Wpis z mikrobloga

Poświęćmy chwilę na to co się stanęło tutaj się. Dostaliśmy dzisiaj dwa sondaże poparcia dla partii w których wynik PiS diametralnie się różni. W jednym PiS ma 37%, a w drugim 26%. W jednym Hołownia ma 18%, a w drugim nie pojawia się w ogóle. Obie strony zapewniły się że wszystko idzie po ich myśli, ale który sondaż jest bliższy prawdy?
Postanowiłem przejrzeć poprzednie sondaże Social Changes i zauważyłem coś ciekawego. Polska 2050 czyli ruch Hołowni pojawia się w ich badaniach bardzo sporadycznie, ale gdy już się pojawia to ma wynik powyżej 10%. Czy partia Hołowni jest tak unikatowa że raz Polacy o niej pamiętają na poziomie Konfy czy Lewicy a raz w ogóle nie pamiętają? Po jeszcze bliższym przyjrzeniu się widać że czasami w tych samych dniach Social Changes robiło dwa sondaże i w jednym partia Hołowni się pojawia a w drugim nie. Wniosek czemu partia Hołowni nie pojawia się w dzisiejszym sondażu chyba nasuwa się sam. Hołownia w tym momencie bardziej szkodzi PiSowi bo jest dużo bliższy elektoratowi PiS niż reszta aktualnej opozycji. Być może właśnie to można wywnioskować z drugiego sondażu Kantaru. Jeszcze w lipcu Hołownia szkodził głównie PO i trochę Lewicy. We wrześniu nadal szkodził głównie PO ale już minimalnie mniej. Natomiast na początku października spadek PO na rzecz Hołowni był już znacznie mniejszy niż względem lipca (-4% dla PO i -2% dla PiS kontra -9% dla PO w lipcu).
Wzrost Polski 2050 w sondażu Kantar również może się wydawać podejrzany bo zyskał aż 9%, ale partia ta pojawia się w sondażach Kantaru cały czas od sierpnia (odpowiednio 5%, 11%, 9% i teraz 18%). Widać w miarę stałe zainteresowanie które mogłoby wzrosnąć przy okazji obecnego kryzysu władzy. Z drugiej strony mamy aż 13% niezdecydowanych, ale jest to mało prawdopodobne że to wszyscy potencjalni wyborcy PiS.
Jedno jest pewne, partia Hołowni nie pojawia się w ostatnim sondażu Social Changes bo tak sobie życzył zamawiający a nie dlatego że ma tak niski wynik że kwalifikuje się pod inne partię. I jest to w tym momencie na rękę PiSowi.
http://ewybory.eu/sondaze/
#bekazpisu #polityka #protest #aborcja #holownia #sondaz #strajkkobiet
Madoxxx - Poświęćmy chwilę na to co się stanęło tutaj się. Dostaliśmy dzisiaj dwa son...

źródło: comment_16039327893a7fK5CydS4CvqQ0JYgvDI.jpg

Pobierz
  • 8
@Madoxxx: Więc mówisz, że Hołownia może przejąć władzę w Polsce i się go obawiają?

Istnieje również inna wersja, a w której Kantar ostro nagiął rzeczywistość, mając na uwadze protesty.

Aż sam nie mogę uwierzyć, że tak spadło PiSowi poparcie.
@Madoxxx: Dawno już zauważono że Hołownia mówi językiem który brzmi jak bełkot dla wyborcy wielkomiejskiego (PO/Lewica) ale zrozumiałym i jasnym tego z mniejszych miejscowości (czyli matecznika PiS). IMHO Polska2050 to projekt marketingowy mający na celu przede wszystkim przejęcie elektoratu PiS w długiej perspektywie. Stąd marginalizacja tego ugrupowania w szczujni medialnej i w nadwornych sondażach.
@megawatt: Wedle tego w pierwszej turze wyborów prezydenckich sondaż Kantaru był drugim najbliższym ostatecznych wyników. Natomiast w drugiej turze najbliżej wyniku był właśnie Social Changes.
https://wiadomosci.onet.pl/kraj/wyniki-wyborow-ktory-sondaz-najlepiej-je-przewidzial/5jzbj44
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/wynik-wyborow-ktory-sondaz-przewidzial-wygrana-andrzeja-dudy/wv054c4,79cfc278
Myślę że istotny jest brak uwzględnienia Hołowni w sondażu a nie wiarygodność konkretnej sondażowni. Social Changes robi badania metodą CAWI (ankiety internetowe) więc równie dobrze może robić ankiety uwzględniające Hołownie ale z jakiegoś powodu ich nie podawać do publicznej wiadomości. Tak czy siak Polska
@The_Orz: Myślę że Hołownia ustawił się w idealnym miejscu z którego może ciągnąć zarówno mniej postępowych wyborców PO jak i mniej konserwatywnych wyborców PiS. Gdy na początku roku PO dołowało w sondażach to ciągnął wyborców od nich. Teraz gdy PiS jest w kryzysie to może zasilić się ich wyborcami. Jak będzie w dłuższej perspektywie? Zobaczymy.
@The_Orz: nie zgodzę się. Hołownia trafia do wyborców centrowych, a tych jest najwięcej, niezależnie czy są z miasta czy z małych miejscowości. Ja jestem w tej grupie z dużego miasta i znam mnóstwo ludzi, również z miasta, do których przekaz Hołowni trafia. Bycie pośrodku i dbanie o kompromisowe rozwiązania to w dzisiejszej Polsce kluczowe