Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (101)

Ukraina
Ukraiński rząd rozważa pięć scenariuszy zaostrzenia środków kwarantanny COVID-19, a żaden z nich nie ma związku z wyborami lokalnymi zaplanowanymi na 25 października.„Istnieje pięć scenariuszy - zielony, żółto-zielony, żółty, pomarańczowy i czarny. Na pewno nie będzie zielonego. Czarny [jest możliwy], jeśli występuje wysoki współczynnik śmiertelności i ponad 10 000 przypadków dziennie”.„O decyzjach o zamknięciu gospodarki nawet się nie dyskutuje. Ministerstwo Zdrowia wymienia między innymi jako środek zapobiegawczy - zmusić Ukraińców do przestrzegania obecnych ograniczeń. Gabinet lobbuje teraz za wprowadzeniem kary za brak ochronnych masek, kontrole inspekcji. Ale z pewnością nie zamkną wszystkich biznesów w przeciwieństwie do tej wiosny. W każdym razie nie jest to nawet omawiane ”- dodało źródło.
Źródło

Po bezprawnej aneksji Krymu w 2014 r. rosyjskie władze okupacyjne przekształciły półwysep w bazę wojskową i prowadziły ukierunkowaną politykę zmiany jego struktury demograficznej - wysiedlając ludność ukraińską i zastępując ją obywatelami rosyjskimi. W sumie z Rosji przesiedlono już pół miliona osób. Zostało to ogłoszone wczoraj podczas wirtualnego okrągłego stołu pod auspicjami Rady Atlantyckiej, poświęconego oporze Tatarów krymskich wobec ucisku i represji ze strony okupanta Krymu - powiedziała pierwsza wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Emine Japarowa.„Rosja podwoiła swoją obecność militarną, zmodernizowała swoje komponenty wojskowe w powietrzu, na morzu i na lądzie, ma teraz sześć okrętów podwodnych, co jest więcej niż wystarczające do kontrolowania całego Morza Czarnego ” - powiedziała Japarowa.
Źródło

W strefie walk w Donbasie wczoraj jeden ukraiński żołnierz został lekko ranny w wyniku ostrzału bojowników. W sumie bojownicy sześciokrotnie przerywali „ciszę” w ciągu ostatnich 24 godzin, podała kwatera główna. Tak więc w okolicach Switłodarska i Majorska bojownicy używali broni strzeleckiej, a niedaleko Awdijiwki, granatników różnych systemów i broni strzeleckiej.
Źródło

Białoruś
Liderka białoruskiej opozycji Swietłana Cichanouska zapowiedziała gwarancje dla tych, którzy poprą strajk ludowy na Białorusi. Wezwała ludzi, aby od 26 października nie chodzili do pracy i nie studiowali. „Będę wspierać każdego Białorusina, który przystąpi do strajku. Każdy oznacza, że robotnicy będą dzielić odpowiedzialność ze studentami, przedsiębiorcami, sąsiadami w dzielnicy, kierowcami, naukowcami, emerytami - powiedziała liderka opozycji. Cichanouska obiecała wszystkim strajkującym wsparcie Fundacji BySol w przypadku represji gospodarczych lub utraty pracy. Jeśli Cichanouska dojdzie do władzy, obiecuje w szczególności anulować wszystkie grzywny za niepłacenie rachunków za media; anulować rejestry karne i grzywny administracyjne; przywrócić tych, którzy stracili pracę; oraz do uzyskania amnestii finansowych dla tych, którzy byli utrzymywani w pracy na podstawie płatności kontraktowych.
Źródło

Sytuacja na Białorusi nie poprawia się, trwają bezprecedensowe represje wobec obywateli, dziennikarzy i członków Rady Koordynacyjnej, a Unia Europejska przygotowuje nowe sankcje wobec urzędników - powiedział minister spraw zagranicznych UE Josep Borell. Według niego nie można już prowadzić „zwykłych interesów” w ramach tego systemu. Przypomniał, że UE przyjęła dodatkowe sankcje wobec 40 białoruskich urzędników za oszustwa wyborcze i przemoc wobec obywateli. Ale od tego czasu, jak zauważył Borell, sytuacja w Mińsku nie przestała się pogarszać i wydaje się, że nie ma perspektyw na dialog.
Źródło

