Wpis z mikrobloga

370 + 1 = 371

Tytuł: Rozważna i romantyczna
Autor: Jane Austen
Gatunek: klasyka
Ocena: 7/10

Pierwsza wydana powieść Jane Austen przyniosła mi nieoczekiwanie poczucie rozczarowania. Nie wiem czy wyniknęło ono z dostrzeżenia pewnych schematów, które powiela w swojej dalszej twórczości czy też ze względu na braki w warsztacie, które na szczęście nadrobiła wraz z doświadczeniem. W każdym razie, zabierając się za tę powieść liczyłem, że tak jak w przypadku 'Duma i uprzedzenie' oraz 'Opactwo Northanger' zatracę się w lekturze, jednak zamiast tego wyczekiwałem jedynie końca tej udręki. Obawa przed kolejnym zawodem z całą pewnością odroczy w czasie sięgnięcie po kolejne książki angielskiej pisarki.

'Rozważna i romantyczna' skupia się na życiu dwóch sióstr: rozważnej Eleonorze oraz romantycznej Mariannie. Obie położone w dość niekorzystnej sytuacji, bo po stracie ojca, którego majątek został z niekorzyścią dla nich podzielony muszą opuścić ukochane Sussex. Los się jednak do nich uśmiechnął, bo daleki krewny, John Middleton, wyciągnął do ich rodziny pomocną rękę, oferując domek we wsi Barton. Będą musiały odtąd zmierzyć się z tym co los dla nich przygotował w ich życiu uczuciowym, wyciągnąć z tego lekcję i w efekcie się zmienić, ucząc od siebie nawzajem najbardziej szlachetnych cech. Autorka typowo ukazuje nam nieszczęśliwy romans każdej z sióstr, by na koniec przygotować dla nas słodkie zakończenie, jakiego wielu z nas skrycie oczekuje.

Nie jest to z całą pewnością najgorsza książka, bo stawiając na rozwój postaci potrafi momentami zaskoczyć i wciągnąć, ale są to nadal tylko momenty. Autorce tak jak w przyszłości posiadała dokonały zmysł obserwacyjny, dzięki czemu wniknęła w swoją epokę i przedstawiła nam ją w sposób najbardziej ujmujący, co na zawsze zapisze ją w mojej pamięci. Wraz z Eleonorą i Marianną możemy się stopniowo uczyć. One w oparciu o swoje własne doświadczenia, a my wyciągając z książki o nich wiele maksym, które staną się drogowskazem w naszym życiu.

#bookmeter #gruparatowaniapoziomu #ksiazki #czytajzwykopem #ksiazka
K.....n - 370 + 1 = 371

Tytuł: Rozważna i romantyczna
Autor: Jane Austen
Gatunek: kl...

źródło: comment_1604220808aQYk3PlwPiusk05SEDd3eM.jpg

Pobierz
  • 1