Wpis z mikrobloga

Jakby ktoś był zainteresowany to tak wyglądają koszty założenia małej ogrodowej winnicy (35 sadzonek winorośli). Jeżeli gdzieś nie jest wpisana dostawa to albo zamawiałem z Allegro z darmową dostawą, albo odbierałem osobiście (paliwa nie liczę do służbowy samochód here).

Nie wliczam też kosztów robocizny (przekopanie 28 m^2 trawnika, wykopanie dołków), ani (jeszcze) kosztów właściwego rusztowania do winorośli, które postawię dopiero na jesieni 2022 roku.

#winnia #wino #domowyogrod #ogrodnictwo #rosliny #dzialka #rod #zieloneidahoo
Idahoo - Jakby ktoś był zainteresowany to tak wyglądają koszty założenia małej ogrodo...

źródło: comment_16044222088pHNS6UwglCNW9huqd3Emi.jpg

Pobierz
  • 31
  • Odpowiedz
@Idahoo: jak ktoś sadzi kilka hektarów to sadzonki przyjeżdżają z niemiec, włoch albo francji, i tyle to kosztuje, albo i więcej, byłem w kilku winnicach w polsce i znam paru właścicieli...
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@siodemkaxx spoko, przecież w Polsce mamy zupełnie nierozwinięte szkółkarstwo i ogrodnictwo. Masz rację w przyszłym sezonie zamówię chad sadzonki z Francji zamiast virgin polskich sadzonek
  • Odpowiedz
@Idahoo: po 2 latach masz już przyrosty latorośli do 3m i dobrze ukorzenione krzewy, przy wbijaniu lub wkopywaniu rusztowania możesz je uszkodzić. lepiej zrobić to od razu niż się później męczyć
@siodemkaxx: > 250 za sztuke
xD nie wiem co za glupoty wypisujesz, profesjonalna szczepiona sadzonka kosztuje ~12zl razem z paszportem i licencja
  • Odpowiedz
@UszatyPoeta

Dwa pierwsze lata będę prowadził na 2 pędy, na wiosnę w trzecim roku zostawię jedna latorośl na ramię a druga na czop zastępczy. Rzędy nie są długie, wystarczy słupek na początku i końcu oraz w przypadku dwóch rzędów słupek przelotowy.

Serio wygodniej będzie mi prowadzić to przy paliku a rusztowanie postawić po zakończeniu wegetacji jesienią albo zima przed wyprowadzeniem właściwej formy. Przeczytałem w tym temacie już chyba wszystko co było dostępne
  • Odpowiedz
@Idahoo: moze to bylo 250zł za 5 sztuk, detal, ale nie zakładają profesjonalnych winnic z sadzonek takich jak wrzuciłeś ta polska winnica co sprzedaje, to jest do amatorskich winnic
  • Odpowiedz