Wpis z mikrobloga

Szukam obudowy do PC. Najważniejsze wymaganie to dobra filtracja kurzu i łatwe czyszczenie, reszta nie jest aż tak potrzebna. Jestem alergikiem i przykładam dosyć sporą uwagę na czystość powietrza i urządzenia, które mogą wzbić w powietrze większe ilości kurzu, roztoczy itd. Od ok. 10 lat mam obudowę Zalman Z9, do której dołożyłem różne filtry przeciwkurzowe. Ogólnie jestem zadowolony z tej obudowy (po modyfikacjach), ale od dosyć częstego zdejmowania przedniego panelu, żeby wyczyścić filtry pękły mocowania i wszystko trzyma się na taśmę. Gwinty do zdejmowania paneli bocznych też już słabo trzymają ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Z mniej istotnych rzeczy to fajnie, gdyby dobrze tłumiła dźwięki z wnętrza, ale nie jest to konieczne. W ogóle mi nie zależy na ledach i przezroczystej ściance. Może też wyglądać jak gówno, nie zwracam uwagi na takie rzeczy.
W kompie siedzi Ryzen 2600 na stockowym chłodzeniu i RX 580 od Gigabyte. Nie wiem jakie są temperatury na danych podzespołach, na razie nie miałem żadnych problemów z przegrzewaniem. Na kompie programuje, przeglądam neta i gram jedynie w WoWa (czasami inne gry MMORPG i ewentualnie jakieś indyki). Nie ruszam innych gier, od tego mam konsolę. Części w kompie wymieniam gdy w WoWie mam duże spadki fps. Na razie jest dobrze i pewnie przez najbliższe dwa lata nic nie będę wymieniać. O ile ma to jakieś znaczenie, to obudowa stoi na biurku i z każdej strony ma przynajmniej metr na łapanie i wyrzucanie powietrza.
Nie wiem ile chcę wydać, na razie chciałem się rozeznać w obudowach, bo przez ostatnie 10 lat wiele się pozmieniało. Próbowałem znaleźć coś na własną rękę, ale na żadnej stronie nie mogłem znaleźć rankingów pod względem filtracji powietrza. Wszystko opierało się na miejscu, wyglądzie i przewiewności.
#obudowy #pcmasterrace #komputery
  • 12
@Adam059: Dzięki! Poczytałem trochę Reddita i z "tanich" obudów z dobrą filtracją polecali Phanteks P400A. Głównie spodobało mi się zdejmowanie przedniego panelu. Warto do niej dopłacić, czy to raczej bez sensu?
@Frexor: mam tego Phanteksa, tzn. Phanetksa P400S ze zmienionym frontem na mesh z P400A. Kurz tak sobie łapie na froncie. Nie ma filtra przeciwkurzowego tylko drobny mesh. Raz na 2 tygodnie trzeba czyścić szybę od środka z kurzu. No chyba, że u mnie się tak kurzy.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Frexor: ja na poważnie z tymi rajstopami. Może nie całą budę, ale na wyjmowalny filtr możesz zrobić z nich całkiem spoko. Te domyślne w obudowach to bardziej zatrzymują owady, kłębki kurzu (tzw "koty"), czy inne większe pyły. Model dowolny, ale raczej cienkie (20den?) lepiej i taniej.
@sidhellfire: problem w tym, że to by było zdecydowanie bardzie uciążliwe od siatek mesh. Siatkę można ogarnąć odkurzaczem i sprężarką, rajstopa się rozciąga i trzeba ją prać. Fakt, wyjdzie taniej, pewnie częściej trzeba będzie zmieniać. Siatki mesh nie są w cale takie drogie ( ͡° ʖ̯ ͡°)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Frexor: obczaj obudowy be quiet, poczytaj recenzje bo zdaje się, że mają sporo filtrów w standardzie i łatwo zdejmowalne.

Edit: rajtki można wypłukać po prostu nawet nie zdejmując ich z ramki filtra, albo #!$%@?ć - są tanie jak barszcz