Wpis z mikrobloga

@BonifacyDX: Podstawowe pytanie: jaka płyta i procesor? Żadnego 1x16. Single channel potrafi odczuwalnie obciąć wydajność procesora.

@kexus512 Single channel miał sens w budżetowych kompach parę lat temu, kiedy brało się 4 GB, żeby do tego rozsnądnego minimum 8GB łatwo dociągnąć. Tu kolega bierze pewnie dosyć mocny sprzęt, a te 32GB realnie przez dluższy czas mu się nie przyda.
@kexus512: Moim zdaniem nie warto, po pierwsze 2 fps różnicy, czyli wiadomo nic, to według testu, któy podesłałeś. Ja polecam sporzjeć w linki poniżej. A po drugie podejrzewam, że OP będzie miał płytę z 4 bankami na pamięć i maksymalnie 32 GB przy dual channel i podobnych kościach, i tak będzie mógł wrzucić, więc możliwości rozbudowy sobie ograniczy czysto teoretycznie, bo na prawdę nie sądzę, żeby potrzebował przez najbliższe kilka lat
@krabat: ja dopiero mam zamiar zacząć składać kompa i co miesiąc sobie jakieś 1-2 komponenty dokupywać. Chciałem zacząć od RAMu, bo (jak dopytałem kilka dni temu) teraz ma dobre ceny, i jest stosunkowo niewielkim wydatkiem na początek.
EDIT: planuję zakupić 3070 albo 2080 (pewnie po nowym roku dopiero) więc chcę też celować w części pod te karty
@BonifacyDX: Jasne, ram jest teraz w dobrych cenach, ale zanim go kupisz warto wiedzieć z jakim procesorem będziesz go parował. Jak nie wiesz, to możemy tak orientacyjnie chociaż ustalić. Jaki masz budżet na całego kompa tak pi razy drzwi?
@Czapelek: Wszystko rozumiem. Do swojego kompa bym pewnie też wyselekcjonował jaki model będzie na dobrych kościach, z których dużo wycisnę, a potem wycsinął tyle ile potrzebuję. Tylko teraz zadaj OPowi dwa pytania albo domyśl się, czy woli wydać ~30 zł więcej i mieć 3733 cl17, czy mniej i musieć podkręcać. Oczywiście wiem, że podkręcanie ramu nie jest trudne.

Btw. 3600 CL16 vs 3733 CL17 nie będzie mocno porównywalne?
@krabat

3733Mhz CL17= 9,1 ns latency

3600Mhz CL16= 8,9 ns latency

Różnica jest marginalną ale jednak jest dodatkowo dochodzi pytanie micron czy b-die bo nie mam jak sprawdzić
@krabat: jak się rozejrzałem to myślę, że (po debiucie nowej generacji) kupię zeszłorocznego ryzena 3700 lub 3800x, a jeśli chodzi o karty to już pisałem (2070, 2080 lub 3070). Coś z tych ramek co pokazałem by pasowało? I jaką płytę główną byś polecił do takiego zestawu?
@BonifacyDX: Do tych procków warto wrzucić szybszy ram, różnice pomiędzy podstawowymi modelami ~3000 MHz, a takimi 3600-3733 MHz potrafią dać więcej niż podkręcanie procesora, bo te procesory jakiejś ogromnego zapasu mocy na to nie mają.

Polecam albo kupić coś z linku, który Ci podałem albo poszkać na własną rękę kości 3600 MHz CL 16 / 3733 MHz CL17, ew. jeśli chcesz, to tak jak koledzy wyżej pisali, możesz wziąc jakieś pamięci