Litwa
Z obserwacji przedstawicieli Sił Zbrojnych Litwy wynika, że podczas tegorocznej pandemii notuje się czterokrotnie więcej fake newsów niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Szef Departamentu Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Litwy Mažvydas Kunevičius zauważył, że kontekst koronawirusa jest wykorzystywany do tworzenia kłamstw na różne tematy, z których jednym z najczęstszych jest chęć zdyskredytowania rządu i państwa. „Chodzi o wpajanie ludziom idei, że nasze państwo, które jest na dobrej drodze, jest nic nie warte. Litwa jest zwykle porównywana z innymi krajami i przedstawiana jako gorsza.
Źródło

Litwa, Łotwa, Estonia, Polska wraz z 14 innymi krajami wzywa państwa i podmioty niepaństwowe do pełnej ochrony i promowania prawa do wolności religii lub przekonań.
Źródło

Łotwa
Krajowe Stowarzyszenie Onkologii prosi rząd o 30 milionów euro. Wzywa do dodatkowego finansowania badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy i raka prostaty, a także niektórych leków do leczenia onkologicznego. Odpowiednie badania przesiewowe wymagałyby ponad 750000 euro w 2021 r. i 28 mln euro na refundację leków, poinformowała NA. NA proponuje uzyskanie niezbędnych funduszy, przez podniesienie akcyzy na tytoń i wyroby tytoniowe.
Źródło

Estonia
Chociaż według najnowszych statystyk Estończycy nadal uwielbiają czytać, obecnie publikuje się mniej książek w porównaniu do ostatnich 16 lat, ponieważ usługi biblioteczne i wzrost popularności e-booków walczą o uwagę czytelników. W 2004 r. q Estonii wydano około 4000 książek. Jednak w zeszłym roku liczba ta spadła o około 10 procent do około 3600. Jednak nakład nakładów spadł jeszcze bardziej, ponad 40 procent w tym czasie. Szesnaście lat temu łączna liczba drukowanych wydań zbliżała się do sześciu milionów egzemplarzy rocznie, podczas gdy w 2019 roku było to zaledwie 3,3 miliona.
Źródło

Polecam:
Od kilkunastu miesięcy Mołdawia znajduje się w permanentnym kryzysie politycznym. Koalicja rządowa, w której główną rolę odgrywa prorosyjska Partia Socjalistów (PSRM), pozbawiona jest trwałej większości w związku z postępującym rozpadem współrządzącej Partii Demokratycznej (PDM). Na niestabilność polityczną nakładają się fatalna sytuacja epidemiczna oraz pogarszająca się kondycja mołdawskiej gospodarki. Analiza OSW.
Bal w czasie zarazy. Mołdawska szachownica polityczna przed wyborami

Zaplanowane na 25 października wybory lokalne na Ukrainie będą bezprecedensowe w związku z zakończeniem kolejnego etapu reformy decentralizacyjnej – utworzeniem nowych hromad (gmin zbiorowych) i nowych rajonów (powiatów) na terytorium całego kraju oraz znowelizowaniem kodeksu wyborczego. Nowa ordynacja sprzyja większemu „upartyjnieniu” wyborów, niwelując okręgi jednomandatowe w wyborach do rad powyżej 10 tys. głosujących, zaś wprowadzony podział administracyjny zwiększy samodzielność regionów, w tym ich niezależność od finansowania z budżetu państwa, a tym samym spowoduje wzrost znaczenia lokalnych polityków i przedstawicieli organów samorządowych. Decentralizacja w cieniu kryzysu władzy: Ukraina przed wyborami lokalnymi

Wyjątkowo, temat dotyczący Szwecji jednak bardzo ważny dla Polski.
„Doktryny Hultqvista”, czyli wskazówki dla Polski. Budżet szwedzkich sił zbrojnych ma wzrosnąć łącznie o 40 proc.

Tag -> #ciekawostkizewschodu

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #krym #donbaswar #geopolityka