Wpis z mikrobloga

Jakby ktoś był zainteresowany to tak wyglądają koszty założenia małej ogrodowej winnicy (35 sadzonek winorośli). Jeżeli gdzieś nie jest wpisana dostawa to albo zamawiałem z Allegro z darmową dostawą, albo odbierałem osobiście (paliwa nie liczę do służbowy samochód here).

Nie wliczam też kosztów robocizny (przekopanie 28 m^2 trawnika, wykopanie dołków), ani (jeszcze) kosztów właściwego rusztowania do winorośli, które postawię dopiero na jesieni 2022 roku.

#winnia #wino #domowyogrod #ogrodnictwo #rosliny #dzialka #rod #zieloneidahoo
Idahoo - Jakby ktoś był zainteresowany to tak wyglądają koszty założenia małej ogrodo...

źródło: comment_16044222088pHNS6UwglCNW9huqd3Emi.jpg

Pobierz
  • 31
@BajerOp: będę sadził w ten weekend, po posadzeniu obsypię kopczykiem ziemi na 30 cm, ziemię wezmę z ogródka, bo i tak muszę wykopać dołek, żeby pozbyć się liści z orzecha, których nie chcę kompostować razem z innymi zielonymi odpadkami.
@Idahoo: Obserwuje Cię, bo sam chce posadzić kilkanaście krzaków dla siebie. Piłem białe wytrawne robione w ten sposób i petarda! Wrzucaj co jakiś czas jak postępy i powodzenia Kolego!
@Badyl69 południowe granice Warszawy, gleba żyzna, czarna na conajmniej 40 cm wgłąb, nie ma piachu co rzadkie na Mazowszu, ale nie robiłem analizy. Płasko, ale woda po opadach nie stoi tylko wsiąka. Akurat działka ładnie położona w osi północ-poludnie więc tak też wytyczylem rzędy.
@Badyl69: Różowa była we wrześniu w winnicy Biały Kruk, pewnie w przyszłym roku wybiorę się z nią, ale teorię znam, bardziej potrzebuję praktyki ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Badyl69 to wiem ;) tylko w tym momencie już trochę za późno na zwiedzanie winnic, praktycznie wszystko zebrane. Może wkręcę się wiosna na zabiegi pielegnacyjne gdzieś, zanim jeszcze zacznę ciąć rośliny u siebie
@Idahoo z tego co widze sa tacy co dopiero zebrali i wyciskaja soki. Pytanie ile cukru chcesz zostawic i w jakim stylu robic. A jak juz zrobisz to zawolaj. Pracuje z winem od 5 lat i troche go wypilem w ostatnich latach. Aktualnie mam z 350 etykiet z calego swiata pod reka. Chetnie poznam smak wina domowej roboty.
@Badyl69 ok, będę wolał w 2024 jak będzie gotowe ( ͡º ͜ʖ͡º)

Moja różowa jest zafascynowana białymi winami z Marlborough i będę próbował osiągnąć podobny efekt (chociaż to w dużej mierze zależy od parametrów owoców), m.in. przed przedłużenie maceracji owoców.

Ja osobiście to z win ewentualnie pije wina wzmacniane, albo brandy więc w sumie więcej w tym temacie nie wiem