywane przed złożeniem wniosku kredytowego nie wiąże się z wysłaniem zapytania do BIK. W pierwszej kolejności dokonywana jest ocena ilościowa zdolności kredytowej.

Zdolność kredytowa obliczana w ten sposób zależy od różnicy dochodów i zobowiązań (dzieci, alimenty, osoby na utrzymaniu, karty kredytowe, limity, kredyty itp.) wraz z kosztami utrzymania gospodarstwa domowego.
Każdy bank ma własną procedurę obliczania zdolności kredytowej, jednak zawsze występują elementy wspólne. Obliczane są
@marcpol: Dzięki za wyczerpującą odpowiedź, zapiszę sobie na przyszłość, sprawdzę wstępnie jeszcze w ING i Millenium bo to kolejne 2 najpopularniejsze banki. Nie wiem jakie będą przyszłe koszty utrzymania mieszkania, ale obecne stanowią one mniej niż 20% miesięcznego budżetu (najem+rachunki).
Jeszcze pytanie co do rat, wziąć ratę taką na jaką mnie stać i spłacić krócej, czy mniejszą ratę, na dłuższy czas ale nadpłacać? W mbanku jak brałem kiedyś kredyt gotówkowy to
Jeszcze pytanie co do rat, wziąć ratę taką na jaką mnie stać i spłacić krócej, czy mniejszą ratę, na dłuższy czas ale nadpłacać? W mbanku jak brałem kiedyś kredyt gotówkowy to mogłem w dowolnej chwili spłacić dowolną część ale skoro w hipotece mówimy o większych kwotach (niż np. nowa karta graficzna) to chyba lepiej unikać tego tematu?


@motorade: Według ustawy o kredycie hipotecznym w każdym banku w Polsce możesz nadpłacać lub